Kartais man atrodo, kad mano mamai ne širdis, o begalinis kantrybės vandenynas. Prieš penkerius metus tėvas su ja elgėsi taip žiauriai, kad iki šiol negaliu apie tai rimtai kalbėti. O ji? Ramiai nusišypso ir sako: „Kas buvo, tai praėjo. Atsiprašė, atgailavo… Norįs grįžti, vėl gyventi kartu…”
O mes su broliu – kategoriškai prieš. Nes prisimename viską. O pamiršti tai – tarsi išduoti save. Beveik keturiasdešimt metų jie buvo kartu. Nuo bendrabučio kambario iki didelės sodybos užmiestyje. Pradžioje – ankšta kambarėlė, paskiau – dviejų kambarių butas, galiausiai – puikus keturkambaris, o vėliau – namas prie Trakų. Tėvas mėgo gyventi gražiai. Naujos importinės mašinos kas dveji metai, remontai „kaip žmonėms”, geros buitinės technikos.
O dar jis mėgo savo sekretorę. Tiesiogine prasme – įsižiūrėjo po jos sijoną. Ir štai vieną dieną ji jam pranešė, kad laukiasi vaiko. Abortą daryti jau per vėlu. Ir tėvas nusprendė: „Myliu, eisiu kurti naują šeimą!” Jei jis tiesiog būtų išėjęs – dar nieko. Bet ne. Jis pradėjo dalyti turtą, lyg mes būtume svetimi. Klausė savęs: „O ar aš savęs nepaprastojau?”
Aš jau buvau ištekėjusi, gyvenau atskirai su vyru. O brolis – liko su mama. Jis turėjo gauti butą vestuvėms, tėvas pažadėjo. Tačiau po skandalo – liko tik pažadai. Buto nepadavėjo. Pasiliko namą, garažą, mašiną, išnešė viską, ką laikė „savu”. Net mamą paliko be prieigos prie sąskaitos, sakydamas, kad pinigai dabar reikalingi jo „naujai” šeimai.
Po to keli mėnesiai tėvas lankėsi pas mus kaip į darbą – arba už mėgstamo kėdutės, arba už stiklinės rinkinio. Ir tik kai brolis pakeitė spyną, tai pasibaigė. Tada nusprendėme su mama butą iškeisti, kad brolis su žmona turėtų savo būstą. Į vestuves tėvo nekviečėme – ir jis neprisipriešino. Po jo pabėgimo iš namų finansinė padėtis suprastėjo, bet susitvarkėme.
Mama grįžo į seną darbą – patyrusią finansistę priėmė su atvirais rankomis. Mes su broliu taip pat prisidėjome, ir po truputį viskas atsitiesė. O tėvui sekėsi blogiau. Sveikata sugriuvo, jauna žmona, kuriai jis taip patikėjo, išmetė jį už durų. Šįkart turtų nedalijo – jai paliko namą, sau pasiėmė tik mašiną ir persikėlė į viešbutį.
Ir prasidėjo… Skambučiai mamai, verksmingi pokalbiai: „Atsiprašau, buvau kvailys… Sugrįžkime…” Ir žinot ką? Ji jį išklausė! Atėjo pas mus su broliu ir sako: „Jūsų tėvas nori susitaikyti… Gal galima jam duoti šansą?”
Mes su broliu beveik netekome žado. Atsakėme vienu balsu: jei priimsi jį – mes daugiau nebeužsukNes tėvas – tai ne tas, kuris nubėgo, o tas, kuris lieka.