Mama, kaip tu galėjai taip pasielgti?

Mama, kaip galėjai taip pasielgti?

Iki šiol negaliu patikėti, kad šis pokalbis su mama įvyko. Skambinau jai tiesiog pasisveikinti, paklausti, kaip sekasi, o vietoj to atsidūriau šeimos dramos centre, kuri apvertė viską aukštyn kojom. „Mama, rimtai? – beveik rėkiau į telefoną. – Aš tavo vienintelis sūnus, auginu sūnų, tavo vienintelį anūką, kurio net nematęs, o tu persirašai savo butą kažkokiai svetimai moteriai? Ir dar sveikini mane taip, lyg nieko nebūtų: „Labas, sūnau, senai neskambinai“?“ Mama tylėjo, o aš jaučiau, kaip mane užplūsta užuojauta ir nesupratimas. Kaip ji galėjo taip padaryti?

Aš esu Domas, man trisdešimt penkeri, ir aš – vienintelis mamos sūnus. Jos vardas Rasa. Visuomet turėjome sudėtingus santykius. Kai buvau vaikas, ji dirbdavo dviem darbais, kad užtikrintų mūsų pragyvenimą, ir aš jai dėkingas už tai. Tačiau jos griežtumas ir įprotis viską spręsti pati dažnai tarp mūsų kūrė atotrūkį. Kai susituokiau su Gabriele ir gimė mūsų sūnus Lukas, tikėjausi, kad mama taps arčiau mūsų šeimos. Tačiau ji taip ir neatvažiavo pažinti anūko, nors kartas nuo karto kalbėdavome telefonu. Siųsdavau Luko nuotraukas, bet jos atsakymai būdavo trumpi: „Gerai, sūnau, džiaugiuosi už jus“. Ir štai dabar sužinau, kad ji perdavė savo butą kažkuriai svetimai moteriai.

Viskas prasidėjo, kai mano teta, mamos sesuo Audronė, paskambino ir papasakojo, kad Rasa butą užrašė kitai. Iš pradžių pagalvojau, kad čia klaida – gal teta ką nors supainiojo? Tačiau jai buvo aišku: mama perdavė būstą kažkuriai Jolantai, moteriai, kuri, pasak jos, „padėdavo namų ruošoje“. Aš buvau šoke. Mama gyvena mažame miestelyje, dviejų kambarių bute, kurį ji su tėčiu nusipirko dar būdami jauni. Tai ne tik nekilnojamasis turtas – tai mūsų šeimos dalis, vieta, kur aš užaugau. O dabar šis butas priklauso kažkieno svetimui?

Iškart paskambinau mamai išsiaiškinti tiesą. Ji atsiliepė ramiai, lyg nieko neįvyko. „Taip, Domai, aš dovanojau butą Jolantai“, – tarė ji. „Ji gera moteris, padeda man, atneša maisto, tvarko namus. O tu toli, turi savo gyvenimą“. Aš nežinojau, ką atsakyti. Taip, mes su Gabrielę gyvename kitame mieste, už trijų valandų kelio, bet aš visada siūliau pagalbą! Klausdavau, ar ko nereikia, siūlydavau atvažiuoti ar sumokėti pagalbininkei, jei jai sunku. Bet mama visada nusišypsojo: „Nereikia, aš susitvarkau“. O dabar ji sako, kad aš „per toli“, o kažkokia Jolanta – jos pagrindinis rėmus?

Paklausiau, kas ta Jolanta ir kodėl mama jai taip pasitiki. Paaiškėjo, kad tai kaimynė, kuri prieš porą metų pradėjo lankytis pas mamą, padėdavo su darbais. Pasak mamos, ji „lyg dukra“ – gamina, vaikšto į vaistinę, nuveža į sodą. Aš neprieštarauju, kad mama priimtų pagalbą, bet dovanoti butą? Tai gi ne dėžė saldainių! Bandžiau aiškinti, kad tai nesąžininga man ir Lukui. „Mama, aš tavo sūnus, Lukas – tavo anūkas. Tu net nežinai, kaip jis atrodo, o atiduodi viską svetimai? Kaip tau tai galima?“ – klausiau. Bet mama tik atsiduso: „Domai, tu vistiek neatvažiuoji, o Jolanta čia. Be to, tai mano sprendimas“.

Jaučiau, kaip auga mano pyktis. Taip, aš nevažiuoju kiekvieną mėnesį – turiu darbą, šeimą, paskolą už mašiną. Bet aš visada galvojau, kad mes su mama – šeima, kad ji galvoja apie mūsų ateitį. Lukui vos ketveri, jis auga, ir svajojau, kad gal vieną dieną šis butas jam padės – gal studijoms ar pirmajam būstui. O dabar viskas atiteko kažkuriai Jolantai, kurios vardą iki šiol negirdėjau. Paklausiau mamos, ar nebijo, kad ši moteris tiesiog pasinaudojo jos pasitikėjimu. Tačiau ji atkirtė: „Aš žinau, ką darau. Jolanta – geras žmogus“.

Po pokalbio ilgai negalėjau nusiraminti. Gabrielė, pamatžiusi mano būklę, pasiūlė važiuoti pas mamą ir pasikalbėti akis į akis. Taip ir padarėme – paėmėme Luką ir išvykome į jos miestelį. Atvažiavus, mama mūsų šiltai sutiko, apkabino Luką, bet mačiau, kad ji įsitempusi. Arbatau dar kartą pakėliau buto temą. Nenorėjau bartis, bet man reikėjo suprasti, kodėl ji taip pasielgė. „Mama, paaiškink“, – tariau. „Jei tau reikia pagalbos, galiu važiuoti dažniau, samdyti pagalbininkę. Bet kam atiduoti butą?“ Ji pažiūrėjo į mane pavargusi ir atsakė: „Domai, nenoriu būti našta. Jolanta rūpinasi manimi, o tu esi užsiėmęs. Aš taip nusprendžiau, kad niekam netaptumėte našta“.

Šie žodžiai mane sukrėtė labiau, nei tikėjausi. Ar ji tikrai galvoja, kad būtų mūsų našta? Bandžiau aiškinti, kad mes – jos šeima, kad Lukas svajoja apie senelę, kad noriu būti šalia. Bet mama tik purtė galvą. Tą akimirką supratau, kad jaučiasi viena, o Jolanta, matyt, užpildė šią tuštumą. Tai skaudėjo pripažinti, bet pradėjau matyti situaciją jos akimis.

Grįžę namo vis dar nežinau, kaip elgtis. Teisiškai prieštarauti dovanai beveik neįmanoma – mama sveiko proto ir turėjo teisę taip pasielgti. Bet negaliu susitaikyti, kad ji pasirinko svetimą žmogų vietoj mūsų. NusprendžiauAš žadu keistis ir rasti būdų, kad mama pajustų mūsų šilumą ir artumą, kad nebebūtų viena.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

two × 1 =

Mama, kaip tu galėjai taip pasielgti?