Mamos rytas 5:30
Praėjusią šeštadienį aš su savo vyru Dainiu pabudome penkios trisdešimt ryto tarsi per smūgį. Ir visą tai dėl mano mylimos mamos, Onos Petrovos, kuri dvidešimt metų dirbo užsienyje – Lenkijoje ir Vokietijoje, o dabar, grįžusi namo, pavirto į ryškią saulę, šviečiančią tiesiai į veidą penkios ryto šeštadienio rytą! Tai laikas, kai normalūs žmonės miega ir svajoja apie savaitgalį, o mes su Dainiu bėgiojame po namus, nes mama nusprendė, kad rytas – tobula akimirka generaliniam valymui, virtų blynų gamybai ir pokalbiams apie gyvenimą. Aš ją myliu, tiesa, bet kartais norisi pasislėpti po antklode ir apsimesti, kad negirdžiu jos drąsaus šūkio: „Greta, kelkis, diena praeina!“
Mano mama – kaip uraganas. Dvidešimt metų ji dirbo užsienyje, kad užtikrintų mums su broliu gerą gyvenimą. Kol mes augome, ji valė grindis lenkų biuruose, rūpinosi vokiškomis senelėmis, siuntė mums pinigus mokslams ir drabužiams. Aš visada ja didžiavausi, nors ir labai ilgėjau jos. Prieš metus ji grįžo – su lagaminu istorijų, įpročiu keltis su gaidžiais ir energijos, kurios užtektų penkiems. Mes su Dainiu pasiūlėme jai gyventi pas mus, mūsų namuose, kad pagaliau galėtų pailsėti. Bet pailsėjimas Onai Petrova, matyt, yra tik pasaka. Ji ilsisi tik tada, kai miega, o miega, atrodo, porą valandų per parą.
Tą šeštadienį svajojau išsimiegoti. Darbo savaitė buvo sunki, norėjau pabarstyti lovoje, išgerti kavos tyloje, pažiūrėti serialą. Bet penkios ryto išgirdau garsus dimdėjimą virtuvėje, o paskui mamos balsą: „Greta, Dainai, kelkitės! Aš užmėsiau tešlą blynams, reikia pagalbos!“ Aš atmerkiau vieną akį, pažiūrėjau į Dainų – jis gulėjo, įsikandęs į pagalvę, ir tyliai dejavė: „Gret, tavo mama mus užmuš“. Aš šnibždėjau atgal: „Kantrybės, tai gi mano mama“. Bet viduje jau ruošiausi kitam mamos uraganui.
Nusileidom į virtuvę, o ten siautė pilnas judesys. Mama, savo margame prijuostėje, minkė tešlą, viryklėje burbulo virti blynai, o ant stalo stovėjo dubuo su kopūstais įdaru. „Mam, – sakau, – kam tokioje šaltyje? Galima juk per pietus kepti!“ O ji, nenutraukdama tešlų minkymo: „Greta, rytas – aukso metas! Kol jūs miegate, gyvenimas bėga!“ Gyvenimas? Penkios ryto? Dainas, stengdamasis būti diplomatas, pasakė: „Ona Petrova, gal aš užvirsiu kavos?“ Bet mama tik mostelėjo ranka: „Kavos vėliau, Dainai, moki kapoti kopūstus?“ Mano vargšas vyras, kuris gyvenime kopūstus mačius tik salotose, paklusniai paėmė peilį.
Aš myliu mamos energiją, bet kartais ji mane išvargina. Ji ne tik gamina – ji paverčia virtuvę karo operacijos būstine. Per valandą mes su ja sutarkavom tris kilogramus kopūstų, užmėsėm antrą tešlos partiją ir iškeptem kotletų, nes „virti blynai be kotletų – ne virti blynai“. Dainas bandė pabėgti iš pareigos, sakydamas „pažiūrėsiu paštą“, bet mama jį sulaikė: „Dainai, išplauk puodą, kitaip Greta neįveiks!“ Aš žvelgiau į vyrą su užuojauta – jis tikrai gailėjosi, kad neliko lovoje.
Kol mes dirbom, mama pasakojo istorijas iš savo užsienio laikų. Kaip mokėsi lenkų kalbos, kad galėtų pyktis su viršininku, kaip Vokietijoje kepta blynus kaimynams, kaip ilgėjosi mūsų. Aš klausiausi ir jaudžiau šilumą, bet tuo pat metu galvojau: „Mam, kodėl negali tiesiog pailseti ilgiau?“ Bandžiau užsiminti: „Gal kitą šeštadienį miegosim iki aštuonių?“ O ji tik nusijuokė: „Greta, aštuonių ryto diena jau baigiasi!“ Baigiasi? Ji dar ir neprasidėjo!
Prieš pietus virtuvė blizgėjo, blynai keptasi, virti blynai kvepėjo, o mes su Dainu atrodėme lyg po maratono. Mama, gaivaus skonio, padėjo prieš mus lėkštes su sriuba ir pareiškė: „Na, vaikai, čia yra tikras gyvenimas! Valgykite, kol karšta“. Mes valgėme, ir aš negalėjau nepripažinti – virti blynai buvo dieviški. Dainas šnibždėjo: „Gret, tavo mama – kaip tankas, bet gamina kaip šefas“. Aš kikendavau, bet širdies gilumoje supratau: mama tokia, nes visą gyvenimą kovojo, dirbo, išgyveno. O dabar ji nori, kad ir mes gyventume taip pat – pilnai, net jei tai prasideda penkios ryto.
Aš pasikalbėjau su drauge, pasiskundžiau mamos ankstyDraugė nusišypsojo ir pasakė: „Betgi tavo mama – kaip išmintingas senelis, kuris žino, kad geriausios uogos traukia rasą“.