Laimė ant svetimos nelaimės: kaip anūkas paliko senelį be stogo virš galvos
Aš esu Nijolė Kazlauskienė, ir gyvenu ramiame rajone, Vilniaus pakraštyje. Čia visi vieni kitus pažįsta, ypač pagyvenusius žmones. Ir toks pas mus buvo vienas senelis – Jonas Petraitis. Jam ką tik sukako aštuoniasdešimt dveji metai, bet atrodė tvirtas, nepaisant sulenktos nugaros ir liesumo. Kiekvieną rytą jis užvesdavo savo seną „Volgą“ ir vykdavo į miestą – arba paimti pensiją, arba į vaistinę, arba į turgų. Jis net turėjo gyvenimo draugę – Gražiną Jonaitienę, dvejais dešimtmečiais jaunesnę, energingą, puoselėtą, su šiltais akimis. Jie vakarais vaikščiodavo, susikibę už rankų, kaip moksleiviai pirmame pasimatyme. Mes su kaimynais žavėdavomės jais ir, tiesą sakant, šiek tiek pavydėjome jų tyliai laimei.
Bet vieną dieną į Jono namus atvyko anūkas. Atvažiavo iš kaimo netoli Alytaus – Arūnas. Išvaizėje kuklus vaikinas, dvidešimt septynerių, mandagus, net šiek tiek drovus. Pasakojo, kad kaime nėra darbo, gyventi neįmanoma, ir paprašė prieglobsčio pas senelį kuriam laikui. Sakė, kai tik susirasi darbą – iškart išsikraustys ir parsives savo nuotaką. Jonas nedingo nei minutės – įleido. Juk tai kraujas, kaip gi nepagelbėsi?
Iš pradėjų viskas buvo pagal žmogaus – Arūnas bėgiojo po pokalbius, ieškojo savo vietos. Senelis padėdavo kuo žinojo – maitino, rengė, net kišenpinigiais rūpindavosi. Gražinai teko skirti mažiau dėmesio – viskas sekė jaunajam. Ji tik dūsavo, bet suprato: šeima yra šeima.
Praėjo du mėnesiai. Darbe anūką nelabai domino – senelio pensija pasirodė gana dosni. Pinigų užteko viskam: ir cigaretėms, ir taksi, ir vakarėliams su draugais. Tik ta pati nuotaka kaimynė skambindavo beveik kiekvieną vakarą: „Kada gi parsivesi mane į miestą?“ Tada Arūnas apsisprendė – įsidarbino prekybos centre sargu ir gavo pirmąją algą.
Bet vėliau įvyko tai, nuo ko kraujas užšąla. Jis priėjo prie senelio ir švelniausiu žvilgsniu tarė: „Seneli, noriu oficialiai su tavim gyventi. Sutvarkykime laikiną registraciją, ir kad viskas pagal įstatymus, pasirašyk kelis dokumentus dėl buto. Aš tau už jį mokėsiu, viskas kaip priklauso“. Jonas, į nieką nesigilindamas, pasirašė.
Po savaitės į butą įsikraustė Diana – ta pati nuotaka. Jauna, su manikiūru ir kaprizingu žvilgsniu. O netrukus pora paskelbė Jonui, kad butas nuo šiol priklauso jiems. Pasirodo, jis pasirašė dovanos sutartį. Senis išbalo. Jį drebėjo nuo siaubo ir pažeminimo. Jis negalėjo patikėti, kad jo kraujas galėjo išdrįsti tokį niekšystę.
Jaunieji nelaikė ilgai. Pasiūlė seneliui ir Gražinai persikelti į seną namą kaime, „gryno oro“, sakė, jiems bus geriau. Bet moteris pasirodė ne tokia, kokią įsivaizdavo. Gražina Jonaitienė ilgus metus dirbo televizijoje, pažinojo žurnalistų, advokatų ir įtakingų žmonių. Ji sukėlė tokį triukšmą, kad situacija pateko į žinias.
Kai kaimynai sužinojo tiesą, jie visa gatve nuėjo į policiją. Parašė pareiškimą, atvedė liudininkų, detaliai aprašė viską, ką žinojo. O po poros dienų buto slenksčio pasirodė žmonės su uniformomis. Anūkas suprato – jo apgaulė žlugo. Visuomenės spaudimu jis atsisakė buto, surinko daiktus ir pabėgo su Diana atgal į kaimą. Tik ne į savo – ten jį sutiko su panieka. Artimieji nusisuko. Net motina pasakė, kad daugiau nenori jo matyti.
O Jonas Petraitis liko savame bute. Bet džiaugsmas negrįžo iškart. Jis ilgai tylėjo, žiūrėdamas pro langą. Tik Gražina laikė jo ranką ir šnibždėjo: „Tu ne vienas, Jonai. Esame kartu“.
Kartais išdavystė ateina ne iš išorės. Ji neša tavo pavardę, tave vadina „seneli“ ir šypsosi švelniai, kol neatims paskutinio…