Mama, ar tu visų protą? Tau jau virš keturiasdešimt penkerių, o tu nusiuntei vaiką gimdyti? Tai grynas ekstremalas!
Po mano šešioliktųjų gimtadienio mūsų šeimos gyvenimas smarkiai pasikeitė: tėvai nusprendė skirtis. Iš pažiūros jų santykiai atrodė tvirti, bet, matyt, po paviršiumi slėpė problemos, apie kurias aš net nenutuokiau. Skyrybos praėjo ramiai, be didelių barnių ar turto dalybų. Tėvas paliko mums su mama dviejų kambarių butą Vilniuje, o pats persikėlė į vieno kambario butą, kurį paveldėjo iš senelės.
Mama, norėdama pradėti naują gyvenimą, greitai pardavė mūsų butą, ir mes persikraustėme į Klaipėdą. Ji nenorėjo net atsitiktinai susidurti su tėvu, norėdama palikti praeitį už nugaros. Su optimizmu ji ėmėsi įsikūrimo: rado gerą darbą su pakenčiamu atlyginimu, išsinuomojo jaukų butą, ir mes pradėjome priprasti prie naujos aplinkos.
Po kelių mėnesių pastebėjau, kaip mama pasikeitė. Ji visada buvo patraukli moteris, bet dabar pradėjo ypatingai rūpintis savimi: dažni apsilankymai grožio salonuose, nauji drabužiai, žibintys akys. Jos elgesys rodė, kad ji įsimylėjusi.
Stebėdama šiuos pokyčius, vieną dieną nusprendžiau tiesiai paklausti:
– Mama, ar tu įsimylėjai?
Ji susimąstė, bet nenušvilpė:
– Taip, tai tiesa. Jis vadinasi Mantas Kazlauskas, jis šiek tiek vyresnis už mane. Mums rimti santykiai. Kaip tu tai sutinki?
Aš pečiais mostelėjau:
– Jei tu laiminga, tai ir aš dėl tos tavęs džiaugiuosi.
Mama apkabino mane, jos akys spindėjo džiaugsmu:
– Ačiū už supratimą. Aš noriu, kad tu jį pažintum.
Netrukus susipažinome. Mantas Kazlauskas paliko gerą įspūdį: išsilavinęs, dėmesingas, su pagarba elgėsi su mama. Jie atrodė tikrai laimingi. Po to mama vis daugiau laiko praleido pas jį, o vėliau ir visai pasikraustė.
Aš ruošiausi stojimui į universitetą ir džiaugiausi naujai atsiradusiai savarankiškumui mūsų dviejų kambarių bute. Tačiau netrukus įvyko pokalbis, kuris viską apvertė aukštyn kojomis.
Vieną vakarą mama atėjo pas mane su paslaptingu šypsniu:
– Turiu tau naujienų…
Aš nusimančiau:
– Mantas tau pasipiršo?
Ji linktelėjo:
– Taip, bet ne tik tai. Mes laukiame kūdikio.
Aš buvau sutrikusi:
– Mama, tau jau virš keturiasdešimt penkerių! Tai labai rizikinga. Ar tu tikrai apsisprendi?
Mamos veidas apsiniauko:
– Mes viską apgalvojome ir priėmėm šį sprendimą kartu. Aš suprantu tavo baimę, bet tai mūsų gyvenimas.
Aš, apsėsta emocijų, išsiveržiau:
– O jei kas nors nepavyks? Man teks prisiimti atsakomybę už vaiką ir gyventi su tavo Mantu?
Mama nublanko, jos balsas tapo šaltu:
– Aš to tikėjausi iš tavęs. Jei tu manęs nepalaikai, geriau persikraustyk pas tėvą. Aš parduosiu šį butą ir atsiųsiu tau pusę pinigų.
Kitą dieną bandžiau su ja kalbėti, bet ji buvo nepalanki:
– Mums nėra apie ką kalbėti.
Po savaitės grįžau į gimtąjį Vilnių ir apsigyvenau pas tėvą. Jis sutiko mane ramiai, dalindamasis mano abejonėmis dėl mamos sprendimo, bet pabrėžė, kad tai jos pasirinkimas.
Mama ištesėjo žodį: po mėnesio gavau savo dalį iš buto pardavimo. Laiške buvo tik vienas sakinys: “Niekada negalvojau, kad palinksi man nelaimės.”
Nuo tada praėjo dveji metai. Mama užblokavo mano numerį, ir visi bandymai susisiekti buvo veltui. Nežinau, kaip praėjo jos nėštumas, ar gimė kūdikis. Tėvas nebesidomi šia situacija. Jaučiu, kad mūsų atotrūkis nėra normalus, bet nežinau, kaip atstatyti ryšį. Bijau atvažiuoti be kvietimo ir vėl susidurti su atstūmimu.