Birželio pirmą dieną gavau skyrybų dokumentus. Vyras išėjo, trenkdamas durimis, pas tą, kuri „jaunesnė ir gražesnė“. Smulkmenos jau nesvarbios. Valentinas, mano buvęs, iki santuokos buvo pats žavesys: gėlės, švelnūs žodžiai, romantika. Tačiau po registro pasirodė, kad „idealaus vyro“ bandomoji versija pasibaigė, o pilnoji – su apkarpytomis funkcijomis. Nieko skandalingo, bet viena graužianti smulkmena gadino gyvenimą. Jis pradėjo skaičiuoti įkandus kiekvieną centą. Ir darė tai su kažkokiu sadistiniu pasišlykštėjimu.
Jo atlyginimas buvo šiek tiek didesnis už mano – apie šimtą eurų. Tai jį padarė „šeimos šeimininku“, o mane – tarnaitė namų ruošos reikalams. Tačiau išlaidas jis vertino savo logika. Pirkiniai „namams“ buvo laikomi jo malonumu man. „Namams“ – tai automobilis paskolai, po šimtą eurų kas mėnesį, kuriuo jis kartą per savaitę veždavo mane į prekybos centrą. „Namams“ – užuolaidos, keptuvės, virtuvės remontas. „Man“ – vaiko drabužiai, žaislai, darželio ir gydytojų mokesčiai sūnui. „Man“ – komunaliniai mokesčiai, nes juos mokėjau aš. O kadangi mokėjau, vadinasi, tai mano išlaidos. Visa tai, jo nuomone, buvo „žmonos išlaidų“. O sau, kaip jis tikėjo, jis beveik nieko neišleisdavo. Jo ir jo giminės akyse aš buvau „juodoji skylė“, ryjanti šeimos biudžetą. Uždirbdavau mažiau, o išleisdavau viską, ką jis atnešdavo. Kiekvieną mėnesį jis kandžiai klausdavo: „Kiek pinigų liko?“ Pinigų, žinoma, nelikdavo.
Paskutiniais santuokos metais jo mėgstamiausia frazė tapo: „Reikia tave apriboti, per daug nori“. Ir jis ribodavo. Iš pradžių susitarėme palikti sau po šimtą eurų, o likusius – bendram šeimos biudžetui. Vėliau jis nusprendė pasiimti mūsų atlyginimų skirtumą, palikdamas sau dviejų šimtų, o man – tuos pačius šimtą. Dar vėliau jis sumažino savo įnašą dar šimtu, pareiškęs: „Tavo kremas už penkis eurus – prabanga, o aš apeinu su muilu“. Galų gale namams, maistui, paskolai ir vaikui man buvo skiriama penki šimtai eurų: du šimtus davė jis, tris šimtus – aš. Tačiau to neužteko. Nustojau taupyti savo šimtą eurų, įdėdama visą atlyginimą – keturis šimtus – į šeimą. Gyvenau iš retų premijų ir menkų priedų, kIr tada supratau, kad mano laimė visą tą laiką slypėjo ne piniguose, o laisvėje.