*Dienoraštis*
Šiandien kalbėjau su Jolanta. „Įsivaizduok, Algirdas vėl išsilakstęs“, – tarė Irena, kai televizoriuje prasidėjo reklama, nutraukusi serialą antrajame kanale.
Ji pažvelgė į vyrą. Jis pusėmis sėdėjo lovoje, atsiremęs į pagalvę, ir su susidomėjimu žiūrėjo reklamas.
„Vykai, ar girdi mane? Algirdas vėl užsimetė“, – pakartojo ji, nesulaukusi atsakymo.
„Girdžiu. O tau kas?“ – paklausė jis.
„Kaip tai kas? Jolanta – mano draugė. Nerimauju dėl jos. Ar Algirdas tau nieko nesakė?“ – atsargiai paklausė Irena, žvelgdama į jo profilį.
„Jis man nieko nepraneša. Ir aš jo jau seniai nemačiau. O tavo draugė, tiesą sakant, histerikė. Aš irgi nuo tokios bėgčiau. Gaila. Baigiam šitą temą. Serialas tęsiasi.“
„Taip? Jis tau taip pasakė? Vadinasi, Jolanta kaltė. Visada moteris kaltė, tik kad pateisintum savo šuns esybę. O kas ją pavertė histerike? Visą gyvenimą laksto.“ – Irena suspaustė lūpas, o vyras įtemptai žiūrėjo į ekraną.
„Klausyk, aš ir tave dažnai giriu. Kiek kartų sakiau, kad prieš duris nusivalytum kojas? Visus purvus ir smėlį į butą nešioji. Vonios po savęs niekada neapvalai… Tai aš irgi histerikė? Gal ir tu lakstai? Drauge?“ – Irena įdėmiai pažvelgė į vyrą.
„Na, štai, prasidėjo. Ir manęs prisikabinai.“ – Vytautas nusimetė antklodę ir atsistojo. „Serialą baigsiu virtuvėje.“
„Man tiesiog gaila draugės“, – tarė Irena į jo nugarą.
„Jie taip mylėjosi. Jis antrame aukšte į jos langą su gėlėmis laipiojo. Ir ko jums, vyrų trūksta?“ – sušuko Irena link atvirų durų.
„Kol merginotės, vadindavot mus saulutėmis, zuikeliukais, mažutėmis. O kai meilužę susirandat, tuoj į histerikes paverčiat“, – kalbėjo ji sau, lyg vyras galėtų ją girdėti. – „Kiek kartų Jolanta jį atleido. Pirmą kartą ant kelių stovėjo, prisiekė, kad daugiau nebeišeis, ašaras liejo. Dėl vaikų atleido. Ne, vyras Algirdas geras. Bet visą sielą jai išvarė. Matyt, kol neliks galimybių, tol ir lakstys…“ – Irena nutilo ir išklausė. Iš virtuvės neatskrido nei garsas.
„O gal ir Vytautas manęs neištikimas? Kodėl išsitaikė? Prisiėjo? Na, ne, jis tinginys. Algirdas bent sportuoja, o mano – pilvas, plikė jau ryškėja…“
Tačiau įsiskverbęs į sielą abejingumas staiga užaugino nerimą. Irena nebežiūrėjo į ekraną, praradusi susidomėjimą serialu. Atsistojo, įsikišo kojas į šlepetes ir nuėjo į virtuvę. Vyras sėdėjo ant kėdės, sukryžiavęs kojas ir rūkė, leisdamas dūmų srovę pro priverstą langą. Nušvilpė vėjas, ir Irena susiraukė.
„Kodėl staiga užsirūkai?“
Vyras nustembo, pelenų stulpelis nukrito ant stalo.
„Nuoširdžiai, išgąsdei mane.“ – Vytautas nupūtė pelenus ant grindų. – „O gal ir aš pergyvenu. Mes gi draugai su Algiu.“
„Tai pakalbėk su juo. Ar jam ne gėda prieš vaikus? Kokį pavyzdį sūnums duoda?“ – Irena priėjo prie lango, paėmė kraiktrę ir padėjo ant stalo prieš vyrą.
„Jis klausys manęs, žinoma. Nesikišu su savo patarimais. Tai jo gyvenimas, jis žino, ką daro.“ – Vyras paskutinį kartą patraukė, užgesino cigaretę. Tuomet priėjo prie lango ir uždengė špalą.
„Eikim gulti.“ – Jis praėjo pro žmoną.
Irena sukrėtė galvą, išjungė šviesą ir taip pat nuėjo į miegamąjį. Vyras gulėjo ant šono, atsisukęs nuo jos pusės. Televizoriuje jau rodyė pokalbių laida. Irena išjungė šviesą ir televizorių, atsigulė. Jau kelis mėnesius jie užmigdavo taip, atsisukę vienas nuo kito.
Jie susipažino laimingais studentavimo metais, negalėdami vienas kito pasisotinti. Po dviejų metų susituokė. Gyvenimas ėjo savo vaga. Barnėjosi, taikėsi ir gyveno toliau. Duktė užaugo, baigė universitetą ir išvyko į Vilnių. Apie laimę Irena nebegalvojo. Bet ji buvo laiminga. Draugai skyrėsi, vėl tuokėsi. Kiekvienas turėjo savo priežastį ir istoriją. O jie jau dvidešimt septyneri kartu, dvidešimt penkeri santuokoje. Ketvirtis amžiaus.
Mintys vėl grįžo prie Jolantos. Ausyse vis dar skambėjo jos balsas: „Už ką jis taip su manimi? Aš gi viską dėl jo padariau. Vaikus pagimdžiau. O dabar nei jaunystės, nei vyro, senatvėj viena likau…“
O kitoje lovos pusėje Vytautas gulėjo su atmerktomis akimis ir įdėmiai žvalgėsi į tamsą, sulaikydamas atodūšius ir stengdamasis nejudėti.
Po poros dienų Vytautas vėlavo iš darbo. Irena nesijaudino. Taip būdavo ir anksčiau. Gal priežasčių? Sustojo kamštyje, susitiko draugų, reikėjo darbą baigti. Vien iš vyro išvaizdos ji galėjo nuspėti priežastį. Jei grįždavo linksmas ir girtokas, reiškia, buvo su draugais, pralėkė taurelę. Niūrus ir nesuBet kai Irena atsivertė prie jo lovoje, jo akys jau buvo užmerkės, o dūsavimas nutilo kaip paskutinė šiurpią tiesą įrodanti taškas.