Lobis po svetima stogu: istorija apie auksą, gudrumą ir… jausmus
Jonas atvyko į kaimą pas savo senelį Albiną – pailsėti nuo miesto triukšmo ir kvėpuoti švariu oru. Bet šį kartą jis atsivežė ne tik kuprinę su drabužiais, o tikrą metalo ieškiklį. Senelis nuo pat durų susiraukęs stebėjo, kaip anūkas knaisiasi su nepažįstamu prietaisu, ir galiausiai neištvėrė:
– O kas čia tau, Jonai, reikalinga? Žvejybai ruošiesi?
– Seneli, tai ne meškerė. Metalas ieškiklis, beveik profesionalus. Internetu skaičiau, kad čia kažkada buvo užkastas auksas. Noriu pabandyti surasti.
Senelis nusišypsojo, minėtai pažvelgė į lauką už daržo ir lėtai tartė:
– Šitą pasaką girdėjau dar iš savo tėvelio… Ir, žinai, man atrodo, net žinau, kur tas lobis gali būti. Tik bėda viena – dabar toje vietoje namas stovi.
Jonas net pašoko iš nekantrumo:
– Tai ar gali pakalbėti, kad leistų man ten ieškoti?
Senelis pečiais patraukė ir gudriai susiraukė:
– Galėčiau. Tik abejoju, ar leis kasti. Net jei ką rasi – pagal įstatymą viskas jiems atitektų. Juk namas jų. Bet jei nori pabandyti, galima eiti… kitu keliu.
Jonas nesuprantančiai susiraukė:
– Kaip tai „kitu keliu“?
– Ten tame name neseniai iš miesto pas tėvus atvyko mergina. Jų dukra. Protinga, gera… Ir kukli, neišlepinta. Štai tau ir tikras lobis.
– Seneli, vėl savo! Aš ne dėl merginų atvažiavau. Aš dėl lobio.
– O kas sako, kad ne dėl lobio? – nusijuokė senelis. – Tik kiekvienam savas lobis. O jei su ja susidraugausi ir papasakosi apie savo idėją, gal ji įtikins tėvus leisti tau apžiūrėti sklypą. O jei ras – gal net dalimi pasidalins.
Jonas sutriško, bet aistra akyse neužgeso:
– Ar tikrai žinai, kad lobis yra ten?
– Tikras, kaip save prisimenu. Tėvas paslapčia pasakodavo, kad prieš šimtą metų, kai buvo revoliucija, vienas pareigūnas bėgdamas paslėpė auksą. Medžiojo jį taip, kad pusę kaimo perkasė, bet lobio nerado. O vėliau pastatė namą – ir pėdsakas dingo.
– Ir tu visą gyvenimą žinojai ir neieškojai?
– O kaip ieškoti? Kasti viską? Juk net tokio įrankio, kaip tavo, neturėjau. Bet dabar tu atvykai…
– Na, gerai. Bet kaip man su ta mergina užkalbinti?
– Tai jau ne man, o likimui. Eikime, tarsi atsitiktinai praeinam. Aš pradėsiu pokalbį apie amarus – obelys juk jau nudilė. O tu prisijunk, prisistatyk, susipažink. Na, būk vyru!
Jonas dar truputį svyravo, bet sutiko. Po dešimties minučių jie stovėjo prie sodo vartų. Senelis užkalbino šeimininką, o Jonas akyse susitiko su mergina, išėjusia į kiemą. Gabija. Tamsūs plaukai, rudos akys ir švelni, atvira šypsena. Jis lyg ir pamiršo, kodėl čia atėjo.
Jie šnekėjosi. Vėliau kartu nuėjo prie ežero, o ji pakvietė jam padėti statyti naują vynuogių stogelį. Metalų ieškiklis taip ir liko dėžėje. Kiekvieną vakarą Jonas grįždavo pas senelį tik pamiegoti. Jis nebekalbėjo nei apie auksą, nei apie prietaisą. Jam jau buvo ne iki lobių.
Po savaitės jis ruošėsi išvažiuoti. Senelis sėdėjo ant suolo, pūsdamas pypkę, ir nusišypsojo:
– Na, ar radai lobį?
Jonas pažvelgė į sutemusį dangų ir nusišypsojo:
– Radau, seneli. Tik ne tą, kurio ieškojau.
– Aš juk sakiau… Tikras auksas ne žemėje. Jis – žmonėse.
Ir metalo ieškiklis liko kaime – svirne, po uždangalu. O Gabija – Jonaus širdyje.