Laisvė brangesnė už pinigus

Birželio mėnesį aš išsiskyriau. Vyras išėjo, trinkteldamas durimis, pas tą, kuri „jaunesnė ir gražesnė“. Smulkmenos jau nesvarbios. Valentinas, mano buvęs, iki vestuvių buvo tikras kerėtojas: gėlės, švelnūs žodžiai, romantika. Bet po registro, „ideali vyro“ bandomoji versija pasibaigė, o pilna versija pasirodė su apkarpytom funkcijom. Nieko šokiruojančio, bet viena drožlė gadino gyvenimą. Jis pradėjo skaičiuoti pinigus. Ir darė tai su kažkokiu sadistiniu iškreipimu.

Jo atlyginimas buvo šiek tiek didesnis nei mano – maždaug penkiolika tūkstančių litų. Tai jį padarė „šeimos šeimininku“, o mane – tarnaitė namų ruošoje. Tačiau išlaidas jis vertino savo logika. Pirkiniai „namams“ buvo laikomi jo malone man. „Namams“ – tai mašina kreditą, po 500 litų kas mėnesį, kuria jis kartą per savaitę veždavo mane į prekybos centrą. „Namams“ – užuolaidos, keptuvės, virtuvės remontas. „Man“ – vaiko drabužiai, žaislai, darželio ir gydytojų sąskaitos sūnui. „Man“ – komunalinės sąskaitos, nes aš jas mokėjau. O jei mokėjau, reiškia, tai mano išlaidos. Visa tai, jo nuomone, buvo „žmonai“. Sau, kaip jis manė, jis beveik nieko neskirdavo. Jo ir jo giminių akyse aš buvau „juodoji skylė“, praryjanti biudžetą. Uždirbdama mažiau, o išleisdama viską, ką jis atnesdavo. Kiekvieną mėnesį jis ironiškai klausdavo: „Kiek pinigų liko?“ Pinigų, žinoma, nelikdavo.

Paskutiniais santuokos metais jo mėgstamiausia frazė tapo: „Reikia tave apriboti, per daug nori“. Ir jis ribodavo. Pradžioje susitarėme palikti sau po 250 litų, o likusią dalį – į šeimos biudžetą. Vėliau jis nusprendė pasiimti mūsė atlyginimų skirtumą, palikdamas sau 600 litų, o man – tuos pačius 250. Dar vėliau jis sumažino savo indėlį 250 litais, pareiškęs: „Tavo kremas už 15 litų – prabanga, o aš apsieinu su muilu“. Galop namams, maistui, kreditą ir vaikui man buvo skiriama 1 400 litų: 500 davė jis, 900 – aš. Bet to neužteko. Aš nustoja atsidėti savo 250 litus, įdėdama visą savo atlyginimą – 1 125 litus – į šeimos reikalus. Gyvenau iš retų premijų ir menkų priedų, klausydama, kaip jis mane „išlaiko“ ir kaip ketina dar labiau apkarpyti mano „norą“. Sąmoninga, sako.

Kodėl neišsiskiriau anksčiau? Buvau kvaila. Tikėjau juo, jo motina, savo motina. Galvojau, kad jis teisus: aš nemoku tvarkyti pinigų, jis mane išlaiko. Vaikščiojau apsinuoginusiais drabužiais, taupydama kiek vieną centą, gėriau skausmalgesius, atidedant vizitą pas odontologą – nemokama poliklinika uždaryta, o ant mokamos pinigų nėra. O Valentinas kas mėnesį išleisdavo 900 litų naud savo „norams“: naują telefoną, prekinius batelius, garso sistemą mašinai už kosminę sumą. Ir gyrėsi, kaip „kompetentingai tvarko asmeninį biudžetą“.

Ir štai – skyrybos. Mano „šeimos šeimininkas“ nuskrido pas tą, kuri nesiūva senus megztinius, dažo lūpas, lankosi sporto salėje, o ne galvoja, kaip išmaigstyti šeimą iš centų ir megzti sūnui pirštines iš išardyto švilpiko. Aš verkdavau naktimis. Kaip aš susitvarkysiu viena su vaiku? Taupydavau dar griežčiau, su siaubu žiūrėdama į ateitį.

Bet atėjo atlyginimas. Ir – o stebuklas! – sąskaitoje liko pinigų. Daug pinigų. Anksčiau iki šio momento aš jau būdavau pasinerpusi į kreditą. Tada atėjo avansas, ir pinigų tapo dar daugiau. Aš atsisėdau, nušluostėAš nusijuokiau ir pagalvojau: „Laisvė – tai brangiau už visus pasaulyje pinigus.“.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

16 − 15 =

Laisvė brangesnė už pinigus