“Mama, jei nepripažinsi mano pasirinkimo, aš išvyksiu. Visiškai…”
Antanas įlipo į priemiestinio traukinio vagoną ir apsidairė. Laisvų vietų buvo gausu – rinkaisi bet kurią. Jis atsisėdo prie lango. Durys į vagoną nuolatos atsitraukdavo su triukšmu, įleisdamos naujus keleivius.
Priešais jį įsėdo pora nebe jaunų sutuoktinių. Moteris sušnirksėjo maišeliu, išsitraukė dvi duonines bandelės ir jie pradėjo valgyti. Oda maloniai užuostė šviežia kepinė. Antanas mandagiai nusigręžė į langą.
“Jaunuoli, imk,” moteris padavė jam taip pat bandelę.
“Nereikia, ačiū,” nusišypsojo Antanas.
“Imk, imk, beveik dvi valandos važiuoti.”
Antanas paėmė pasiūlytą bandelę ir atkando nemažą gabalėlį. Kokia ji jam pasirodė skani! Garsiakalbyje užskardė, per triukšmą išgirstas vyriškas balsas, pertraukiamas šnypščiojimo: “Traukinio išvykimas po… minučių… Kompozicija važiuos iki stoties… su visomis sustojimo…, išskyrus… Kartoju…”
“Jaunuoli, ką jis pasakė? Kokios stotys be sustojimo?” susirūpino moteris.
Antanas pečiais patraukė. Jam važiuoti iki galinės – neklausė.
“Sakiau tau, kad reikia važiuoti sosto traukiniu, su visomis stotimis. Niekada manęs neklausai,” pradėjo ji peikti vyrą. “Ką daryti dabar? Teks išlipti anksčiau ir laukti kito traukinio…”
Moteris nurimo tik tada, kai vyras iš gretimos eilės pasakė, kad traukinys sustos jų stotyje. Ginčai nulūžo, Antanas baigė bandelę ir žiūrėjo pro langą į miglančius medžius, į saulės spindulius, prasiskverbiančius pro jauną lapiją, stotis ir miestelius. Vagone tapo tvanku, po nugara tekėjo prakaito srovės po tankia kario uniformos audiniu.
Antanas įsivaizdavo, kaip atvyks, kaip mama džiaugsis, kaip stosis po stipriomis dušo čiurkšlėmis… Greičiau jau iki namų, nusivilktų atsibodusius metus uniformą, užsivilktų džinsus, marškinėlius, kedus ir nešvęstų apie ankstyvus kėlimus ir rikiuotes. Jam rodėsi, kad permiegos parą savo švelniame sofos, o rytą ant virtuvės stalo, po rankšluosčiu, ras ryškiai apkeptus sūreliavaičius, kuriuos mama palikusi pusryčiams…
“Įdomu, kokia tapo Aušrelė. Nors, tik metai praėjo, vargu ar stipriai pasikeitė…” Prieš jo akis išryškėjo trapi mergaitė su kaštoniniais plaukais ir žaliais akimis. Ji buvo metais jaunesnė, gyveno kieme ir tais metais tik baigdavo mokyklą. Jis į ją nekreipdavo dėmesio. Mergina kaip mergina, nieko ypatingo.
Vakare, prieš jo išvykimą, jie visa kompanija sėdėjo kieme, vaikų aikštelėje. Mindaugas peikė Antaną už padarytą kvailystę – neapgalvotą sprendimą mesti universitetą ir stoti į kariuomenę. Paulius palaikė Antaną, sakė, kad jei ne motina, gal ir pats būtų ėjęs tarnauti. Merginos gailėjosi, kad kompanija skyla, bet patės žiūrėjo į telefonus ir kikeno.
Aušrelė, kurią visi laikė mažyte, staiga rimtai pareiškė, kad jo lauks. Visi nutilo, o mergina susigėdino ir parauduo.
“Antanai, matyt, nuotaka atsirado,” tare Paulius ir pražvengė.
“Eikite jūs,” įsižeidė Aušrelė ir nubėgo.
“Ko žvengi? Tegul laukia. Grįšiu ir vesiu,” pusiau juokaudamas, pusiau rimtai tarė Antanas ir stumtelėjo Paulių per petį, kad tas vos neiškrito nuo suolo.
Antanas niekam nesakė savo poelgio priežasties, net Pauliui ir Mindaugui. Jis stojo į universitetą, kaip norėjo tėvas. Mokinosi iki pavasario, o tada tėvas staiga išėjo iš šeimos. Paaiškėjo, kad jis turi kitą moterį, kuri laukė jo vaiko. Pasaulis per vieną naktį sugriuvo, kaip ir tėvo autoritetas. Antanas metė mokslus ir nuėjo į karo komisariatą. Tai buvo jo protestas prieš tėvo elgesį.
Mama, žinoma, verkė. O jis pažadėjo, kad po metų grįš ir nuspręs, kaip gyventi toliau, gal tęs mokslus, bet jau neakivaizdžiai.
Metai tarnybos liko už nugaros, Antanas grįžo namo. Keršto mintys tėvui jo nebekankino. Jis ilgėjosi mamos, savo namų, kiemo ir draugų. Jis viską padarė teisingai – priekyje visas gyvenimas.
Kitame stotyje išlipo sutuoktiniai, jų vietas užėmė jaunas vaikinas su mergina. Jie važiavo tyledami, laikydamiesi už rankų. Ir Antanas vėl pradėjo galvoti apie Aušrelę. Jis visus metus prisiminė jos žodžius ir savo atsakymą. Ir tai jam jau nebeatrodo juokais.
Traukinys sustojo prie platformos, Antanas išlipo iš vagono ir spyruokline eisena nusigręžė į požeminį perėjimą. Mažas mėgdavo klausytis, kaip nuo sienų atsispindi jo žingsniai, ir jam rodydavosi, kad perėjoje vienu metu eina šimtai žmonių. Jis net apsidairydavo, patikrindamas, ar taip yra. O tėvas juokdavosi ir sakydavo, kad tai tik aidas.
Antanas išlindo iš perėjimo į stoties aikštę ir pėsčiomis nusigręžė namo. Norėjosi pagvėventi gimtuoju oru, ištiesti kojas ir atvėsti. Prie namų sutiko kaimynę.
“Nejaugi Antanas grįžo? Štai džiaugsmo mameliai…”
Jis nesikvietė lifto, bėgo aukštyn, peršokdamas tris laiptelius paspaudė skambučio mygtuką prie buto durų ir ėmė klausytis. Tik tada pagalvojo, kad mama galėjo kur nors išėBet staiga durys atsivėrė, ir Antanas pamatė mamos šypseną – taip šilta ir nuoširdžia, kad visi jo abejonės dingsdavo lyg saulei iššvitus.