Laimė Be Laimės

– Na, kaip gi tave užklupo, kvailioji beržo kelme! Kam tu dabar su kūdikiu reikalinga? Kaip jį auginsi? Aš tau ne pagalbininkė, tai žinok. Išauginėjau tave, o dabar dar ir tavo našta! Nereikia man tavęs, susirink savo daiktus ir kad tavo dvasią šiame name nebematyčiau!

Kotryna klausėsi riksmų, nepakeldama galvos. Paskutinė viltis, kad teta vis dėlto leis pasilikti, bent kol susirastų darbą, dūžo kaip stiklinė puodelė.
– Būtų gyva mama…
Tėvo mergina niekad neregėjo, o motiną prieš penkiolika metų prie perėjos partrenkė girtas vairuotojas. Globos institucijos jau ruošėsi ją išvežti į vaikų namus, kai staiga pasirodė tolima giminaitė – motinos trečios eilės pusė sesuo. Ši ir pasiėmė mergaitę sau, nes turėjo nuosavą namą ir pakankamas pajamas, kad be vargo įformintų globą.

Teta Ona gyveno pietiniame pasienio miestelyje Šalčininkuose, kur vasarą kaitino saulė, o žiemą lijo lygiais srautais. Mergaitė visada buvo soti, švariai apsirengusi, o ir darbui išmokyta – privačiame name su kiemu ir gyvuliais visada buvo ko užsiimti. Galbūt jai trūko motiniškos švelnumo, bet kas tuo rūpintųsi?
Kotryna mokėsi puikiai. Baigusi mokyklą, įstojo į pedagoginį universitetą. Linksmos studentų dienos pralėkė žaibą greičiu, ir štai be rūpesčių laikotarpis pasibaigė – išlaikius valstybinius egzaminus, mergina grįžo į pažįstamą miestelį. Tačiau šį kartą sugrįžimas nekėlė džiaugsmo.

Išsikriokavusi, teta pagaliau truputį nusiramino:
– Viskas, išeik iš čia, kad akių manęs neberodytum.
– Tetule Rūta, gal bent…
– Baigta, sakau!
Kotryna tyliai paėmė lagaminą ir išėjo į gatvę. Ar ji galvojo, kad taip grįš čia? Pažeminta, apleista, dar ir įnėšus – nors laikas trumpas, bet mergina ryžtai nusprendė prisipažinti. Slėpti nebegalėjo.

Reikėjo kažkaip rasti pastogę. Mergina ėjo ir ėjo, pasinėrusi į mintis, nieko aplink nematydama.
O liepos karštis buvo pačiame karstyje. Soduose bręno obuoliai, kriaušės, gausiai geltonojo abrikosai. Vynuogių vijokliai krito sunkiomis kekėmis nuo stogų, o tamsių slyvų krūmai slėpėsi po lapų baldais. Iš kiemų viliojo uogienės kvapas, keptos kiaulienos ir šviežių blynų. Kotrynai siaubingai norėjosi gerti. Ji priėjo prie vienų vartų ir pašaukė moterį, stovinčią prie lauko virtuvės:
– Šeimininke, ar galėtumėte vandens duoti?

Laima, tvirta penkiasdešimtmetė, atsigręžė į balso skambesį:
– Užeik, jei su geru noru.
Pilnu kibiru nupylė stiklinę ir padavė merginai. Ši nusėdo ant suolelio ir gobšiai atsigėrė.

– Gal galėčiau trumpai pasėdėti? Karšta kaip pragare.
– Sėdėk, mieloji. Iš kur esi? Matau, su lagaminu.
– Baigiau universitetą, noriu įsidarbinti mokytoja. Bet būsto neturiu. Gal žinote, kas kambarį nuomuoja?
Laima įdėmiai pažvelgė į merginą. Švari, tvarkinga, bet pavargus ir lyg slegiama sunkios minties.

– Gali pasilikti pas mane. Brangiai nereikalausiu, tik laiku mokėk. Jei sutinki, parodysiu kambarį.
Moteris džiaugėsi papildomais eurais, o mažame pasienio miestelyje toli nuo apskrities centro papildomų užsidirbimo galimybių beveik nebuvo. Sūnus gyveno toli, retai lankydavosi, tad žiemos vakarus bus kuo užpildyti.
O Kotryna, vis dar netikėdama staigia sėkme, paskubėjo paskui šeimininkę. Kambarys buvo nedidelis, bet jaukus – langas į sodą, stalas, dvi kėdės, lova ir senoka spinta. Pakaks. Greitai susitarė dėl nuomos, ir mergina, persirengusi, nuėjo į švietimo skyrių.

Ir prabėgo dienos. Darbas, namai, darbas. Kotryna nespėjo plėšti kalendoriaus lapų – taip greit skriejo metas.
Ji susidraugavo su Laima, kuri pasirodė šilta ir atjauti moteris. O ši prisirišo prie paprastos ir kuklios merginos. Pagal galimybes Kotryna padėdavo namų ruošoje, o vakarais dažnai arbatą gerdavo sodo altanoje – juk pietuose šalti ruduo ateina ne iš karto.

