Laba diena! Aš žinojau, kad mūsų keliai dar susikirs…
Prieš metą Rokas grįžo iš darbo ir staiga ją pamatė. Kol apsukosi, kol grįžo atgal – ji jau buvo pradingusi. Nuo to laiko, kai užklupdavo liūdesys ir prisiminimai, jis važiuodavo į tą pačią vietą, sėdėdavo mašinoje ir laukdavo, kol vėl ją išvys. Įsivaizdavo, kaip išlips ir pasakys: „Labas! Koks netikėtas sutikimas!..“
Jie mokėsi toje pačioje klasėje. Paprasta mergaitė, nieko ypatingo, nebent geriausia mokinė. Jis į ją nekreipė dėmesio. Tada jam apskritai jokia mergina nepatiko. Per tuos metus, ką kartu mokėsi, augo, brando, visos klasės draugės tapo lyg giminaitėmis. Kaip galima įsimylėti, tarkim, seserį? Negalima. Buvo ir buvo. Su vaikinais draugavo, bet tai visai kas kita. Žinoma, su kai kuriomis mergaitėmis bendravo daugiau, su kitomis mažiau. O jos – nepastebėdavo.
Priešaky švietė brandos egzaminai. Ir jei anksčiau Rokas į pažymius žiūrėjo ramiai, dabar pradėjo nerimauti. Mama svajodavo, kad jis po mokyklos stotųs į teisės fakultetą, išsimoks ir taps advokatu, kaip jo tėvas, kuris staiga mirė prieš dvejus metus nuo širdies smūgio.
Rokas nenorėjo būti advokatu. Jis norėjo užsiimti programuotojo darbu, mokytis šiuolaikinių technologijų ir dirbti su dirbtiniu intelektu. O stojant į universitetą ir tokiame darbe reikėjo matematikos.
Mokytis buvo pabodus. Bet universitetas – ne mokykla. Ten žinai, kodėl mokaisi, o ne tiesiog gauni žinių „bendram lavinimui“. Ir ne visos jos pravers gyvenime.
Mokytojas Petras, matematininkas, pamokos pradžioje priminė, kad šiandien rašys kontrolinį darbą.
„Kokį pažymį gausite už kontrolinį, tokį ir įrašysiu už pusmetį. Priešaky egzaminai, pripraskite. Ir nesvarbu, kokius pažymius turėjote iki šiol.“
Tie, kurie mokėsi gerai, įsitempė, o tie, kurie matematikos nesuprato, nudžiungo, nes gavo silpną, bet šansą gauti gerą pažymį.
Pavyzdžius Rokas išsprendė greitai, bet užstrigo ties uždaviniu. Laikas spaudė, o jam niekas nesisėkė. Įsižiojo ir pradėjo galvoti, pas ką nukopijuotų. Priešaky sėdėjo stambokas Stasys. Tikriausiai nepadėtų, bet Rokas vis tiek plaktuku užbaigiančia rankenėle pabeldė jo platų nugarą. Tas net neatsisuko.
Už Roko sėdėjo geriausia mokinė Rūta Didžiulytė. Iš jos pagalbos tikėtis nevertėjo. Niekada nepadėdavo ir neatsakydavo.
Šalia sėdėjo draugas Valius. Taip pat ne geriausias matematikas. Rokas bandė jam pakišti savo lapą, bet tas nusišypsojo ir maitė ranka – ne trukdytų, pats nespėja.
Kitoje eilėje sėdėjo Dovilė ir rašė tą patį variantą. Tik iš jos jis neklausinėtų. Ji buvo į jį įsimylėjusi, o paskui nepailsės.
Petras praėjo pro šalį, užsidėjęs rankas už nugaros. Aukštas ir liesas, griežtai pilkame kostiumėlyje, jis šiek tiek pasilenkė prie stalų, lankstydamasis juosmeniu, ir Rokui priminė gervę. Sustojo prie Stasio. Pažvelgė į jo lapą, pakratė galvą ir nuėjo tolyn.
Iki pamokos pabaigos liko vos kelios minutės. Staiga lengvas beldimas į nugarą.
Rokas atsisuko ir susitiko su Rūtos žvilgsniu. „Duok“, – tyliai tarė ji. Rokas viską suprato, padavė jai savo sąsiuvinio lapą, kuriame buvo neišspręstas uždavinys, ir ėmė laukti. Mokytojas jau ėjo gretima eile ir vėl artėjo prie jų stalo. Rokui nuo įtampos pasidarė karšta. Ko ta Didžiulytė ten ilgai?
„Jonai, atidžiau. Rask klaidą ir pataisyk. Dar yra laiko.“ – Petras sustojo prie gretimo stalo ir plonu ilgu pirštu pabeldė Vito Jono lapą.
O tą akimirką ant Roko peties nusileido beveik nesvarus lapelis. Jis pačiupo jį ir įsmeigė akis. Apačioje pieštuku buvo užrašytas uždavinio sprendimas. Rokas tuoj pat perkopė jį savo rašikliu ir trintuku ėmė trinti pieštuko pėdsakus. Petro šešėlis krito ant stalo. Širdis nusmuko. O jei matė? Bet tada skambtelėjo gelbėtojo skambutis.
„Taip, baigėme. Darbus padėkite ant mano stalo,“ – įsakė Petras ir nuėjo prie savo stalo.
Rokas palengvėjus padėjo savo lapą ant bendros krūvos ir išėjo į koridorių.
„Ačiū labai. Tu manęs išgelbėjai,“ – pasakė jis Rūtai Didžiulytei, kai ši išėjo iš klasės.
„Nereikia. Mūsų variantas vienodas, man nebuvo sunku.“
Niekaip nesitikėjo, kad tylintoji pirmūnė Rūta padės su uždaviniu, nors ir neprašė. Niekada nepadėdavo, o štai… Pro šalį praėjo Dovilė ir tiesiog nužudė žvilgsniu. Bet tai jam buvo nerūpu.
Po pamokų Rokas laukė Rūtos prie mokyklos.
„Rūta, kaip supratai, kad man nepavyko išspręsti uždavinio?“ – Jis ėjo šalia jos.
„Sukiojaisi ir nervinaisi, tai ir supratau.“
„Bijojau, kad gausiu tris.“
„Į teisę stoji?“ – paklausė Rūta.
„Iš kur žinai? Ne. Motina, žinoma, svajoja. Bet aš noriu programuotoju būti. Tai ateities profesija.“
„Mūsų mamos kartu dirba. Nežinojai?“
„Ne, mano nieko nesakė…“
Jie ėjo ir metėsi tarpusavy nieko nereiškiančiomis frazėmis.
„Dovilė eina paskui mus, tiesiog nugara niežti nuo jos žvilgsnio. Pavydi. Ji į tave įsimylėjusi,“ – staiga pasakRokas pajuto, kaip širdį užplūdo šilta banga, ir šypsodamasis pasakė: “Eikime kartu, kaip anuomet, ir šįkart niekas mūsų neatskirs”.