Maniau, kad vyras man meluoja… kol nesekiau paskui jį ir nesužinojau, kad jis gyvena dvigubą gyvenimą.
Pirmieji penkeri mūsų su Domininku metai atrodė kaip ištobulos šeimos reklamos scenos. Buvome partneriais viskuo: dalijomės planais, rėmėm vienas kitą, kartu išgyvenome džiaugsmus ir baimės. Jis man atrodė pačiu nuoširdžiausiu, patikimiausiu žmogumi pasaulyje. O tada – kažkas pasikeitė.
Jis vis dažniau pradėjo užsibūti darbe. Telefono beveik neįleisdavo iš rankų, neretai įjungsdavo tylų režimą ir apversdavo ekranu žemyn. Iš pradžių stengiausi nekabinėtis. Galbūt krūvis, projektai, ar tiesiog pavargsta. Bet nerimas augo, o kartu ir įtarimai.
Vieną vakarą, kai jis vėl grįžo vėlai, išgirdau, kaip jis kalbasi telefonu koridoriuje. Kalbėjo tyliai, bet pakankamai aiškiai:
— Labas vakaras, mieloji. Iki rytojaus…
Nuo šių žodžių man užspringo kvapas. Taip nesakoma kolegai ar draugui. „Mieloji.” Iki rytojaus. Jaučiau, kaip žemė dingsta iš po kojų. Ar jis man meluoja? Mintys suko šeivais. Nenorėjau tuo tikėti, bet ir negalėjau tiesiog nuleisti rankų.
Pradėjau stebėti. Ieškojau galimybės pažiūrėti jo susirašinėjimus, sekiau jo maršrutus, tikrinau naršymo istoriją. Nieko. Nė vieno įkandinio. Bet vidinis balsas neštylėjo.
Ir tada įvyko tai, kas tapo lūžis.
Šeštadienio rytą jis pasakė, kad turi vykti į „svarbų susitikimą”. Nuo niekur nieko – выходной. Anksčiau jis niekad nedirbdavo šeštadieniais. Linktelėjau, bet viduje jau viskas verda. Pasakiau, kad einu į parduotuvę, vos tik jis išvažiavo – įsėjau į mašiną ir nusekiau paskui.
Jis važiavo beveik valandą, vis tolyn į miesto gilumą, į nepažįstamus rajonus. Nervinausi, rankos drebėjo ant vairo, bet negalėjau sustoti. Man reikėjo žinoti.
Jis sustojo prie nedidelio, apleisto pastato. Senos bažnyčios nušlubuotos sienos, apleistas sodas. Pasistaciau šalį ir stebėjau. Domininkas išlipęs iš mašinos, niekur nepažvelgęs, užėjo į vidų.
Praėjo maždaug dvidešimt minučių. Vos kvėpavau. Staiga ant slenksčio pasirodė vyras juodais marškiniais su baltu apykakle – kunigas. Jie šiltai pasisveikino, apsikabinę, kažką tyliai pasikalbino. Tuomet Domininkas nuėjo su juo vidun.
Netikėjau savo akims. Ką jis veikia bažnyčioje? Kodėl tai slepia nuo manęs? Jis niekada nesakė, kad tikinįs. Niekada nekalbėjo apie religiją išvis.
Minutes driekėsi be galo. Sėdėjau mašinoje, spausdama vairą ir nulenkęs akis nuo durų. Staiga jis išėjo. Vis dar tas pats, taip pat rengiasi. Bet… kažkas pasikeitė. Žvilgsnis švelnesnis, judesiuose atsirado kažkoks vidinis lengvumas, ramybė.
Jis apsidairė, ir aš iš baimės nusilenkiau. Širdis daužė smilkiniuose. Jis išvažiavo. Sekiau paskui – namo.
Kai jis atidarė duris, aš jau stovėjau koridoriuje.
— Sveika, — pasakė jis, nustebęs žiūrėdamas į mane. — Kažką pamiršai?
Sudėjau rankas ant krūtinės ir, stengdamasi kalbėti ramiai, ištariau:
— Sekiau paskui tave. Šiandien. Mačiau, kaip įėjai į bažnyčią.
Jis sustingo. Akys patamsėjo, pečiai įsitempė. Lauksiu, kad jis pradės teisintis, kad meluos, kad pradės gintis. Tačiau vietoj to jis atsargiai žengė link manęs.
— Atsiprašau. Turėjau tau pasakyti anksčiau. Bet nežinojau, kaip.
— Kas tai buvo, Domininkai? — balsas išdavikiškai drebo. — Ar tu… tu kunigas?
Jis linktelėjo.
— Slapta mokiausi. Kelis metus. Laikiau egzaminus, ruošiausi. Visada jausi, kad tai – mano. Kad esu pašauktas tarnauti. Bet bijojau, kad nesuprasi. Todėl gyvenau… dviem gyvenimais.
Nesupratau, ką atsakyti. Ši paTai nebuvo išdavystė, tik paslaptinga tiesa, kuri dabar skilo tarp mūsų kaip atviras žaizda.