Mama, jeigu nesutiksi su mano pasirinkimu, aš išeisiu amžiams…

„Mama, jei nepripažinsi mano pasirinkimo, išeisiu. Visam laikui…“

Jonas įlipo į priemiestinio traukinio vagoną ir apsidairė. Laisvų vietų buvo gausu – gali rinktis bet kurią. Jis atsisėdo prie lango. Durys nuolat atsidarydavo, įleisdamos naujus keleivius.

Priešais jį įsėdo pora vyresnio amžiaus sutuoktinių. Moteris paskardė maišeliu, išsitraukė dvi bandelės ir jie ėmė valgyti. Oro sklido šviežios kepinės kvapas. Jonas mandagiai nukreipė žvilgsnį į langą.

„Vaikine, imk,“ – moteris ištiesė jam bandelę.

„Nereikia, ačiū,“ – nusišypsojo Jonas.

„Imk, imk, beveik dvi valandos važiuoti.“

Jonas paėmė ištiestą bandelę ir atkąsė gabalėlį. Kokia ji jam pasidarė skani!

Per garso sistemą skardė vyro balsas, peršasi per triukšmą: „Traukinys išvyks po… minučių… Maršrutas eis iki stoties… visos stotelės… išskyrus…“

„Vaikine, ką jis pasakė? Kokios stotelės be sustojimo?“ – susirūpino moteris.

Jonas patraukė pečiais. Jis važiavo iki galinės, nesiklausė.

„Sakiau tau, kad reikėjo važiuoti paprastu traukiniu, su visomis stotelėmis. Niekada manęs neklausai,“ – ji ėmė barktis vyrą. „Ką dabar darysime? Teks išlipti anksčiau ir laukti kito traukinio…“

Ji nurimo tik tada, kai vyras iš gretimos eilės pasakė, kad traukinys sustos jų stotyje.

Jonas privalgė bandelę ir žiūrėjo pro langą į pralekiančius medžius, saulės spindulius, skverbiančius per jauną lapiją, stotis ir miestelius. Vagone tapo karšta, po marškinėliais srūvo prakaito lašai.

Jis galvojo, kaip atvažiuos namo, kaip džiaugsis mama, kaip stovės po stipria dušo srove… Kaip norėtosi greičiau būti namuose, nusivilkti prisotinusią uniformą, apsivilkti džinsus, marškinius, sportbačius ir pamiršti ankstyvus kėlimus ir rikiuotes. Atrodė, kad jis miegos visas paras savo minkštame sofa, o rytą rasiąs virtuvės stale po rankšluosčiu krūvą skrudintų varškėčkių, kuriuos mama palikusi pusryčiams…

„Įdomu, kokia dabar Austėja. Nors praėjo tik metai, vargu ar ji labai pasikeitė…“

Jo mintyse išryškėjo trapi mergina su kaštoniniais plaukais ir žaliais akimis. Ji buvo metais jaunesnė, gyveno kieme ir tais metais tik baigė mokyklą. Jis į ją nekreipė dėmesio – mergaitė kaip mergaitė, nieko ypatingo.

Ta vakarykštę vakarą, prieš jo išvykimą, jie visi susėdo kieme, vaikų aikštelėje. Domantas pyko ant Jono už kvailą, neapgalvotą sprendimą mesti universitetą ir pradėti tarnybą armijoje. Deividas palaikė Joną, sakė, kad jei ne motina, gal ir pats būtų įstojęs. Merginos gailėjosi, kad kompanija išsiskirs, bet patys žiūrėjo į telefonus ir kikeno.

Austėja, kurią visi laikė dar maža, staiga rimtai pareiškė, kad jo lauks. Visi nutilo, o mergaitė sumišo ir paraudonavo.

„Joni, regis, turi nuotaką,“ – pasakė Deividas ir įsižiebė juoktis.

„Eikite jūs,“ – susigėdino Austėja ir pabėgo.

„Ko juokiesi? Tegul laukia. Grįšiu ir vesiu,“ – pusiau juokais, pusiau rimtai tarė Jonas ir stumtelėjo Deividą į petį, kad tuoj nesmūgis nuo suolo.

Jonas niekam neatskleidė savo sprendimo priežasties, net Deividui ir Domantui. Jis stojo į universitetą, kaip norėjo tėvas. Mokėsi iki pavasario, o tada tėvas staiga paliko šeimą. Paaiškėjo, kad jis turėjo kitą moterį, kuri laukė jo vaiko. Pasaulis suvirto kaip kortų namelis, taip pat ir tėvo autoritetas. Jonas metė mokslus ir nusivarė į karo komisariatą. Tai buvo jo protestas prieš tėvo elgesį.

Mama, žinoma, verkė. O jis pažadėjo, kad po metų grįš ir nuspręs, kaip gyventi toliau, galbūt tęs mokslus, bet jau neakivaizdinėje.

Metai tarnybos liko už nugaros, Jonas grįžo namo. Keršto mintys nebeveržė. Jam trūko mamos, savo namų, kiemo ir draugų. Jis viską padarė teisingai, laukė visas gyvenimas.

Kitame sustojime išlipo sutuoktiniai, jų vietas užėmė jaunas pora. Jie važiavo tylomis, laikydamiesi už rankų. Jonas vėl ėmė galvoti apie Austėją. Visus metus prisiminė jos žodžius ir savo atsakymą. Tai jam jau nebeatrodė juokais.

Traukinys sustojo prie platformos, Jonas išlipo ir spyruokline žingsniuote nusileido į požemį. Vaikystėje mėgo klausytis, kaip nuo sienų atsiliepia jo žingsniai, atrodydavo, kad tunelyje vienu metu eina šimtai žmonių. Kartais apsisukdavo patikrinti, o tėvas juokdavosi ir aiškino, kad tai tik aidas.

Jonas išlipo į stoties aikštę ir pėsčiomis ėjo namo. Norėjo įkvėpti gimto oro, ištiesti kojas ir atvėsti. Prie namų sutiko kaimynę.

„Ani„Kaip tik Joniukas grįžo – motina bus tokia laiminga…“

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

fourteen − 3 =

Mama, jeigu nesutiksi su mano pasirinkimu, aš išeisiu amžiams…