Laimės obuoliai: grįžimas namo
Marija Kazlauskienė stovėjo savo sode, kurį tvarkė viename Užubalio kaime, ir žiūrėjo į obels, lenkiančias po sunkiais vaisiais. Derlius šiais metais buvo nepaprastas. Obuoliai – raudoni, geltoni, su raudonais skruostais – kritę ant žemės, skleidė saldų kvapą. Surinkti ji jų nebesistengdavo – nebuvo kam valgyti.
Kaime likę tik keletas gyventojų. Jaunimas išsikraustė į miestus dėl geresnio gyvenimo, o senius galima buvo suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Žiemą Užubalyje švytėjo tik kelių namų langai.
– Apie ką galvoji, Kazlauskienė? – iš paskos išgirdo balsą. – Neatsisakai išvykti?
Tėvonė, kaimynė, atėjo su vežimėliu obuoliams.
– Ar tai tu, Tėvonė? – atsidususi tarė Marija. – Imk, imk obuolius. Bent tavo ožkoms atiteks. Pasiimk kiek gali… Atsisakyti? Norėčiau, bet sūnus jau sutarė dėl namo pardavimo, net užstatą paėmė.
– Gaila tavęs netekti, – linktelėjo galva Tėvonė. – Kas čia gyvens? Nežinia, kokie žmonės atsiras. Ir vis tiek, tik vasarotojai, ne pastovūs gyventojai.
Tėvonė nutilo ir pradėjo krapštytis po obuolius. Marija Kazlauskienė, žvelgdama į ją, tyliai tarė:
– Derlius kaip niekad! Tokio neprisimenu. Tik ketinau išvykti, o sodas, mano žemė, tarytum laikosi manęs… Viešpatie, kaip sunku buvo nuspręsti. Ir vis dar nesuprantu, kodėl tai darau.
– Sūnui taip patogiau, – atsakė Tėvonė. – Nereikės čia važinėtis, viskas po ranka: parduotuvės, gydytojai. Ir nereikės knistis – nei malkų, nei daržo.
– Tiesa, – sutiko Marija, bet balsas drebėjo. – Tik širdis čia pasilieka. Protas supranta, o širdis neleidžia. Tėvonė, palieku tau katę Pūkį ir šunį Džiūką. Pasižiūrėk, kol apsispręsiu. Pūkį galbūt į miestą pasiimsiu, o Džiūkas senas, jam bute ne vieta. Štai bėda…
– Nesijaudink, Marija, – linktelėjo Tėvonė. – Rytoj Džiūką pas save persivesiu, o Pūkis ir pats atbėgs, jis nuovokus. Tik į autobusą nepavėluok. Tikiuosi, dar pasimatysime. Gal grįši… Užsuk į svečius, lauksiu.
– Taip, taip… – murmėjo Marija. – Kuprinę surinkau, už kitų daiktų sūnus atvažiuos savaitgalį.
Ji apejo namą, užsigrūdė prie virtuvės krosnies. Ašaros apakino, bet laikas spaudė. Marija išėjo į gatvę ir atsisėdo ant seno kelmėlio pakelėje.
Netrukus atvažiavo mažas autobusas, girgždantis ir dundėdamas. Marija, pasisveikinusi su vairuotoju, atsisėdo prie lango. Ji buvo vienintelė keleivė – Užubalis buvo paskutinė stotelė.
Kelias, kaip visada, buvo nelygus. Po lietingų dienų duobės prisipildė vandens, ir autobusas lėtai slinko. Staiga viename iš išbombėjimų pasigirdo duslus trūkčiojimas, ir automobilis sustojo. Vairuotojas, niurnėdamas kažką, išlipo iš kabinos.
– Kas atsitiko? – sušuko Marija, iškišdama galvą pro langą.
Vairuotojas, pritūpęs prie priekinio rato, papurtė galvą:
– Reik pagalbos, kitaip čia nakvosite.
Jis pradėjo skambinti, o Marija, savo paties nustebimui, pajuto palengvėjimą. Ji išlipo iš autobuso ir tarė:
– Nelabai toli nuvažiavom, sugrįšiu namo. Jei pagalba neatvažiuos, ateik nakvoti į kaimą. Jau vėlai.
– Uosvalandžio atvažiuos, – atsakė vairuotojas. – Gal palauksi? Bet remontas ilgai užtruks.
– Ne, nelauksiu, – ryžtingai nutarė Marija. – Iki namų du kilometrai, nueisiu.
– Susitvarkysit? – abejojo vairuotojas.
– Aišku! – nusišypsojo ji. – Ne tokiais keliais ėjom – ir grybauti, ir į kaimynų kaimą duonos.
Marija drąsiai žengė atgal link Užubalio. Kuprinė rankoje atrodė lengva, o širdis džiaugėsi. Tėvonė, grįždama namo su vežimėliu, pamatė ją kelyje.
– Na ir reikalas! – sušuko ji. – Ką tai reiškia?
– O tai, kad namas manęs neObuokštu, atėjo jai į galvą, jog čia – jos vieta, ir niekur daugiau nebėra kur grįžti.