Aktorė
Gabija įlipo į metro vagoną ir atsitiesė ant sėdynės. Kodėl ji užsidėjo kulnus? Taip, nes bet kokio amžiaus moteris turi atrodyti kaip moteris.
Ji žvilgtelėjo į savo atspindį tamsiame lange priešais. Na ir kas? Visai nieko. „Ypač kai išsimiegi, užsidedi tūkstantį sluoksnių makiažo ir žiūri ne į veidrodį, o į tamsų langą“, – tarė vidinis balsas.
„Akys liūdnos. Matyt, nuo nuovargio.“ Gabija nukreipė žvilgsnį nuo savęs. „Reikia dėvėti pagal amžių, bent jau atsisakyti aukštų kulnų“, – nusprendė ji. „O, tik greičiau namo, nusivilkti šiuos prakeiktus batus, nusimesti sunkią kailinę. Kodėl aš taip išsirengiau?“
Jau seniai niekas jos nepažinojo gatvėse, bet įprotis išeiti į viešumą su „veidu“ liko. Negalima sakyti, kad Gabija buvo garsi. Bet po kino filmų jos pradėjo atpažinti. Kokie vyrai dėmesio jai nekėlė! Nei vienos dienos nepraleisdavo, kad po spektaklio kas nors nelauktų prie teatro išėjimo su gėlių puokšte.
Tada ją vadino ne Gabija Didžiulytė, o Alda Švyturėlė. Skamba! Ji didžiavosi, kai filmų titruose matė savo vardą, nors ir tik dviejų.
Kaip užkniso. Gabija atsegė viršutinę kailinės sagą. Nurėžė nuo kaklo šaliką, purtė galvą, stengdamasi nuvyti nuovargį. Plaukai praliesėjo, bet tinkama šukuosena ir dažymas suteikė apimties iliuzijos. Ji vėl žvilgtelėjo į langą. Bet vietoje savo atspindžio pamatė į ją tiesiai žiūrintį jauną vyrą su šypsena.
Alda iškart sureagavo, kaip visada – truputį pakėlė smakrą, nusišypsojo ir greitai nukreipė žvilgsnį. Tarsi sakytų: pastebėjau, įvertinau dėmesį, užtenka.
„Reikėtų važiuoti taksi. Taip, brangoka, bet greitai. Ir nesivargtum“, – niurnėjo ji sau. Trečiasis vyras siūlė išsilaikyti teises ir išmokti vairuoti. Bet ji taip ir neišdrįso. Bijojo.
Egidijus, trečiasis Aldos vyras, buvo sėkmingiausias iš visų jos oficialių vyrų. Kaip gaila, kad jis taip anksti mirė. Po jo ji nusprendė daugiau neištekėti. Tiesą pasakius, jai niekas ir nebesiūlė.
O kokia ji buvo graži jaunystėje! Smailas nosytis, šviesiai raudonos lūpos, vešlūs blakstienų kuodeliai. O akys! Gyvos, švytinčios gyvenimo džiaugsmu. Figura ir dabar – kaip reikiant. Ne kiekviena tokiame amžiuje gali pasigirti panašia. „Rūpinosi savimi, negimdė. Štai ir gyveni viena, visų pamiršta“, – pajuokavo vidinis balsas.
„Atsiprašyk“, – tingiai atsakė Gabija, bet iškart apsidairė. Pastaruoju metu ji dažnai kalbėjosi pati su savimi.
Niekas į ją nekreipė dėmesio. Vagone žmonių buvo nedaug. Kas miegojo, kas sėdėjo su išsiliejusia veido išraiška. Tik tas vyras priešais vis dar žiūrėjo. Gabija nukreipė žvilgsnį ir nėrė į prisiminimus.
Gaila, kad taip vėlai gimė. Tokia buvo graži, kad galėjo „Karnavaliniame naktyje“ nenusileisti net ir Nijolei Ščiukytei. Balsas aukštas, klyksmingas. Bet tai nesvarbu – už ją galėjo dainuoti kitas, pačiai Nijolei, pavyzdžiui. O šokti mokė galėjo.
Pats pirmas filmas, kuriame ji šoko, buvo ir pirmosios santuokos priežastimi. Už gražaus ir šarmingo aktoriaus ištekėjo be abejonių. Bet kartu praleido tik šiek tiek daugiau nei metus.
Jis grojo ne tik scenoje. Ji sužinojo tai, kai iš namų pradėjo dingti pinigai ir papuošalai. Labai daug lošė, kortų skolos augo. Nei ašaros, nei skandalai nepadėjo. Kai jis ją smogė, susirinko daiktus ir išėjo.
Beveik iškart po skyrybų ištekėjo už Vainiaus. Jis buvo dešimt metų vyresnis. Alda jo mylėjo, bet jis turėjo pinigų ir gerą pareigą. Užteko jai to „meilės“ pirmajam vyrui. Vainius dėl jos paliko šeimą, sūnų. Buvusi žmona dažnai skambindavo, prašydama užeiti, sakydama, kad sūnui trūksta tėvo. Grįždamas pas Aldą Vainius visada būdavo susimąstęs ir tylėdavo.
Galų gale nuo pergyvenimų širdies smūgis, nuo kurio ir mirė. Palaidojimuose Alda neverkavo kaip pirmoji žmona. Ta apkabino karstą ir šaukė: „Ant ko tu mus palikai? Palaidok mane šalia jo! Ši aktorė tave iki kapo atvedė…“ Alda išėjo iš laidotuvių.
Romanai būdavo, bet į antrą santuoką ji neskubėjo. Po penkerių metų vis tiek ištekėjo už Egidijaus, buvusio pulkininko. Kaip jis ją vaišino! Kokias gėles dovanojo, kailines, deimantus. Kaip už tokio neištekėti?
Kartu su pulkininku išgyveno dvylika metų. Jis prašė susilaukti vaiko. Bet neišėjo, o Alda neperkaistingai to norėjo. Jis mirė nuo insulto. Ant jo kapo verkė nuoširdžiai. Jį mylėjo kaip tėvą, kaip patikimą draugą. Giminės žiūrėjo į ją nustebę ir nesuprantant. Trumpai tariant – aktorė.
Savaitę po laidotuvių iš namų neišėjo. Atėjo ištikima draugė Aušra ir išsigando pamatęi Aldą. Privertė išgerti nemažai brendžio, paguldė miegoti. Kol Alda miegojo, paruošė skanų sultinį. Kai ji prabudo, jai teko ne tik sultinys, bet ir kirpėja bei makiažo specialistė. Alda pažiūrėjo į save veidrodyję ir norėjo gyventi toliau.
Grįžo į teatrą. Bet kažkas joje užgeso, ir amžius jau nebe jaunystėsIr tik tada, kai daktaras išjungė riboto gyvenimo palaikymo aparatą, Alda pagaliau suprato, kad meilė buvo tik paskutinis jos vaidmuo.