– Panašu, kad nesupratai, mieloji. Niekas neklausia tavo nuomonės, – pasakė anyta.
Mano naujagimė dukrelė teturi dvi savaites, o anyta sumąstė ją vežti per lietų šimtą kilometrų nuo miesto, kad pasidarytų nuotrauką. Štai ir papasakosiu viską.
Kai mano vyrui buvo penkeri, jis kartu su mama pasodino medį. Nereikia net sakyti, kad padarė nuotrauką atminčiai. Nuo tos dienos kasmet jie fotografuodavosi toje pačioje vietoje ir tą pačią dieną. Iš pradžių tai buvo daroma su analoginiu fotoaparatu, o vėliau atsiradus išmaniesiems telefonams, tai tapo lengviau. Anyta tas nuotraukas spausdino ir rėminusi kabindavo svetainėje ant sienos.
Ši paslaptinga mama ir sūnaus tradicija niekada nebuvo pamiršta. Kai pradėjome draugauti su vyru, norėjau su juo švęsti gimtadienį, tačiau jis pasakė, kad važiuoja pas mamą. Tik vėliau jis man papasakojo apie šią nuotraukų tradiciją ir apie tai, kad kategoriškai neįmanoma jos perkelti kitai dienai.
Kai susituokėme, vyras net susirgęs karščiuotėje nuvažiavo į anytos sesiją, o kartą netgi buvo priverstas atsisakyti dalyvauti darbo kelionėje, po kurios jam buvo žadamas paaukštinimas. Apskritai nuotrauka turėjo būti padaryta bet kokia kaina, net grėsmei gyvybei esant.
Mūsų dukrai gimus, anyta tvirtino, kad ji taip pat privalo dalyvauti sesijoje su tėvu. Juk tradiciją reikia perduoti iš kartos į kartą.
– Vaikai yra neatsiejama tėvų gyvenimo dalis, todėl anūkė bus su tėčiu nuotraukoje. Ryte pasiimsiu sūnų ir anūkę. Jau nupirkau pieną ir sauskelnes. Greitai įlipsime į traukinį ir sugrįšime.
– Mano dukra niekur nevažiuos! – pareiškiau. – Ji nesivartys dvi valandas į vieną pusę traukiniu. Be to, oras blogas, gali peršalti. Vis dar lyja!
– Panašu, kad nesupratai, mieloji. Niekas neklausia tavo nuomonės. Anūkė važiuos su mumis rytoj, ir taškas, – pareiškė anyta su pašaipia šypsena veide.
– Ne, tikriausiai tu ne iki galo supratai. Mano dukra niekur nejudės, – griežtai pasakiau.
Viskas baigėsi skandalu. Išvariau anytą pro duris. Kai vyras grįžo iš darbo, papasakojau apie šį įvykį. Jis mane nuramino ir sakė, kad pasielgiau teisingai.
Kitą rytą anyta įsiveržė į namus reikalaudama aprengti dukrą.
– Kodėl vaikas dar neapsirengęs?
– Mama, važiuosime mes, dukra lieka namuose. Tokiu lietumi negalime jos vežti, mergaitė juk tik dvi savaites turi, – bandė paaiškinti vyras.
– Ji ne iš cukraus, neištirps! – suriko anyta.
– Man atrodo, kad vakar viską suderinome! Dukra niekur nevažiuos! – pasakiau.
Tada anyta tarsi iš proto išėjo, pradėjo iš manęs vaiko jėga plėšti. Kai vyras dar kartą pasakė, kad dukra lieka namuose, ji pradėjo rėkti:
– Jau daugelį metų kaupiu šias nuotraukas, o dėl tos kvailos žmonos, tos baisios gyvatės, mano gyvenimo darbas nueis veltui. Nenoriu tavęs daugiau pažinoti! Velnias! Ir tegul tavo mylima dukra seilėmis spjauna į tave, kai užaugs, kaip tu į mane!
Anyta išbėgo iš buto trenkdama durimis. Vyras išbėgo ją vytis, o aš bandžiau nuraminti išsigandusį vaiką. Mano dukra ilgai miegojo, tačiau vyras nesugrįžo. Tikriausiai jis nuėjo padaryti tradicinės nuotraukos.