Žinai, turiu istoriją, kuri man širdį graužia. Gyvenu mažame miestelyje netoli Kėdainių, kur senos liepos šnabžda apie praeitį. Man 37, o mano gyvenimą šiuo metu gadina šeimos konfliktas, kuris skaudina kaip atvira žaizda. Aš – Rasa, ištekėjusi už Arūno, turime du vaikus – Ugniuką ir Deimantą. Mano jaunesnioji sesė, 32-metė nesusituokusi Lina, staiga nusprendė, kad mamos butas turi priklausyti tik jai. Šis ginčas ne tik apie būstą – jis apie teisingumą, meilę ir šeimos ryšius. Nežinau, kaip elgtis, ir prašau patarimo.
Šeima, kuri buvo vieninga
Mūsų mamos, Virgilijos, 65 metai – ji yra mūsų pagrindas, mūsų parama. Ji gyvena viena dviejų kambarių bute, kurį gavo dar sovietmečiu. Čia augome abi su Lina, kiekviena siena atsimena mūsų vaikystę. Aš visada buvau vyresnioji, atsakingesnė, padėdavau mamai net tada, kai ištekėjau ir gimdžiau vaikus. O Lina – laisvas paukštelis, mokėsi Vilniuje, dirba rinkodaros specialistę, gyvena nuomojamame bute ir kol kas neplanuoja nei šeimos, nei vaikų.
Mes su Arūnu ir vaikais gyvename paskolos bute, kiekvienas centas svarbus, bet vistiek reguliariai lankau mamą, vežu maistą, padedu su remontu, lankau pas gydytojus. Lina pasirodo rečiau – užsiėmusi darbu, susitikimais, kelionėmis. Nekaltinau jos, galvojau, kad kiekvienas turi savo kelią. Bet jos naujas požiūris į mamos butą viską apvertė aukštyn kojom.
Konfliktas, kuris mus išskyrė
Prieš mėnesį mama užsiminė apie testamentą. Ji norėjo, kad butas būtų padalintas tarp mūsų abiejų, kad niekas nesijaustų nuskriaustas. Aš linkčiojau, man tai atrodė teisinga. Bet Lina, tai išgirdusi, įsiutė: “Mama, tai neteisinga! Butas turi būti mano! Rasa juk turi šeimą, vyrą, būstą, o aš viena, man tai labiau reikalinga.” Jos žodžiai pribloškė kaip žaibas. Kodėl ji mano, kad mano santuoka reiškia, kad netekstu teisės į mamos palikimą?
Bandžiau su ja švelniai pasikalbėti: “Lina, mes abi esame jos dukros, kodėl tu nori visko viena?” Ji atsakė, kad jos gyvenimas sudėtingesnis: ji neturi nei vyro, nei vaikų, ir butas – vienintelis jos šansas į stabilumą. “Tu juk nebegyveni skurde, o aš galiu likti be nieko,” – pareiškė ji. Jos egoizmas mane sukrėtė. Ar tie metai, kai rūpinausi mama, nieko nereiškia? Ar mano šeima yra priežastis atimti mano dalį?
Skausmas ir įskaudinimas
Mama liūdi. Ji verkia, nesupranta, kodėl mes nesutariame. “Aš norėjau, kad būtumėt draugės,” – sako ji, bet Lina ją spaudžia, įtikinėja pakeisti testamentą. Matau, kaip mama dvejoja, ir tai mane graužia. Ji visada mylėjo Liną truputį labiau – jaunesniąją, “laisvąją”, bet aš niekada nebuvau pavydi. O dabar jaučiuosi išduota. Mano sesuo, kurią gindavau vaikystėje, kuriai padėdavau, dabar mane mato kaip varžovę.
Arūnas, mano vyras, pyksta: “Rasa, nesiduok! Tai tavo teisė.” Ugniukas ir Deimantas dar maži, bet galvoju apie juos. Šis butas galėtų būti jų atrama ateityje, ypač jei mes dar ilgai mokėsime paskolą. Bet Lina apie juos negalvoja – ji galvoja tik apie save. Jos žodžiai “tu juk susitvarkai” – kaip antausis. Taip, susitvarkau, bet kokia kaina? Nuovargiu, nemigos, aukomis dėl šeimos ir mamos.
Ką daryti?
Nežinau, kaip elgtis. Eiti pas notorę ir reikalauti teisingumo? Bet tai atrodo šalta, formalu, o aš noriu išsaugoti šeimą. Pakalbėti su Lina dar kartą? Bet ji nesiklauso, ji tvirtai įsitikinusi, kad teisi. Įtikinti mamą nekeisti testo? Bijau, kad tai ją nesudžiugins. O gal atsitraukti ir leisti Linai pasiimti viską? Bet tada prarasčiau ne tik būstą, bet ir teisingumo jausmą, tikėjimą mūsų šeima.
Draugės pataria skirtingai. Viena sako: “Kovok, tai tavo teisė.” Kita: “Paleisk, nesugadink santykių su sese.” Bet kaip paleisti, kai pyktis užgniaužia gerklę? Būnant 37, aš noriu taikos, bet ne savo orumo kaina. Gal Lina bijo savo ateities, bet kodėl jos baimė svarbesnė už manoja? Kodėl mano rūpinimasis mama, mano metai paramos nieko nereiškia?
Mano šauksmas dėl teisybės
Ši istorija – mano šauksmas būti išgirstai. Lina galbūt nenori pikto, tačiau jos egoizmas laužo mūsų šeimą. Mama tikriausiai myli mus abi, bet jos dvejonės mane skaudina. Nenoriu ginčų, bet negaliu tylėti, kai mano gyvenimą perbrauko kaip kreidą. Būnant 37, noriu, kad mano vaikai matytų stiprią mamą, kad mūsų šeima liktų vieninga, kad teisingumas laimėtų.
Prašau patarimo – kaip man elgtis? Kaip apsiginti, neišskirdamant nei sesers, nei mamos? Aš – Rasa, ir stoviu sąvartyne, kur kiekvienas žingsnis skaudina. Padėk man surasti kelią, kuris grąžintų ramybę mano širdžiai.