Nėštumas praėjo lengvai. Merginai nebuvo jokio toksikozo, veidas išliko švarus, tik pilvas jau gerokai išsipūtė. Kotryna papasakojo Laimai savo paprastą istoriją. Tūkstančiai tokių istorijų nutinka kasdien.

Antrame kurse ji įsimylėjo gražuolį Arvydą – turtingų universiteto dėstytojų vienintelį sūnų. Tėvai nenorėjo leisti sūnui studijuoti sostinėje. Jo kelias buvo nupieštas – studijos, magistratūra, dėstymas universitete ar mokslinis darbas. Žinoma, šalia tėvų.
Protingas, išauklėtas jaunuolis visada buvo kompanijos siela ir, žinoma, merginų dėmesio objektas. Tačiau jis atkreipė dėmesį būtent į drovią Kotryną. Gal patiko jos kukli šypsena, minkšti rudieji akys ar trapi figūra su banguotais plaukais? O gal pajuto giminingą sielą, tvirtą charakterį, nepalūžtantį likimo smūgiams? Sunku pasakyti. Bet likusius studijų metus jaunuoliai beveik nesiskyrė. Ateitis Kotrynai rodėsi rožinėje šviesoje – šalia Arvydo.

Tą rytą mergina prisimindavo iki smulkmenų. Staiga suvokė, kad negali žiūrėti į maistą, kad nejaučia kvapų, kad jau kelias dienas vemia. O svarbiausia – vėlavimas! Kaip ji galėjo pamiršti? Kotryna nusipirko nėštumo testą, grįžo į bendrabūtį, išgėrė stiklinę vandens ir ėmė laukti. Dvi juostelės. Mergina žiūrėjo į juos, akims netikėdama. Valstybiniai egzaminai nosyje, o čia toks siurprizas! Kaip Arvydas priims žinias? Jų planuose vaikai kol kas nebuvo.

Staigi švelnumo banga mažam žmogeliui viduje užplūdo merginai.
– Mažyli… – sušnibždėjo Kotryna, paglostydama pilvą.
Sužinojęs viską, Arvydas tą pačią vakarą nusprendė supažindinti merginą su tėvais.
Prisimindama tą susitikimą, Kotryna negalėjo sulaikyti ašarų. Trumpai papasakojo, kad Arvydo tėvai pasiūlė padaryti abortą ir išvažiuoti iš miesto po egzaminų. Žinoma, vienai. Arvydui reikia siekti karjeros, jie nėra pora.

Ką sūnus kalbėjo su tėvais, Kotryna tik spėliojo. Kitą dieną Arvydas tyliai atėjo į jos kambarį, padėjo ant stalo voką su pinigais ir tylėdamas išėjo.
Apie abortą mergina negalvojo. Ji jau mylėjo tą mažytę būtybę savyje. Tai jos vaikas, tik jos. Bet bus sunku, niekas nepades. Trumpai pagalvojusi, Kotryna nusprendė paimti pinigus – jie tikrai pravers.

Išgirdusi merginos istoriją, Laima moteriškai ją pagailojo:
– Viskas būna. Gyvenime tai ne pats baisiausias dalykas. Ne tu pirma, ne tu paskutinė. Šaunuolė, kad nežudei nekaltos sielos. Kūdikis gi ne kaltas, bus tavo paguoda, o gal viskas susitvarkys.

Bet Kotryna negalėjo pakęsti minties, kad su Arvydu dar kas nors išsipildys. Jai atrodė, lyg būtų išdavystė. Per aštrus buvo prisiminimai, kaip jis lengvai atsisakė jos, net nebandęs paaiškinti.

Laikas bėgo. Kotryna jau nedirbo, ėjo kaip antis, šūnuodama iš šono į šoną. Nervingai laukė, kad pagaliau pasirodys jos vaikas. Nors ultragarsas neatskleidė lyties, bet tai nesvarbu – svarbu, kad sveikas.

Vasario pabaigoje, šeštadienį, prasidėjo verčiančiosios. Laima nugabeno ją į ligoninę. Gimdymas praėjo ramiai – Kotryna pagimdė sveiką berniuką.
– Jurgiukas, mielasis… – šnabždėjo ji, glostydama kūdikio pilvelį.

Kotryna susidraugavo su kitomis palatos motinomis. Būtent jos papasakojo, kad prieš dvi dienas čia pagimdė mergaitę pasienio būrio viršininko sugyventinė. Paaiškėjo, kad jie neturėjo santuokos, o vyras kasdien atvažiuodamas džipu, gėrė medikus konjaku, palikdamas saldumynų.

– Neįsivaizduoji, jis ją apipylė gėlėmis! Bet ji visą laiką kalbėjo, kad nenorėjo vaikų, o pastojo iš kvailumo. Po to paliko kūdikį ir pabėgo. Paliko raštelį, kad atsisako – nepasiruošusi motinystei. Įsivaizduoji?
– O kūdikis?
– Girdi – iš butelio maitina, bet slaugė sako, kad geriau prie krūtų pritaki

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

11 − three =

Laimė Be Laimės