Laiko šešėlis prieš laimę

Šešėlis prieš laimę

Tyliame miestely prie kalvų papėdės, kur rytą vis dar klaidžiojo rūkas, Austėja su draugėmis šviesiai šventė mergišves. Rytoj ji taps savo jaunikio, Tomaso, žmona. Linksmybės buvo aukščiausiame taške: bokalių žvangėjimas, juokas, muzika. Staiga į duris pabeldė. Austėja, pataisydama suknelę, nuėjo atidaryti.

– Labas vakaras, – tyliai, lyg kaltai, tarė senutė, stovėjusi slenksčio. Jos raukšlėtas veidas atrodė miglotai pažįstamas.
– Labas, – atsakė Austėja, ore užkibo įtempta tyla. Ji laukė, ką pasakys nepažįstamoji.
– Atejau perspėti: netek už Tomo, – staiga išdavė svečia, o akys, lyg angliukai, įbestos į Austėją.
– Ką? Kodėl? – Austėja apstulbusi žiūrėjo į senutę, nesuprasdama, kas vyksta.

Prieš pat vestuves draugės, kaip ir pridera, surengė Austėjai mergišves. Pastaruosius metus ji gyveno nedideliame name miestelio pakraštyje, kuris liko iš močiutės. Namas buvo kuklus, bet jaukus, su medinėmis grindimis ir langais, už kurių augo seni beržai. Nors iki darbo kelias užtrukdavo valandą, Austėja nesiskundė. Čia oras kvepė pelynais, prinokusiais obuoliais ir rytų rasa. Rytą šniokštė lapai, vakare čiulbėjo žiogai, ir šis paprastas gyvenimas jos sielą pripildė ramybės, kurios taip trūko miesto karste.

Draugės siūlė vestuves švęsti madingame bare ar restorane, bet Austėja primygtinai reikalavo savo namuose. Tai buvo ne tik vakaras, skirtas atsisveikinimui su mergiškais laikais – tai buvo atsisveikinimas su jos prieglobsčiu, su šiuo tylos kampeliu.

Tomas, jos jaunikis, kategoriškai atsisakė gyventi už miesto. „Senyvėje, galbūt, trauks prie daržovių, – sakydavo jis, – o dabar aš neketinu praleisti pusės dienos kelyje. Kas gero šioje užkampyje? Nuobodybė mėlyna!“

Austėja tylėdama sutikdavo. Namas liks, ji važiuos čia savaitgaliais. Tačiau jų požiūris į gyvenimą dažnai skyrėsi. Jie ginčydavosi dėl smulkmenų ir svarbių dalykų: kaip leisti pinigus, kur atostogauti, kaip auginti būsimus vaikus. Tomas visada pirmas sutaikydavosi, atveždavo gėlių, veddavo į kavinę, prisiekdavo meilę. Jo jausmai buvo ryškūs, staigus, kaip vasaros lietus.

Ar Austėja jį mylėjo? Ji šalindavo šias mintis. Kai pradėdavo galvoti, sieloje užuot virpėjimo atsirasdavo tuštuma – šalta, bedugnė, ryjanti viską, kas jai brangu: senas knygas su nudilusiomis viršelėmis, arbatą su mėta mėgstamame puodelyje su ramunėlėmis, net jos katę, murkčiojusią ant kelių. Nuo to tapdavo baisu. Žinoma, tai buvo tik fantazijos, tačiau jos atrodė tokios tikros, kad nugaroje bėgo šiurpas.

Austėja nemylėjo Tomo. Tačiau vis tiek ėjo į altorių. Jis buvo dešimčia metų vyresnis, sėkmingas, savimi tikras. „Su juo nepranyksi“, – šnibždėdavo draugės. Austėja linkčiodavo, slėpdama abejones. Ir štai, vestuvių dieną buvo paskirta. Balta suknelė kabėjo spintoje, viliojanti ir bauginanti. Šiandien – šampanas, braškės, draugių juokas, o rytoj – priesaika prie altoriaus.

Per linksmus šurmulius Austėja vos išgirdo beldimą į duris. Iš pradžių pagalvojo, kad pasimTikrasis laimingas atsitiko, kai Austėja suprato, kad senutės žodžiai buvo tiesa, ir leido meilei įžiebti šviesą jos širdyje.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

sixteen − ten =

Laiko šešėlis prieš laimę