Birželį aš išsiskyriau. Vyras išėjo, užtrenkdamas duris, pas tą, kuri „jaunesnė ir gražesnė“. Smulkmenos jau nesvarbios. Valentinas, mano buvęs, prieš santuoką buvo pats žavesys: gėlės, švelnūs žodžiai, romantika. Tačiau po registracijos „ideali vyro“ bandomoji versija pasibaigė, o pilnoji pasirodė su sumažintom funkcijom. Nieko akivaizdaus, bet viena drožlė erzino gyvenimą. Jis pradėjo skaičiuoti pinigus. Ir tai darydavęs su kažkokiu sadistiniu potėpiu.
Jo alga buvo šiek tiek didesnė už mano – maždaug šimtu eurų. Tai jį padarė „šeimos maitintoju“, o mane – tarnaitėmis namuose. Tačiau išlaidas jis vertino savo logika. Pirkinių „namams“ laikėsi savo dosnumu man. „Namams“ – tai automobilis paskola, po šimtą eurų kas mėnesį, kuriuo kartą per savaitę veždavo mane į prekybos centrą. „Namams“ – užuolaidos, keptuvės, virtuvės remontas. „Man“ – vaiko drabužiai, žaislai, darželio ir gydytojų apmokėjimas sūnui. „Man“ – komunaliniai mokesčiai, nes juos mokėjau aš. O jei aš mokėjau, reiškia, tai mano išlaidos. Visa tai, jo manymu, buvo „žmonai“. Ant savęs, kaip jis tikėdavosi, beveik nieko neišleisdavo. Jo ir jo giminių akyse aš buvau „juodoji skylė“, ryjanti biudžetą. Uždirbdavau mažiau, o išleisdavau viską, ką jis atnešdavo. Kiekvieną mėnesį karštindavo: „Kiek pinigų liko?“ Pinigų, žinoma, nelikdavo.
Paskutiniais santuokos metais jo mėgstamiausia frazė tapo: „Reikia tave apriboti, per daug nori“. Ir jis ribodavo. Pradžioje susitarėme palikti sau po šimtą eurų, o likusius – į bendrą puodą. Vėliau jis nusprendė pasiimti mūsų algų skirtumą, palikdamas sau du šimtus penkiasdešimt eurų, o man – tuos pačius šimtą. Vėliau sumažino savo įnašą dar šimtu eurų, pareiškęs: „Tavo kremas už penkis eurus – prabanga, o aš apsieinu su muilu“. Galų gale namams, maistui, paskolai ir vaikui man skirdavo šimtą eurų: šimtą davė jis, šimtą – aš. Bet to nepakakdavo. Nustojo atsidėti savo šimtą eurų, įleisdama visą atlyginimą – šimtą eurų – į šeimą. Gyvenau iš retų premijų ir menkų priedų, klausydama, kaip jis mane „išlaiko“ ir kaip ketina dar labiau apkarpyti mano „norėjimus“. Materialistė, sakė.
Kodėl neišsiskyriau anksčiau? Buvau kvailė. Tikėjau jam, jo motinai, savo motinai. Galvojau, jis teisus: nemoku išlaidauti, jis mane išlaiko. Vaikščiojau apsinuoginusios, taupydama kiekvieną centą, čiulpydama skausmalą, atidedant vizitą pas odontologą – nemokama poliklinika uždaryta, o į privatų pinigų nėra. O Valentinas kiekvieną mėnesį išleisdavo šimtą eurų savo „norams“: naujam telefonui, prekiškiems batams, garso sistemai automobilyje už kosminius pinigus. Ir gyrėsi, kaip „kompetentingai valdo asmeninį biudžetą“.
Ir štai – skyrybos. Mano „maitinotojas“ nuskrido pas tą, kuri nesiuva senas megztines, nęda pirštinių, nęda pirštinių, nededa lūpų, treniruojasi sporto salėje, o nę galvoja, kaip iš pragyventi šeimai už centus ir susiūti sūnui pirštines iš išardyto megztinio. Verkiau naktimis. Kaip aš susitvarkysiu su vaiku viena? Taupydavau dar griežčiau, siaubingai žiūrėdama į ateitį.
Bet atėjo atlyginimas. Ir – stebuklas! – sąskaitoje liko pinigų. Daug pinigų. Anksčiau šiuo metu jau būčiau įsiskolinusi. Tada atėjo avansas, ir pinigų tapo dar daugiau. Atsisėdau, nusivaliau ašaras, paėmiau sąsiuvinį ir pradėjau skaičiuoti. Pajamos, išlaidos – viskas stulpeliais. Taip, jo alga, tiksliau, menkieji du šimtai eurų, „pranyko“. Bet dingo ir automobilio paskola – šimtą eurų. Maistui pradėjau leisti perpus mažiau. Niekas nesiranda, kad vištiena – ne mėsa, nereikalauja stekų, riebesnės barščio, brangios dešros. Niekas nesusiraukia nuo sūrio už du eurus, reikalaudamas „normalaus“ už šešis. Nereikia pirkti alaus, saldainiai neskrenda tonomis. Ir niekas nesako: „Šūdas tavo kotletai, užsisakyk picą“.
Aš IŠGYDŽIAU DANTIS! Dievuliau, aš tai padariau! Išmetėju apsiaustus,