Mano brolis privertė savo žmoną nusivilti – ir tada įvyko negrįžtamas dalykas.
Brolis man visada buvo autoritetas. Nuo vaikystės aš viskuo lyginausi į savo vyresnįjį brolį Algirdą. Jis man buvo ir mokytojas, ir gynėjas, ir pavyzdys. Kai ruošiausi vesti, jis man pasakė:
– Atmink vieną dalyką, broliuk. Niekada nesakyk žmonai, kiek pinigų turi. Duok moterims laisvę – ir jos ištuštins tavo kišenes. Laikyk ją tamsoje, neleisk jai išsivadavimo!
Tada man atrodė, kad jis perdeda. Bet Algirdas buvo penkeriais metais vyresnis, jau buvo vedęs, ir aš nusprendžiau – tai jis žino, apie ką kalba. Laimei, mano žmona Gabija pasirodė kitokia. Ji nesekė paskui prekių ženklus, nereikalavo brangių dovanų, nesvajojo apie prabangų gyvenimą.
Tačiau laikui bėgant mūsų ir brolio keliai išsiskyrė – mūsų žmonos viena kitos nemėgo, o pats Algirdas buvo užsiėmęs savo verslu. Aš grojau orkestre, o jis valdė ūkius ir laukus. Kiekvieną kartą susitikdami su juo, aš pasiruošdamas priekaištams. Algirdas visada rūdavo, už ką mane peikti.
Pinigai buvo svarbesni už šeimą. Brolis man nuolat kartodavo:
– Tu esi neatsakingas! Kodėl gyveni nuo algos iki algos? Kodėl leidi žmonai leisti pinigus ant visokių kvailysčių?
Aš nesiginčijau, bet jo žodžiai mane žeidė. Po tokių pokalbių bandydavau taupyti, bet greitai pamiršdavau – gyvenau kaip ir anksčiau.
Algirdas turėjo dukrą – Aušrą. Jis ją tiesiog laikė kalėjime. Jokių kišenpinigių, jokios madingos aprangos, jokios kosmetikos. Mergaitė augo griežtoje tvarkoje. Kartais ji atvažiuodavo pas mus – ir mes su Gabija slapta duodavome jai šiek tiek pinigų. O kai Aušrai sukako 16, ji pabėgo iš namų – tiesiog norėdama ištrūkti iš tėvo kontrolės. Algirdas net tai laikė „teisingu“ – sakė, kad pats kaltas, nes neapsaugojo.
Bet pats baisiausias dalykas pasirodė vėliau…
Atostogos, kurios virto kankinimu. Prieš dvejus metus mes nusprendėme visai šeimai išvykti prie jūros. Ir aš viską pamatiau. Mano brolis tiesiog kankino savo žmoną už kiekvieną centą.
– Vėl kava? Namuose negali išgerti?
– Pica? Ar tu išprotėjai, tai gi beprotiški pinigai!
– Koks dar ledai vaikams? Tegul jie vandenį geria!
Jis sekė kiekvieną išlaidą, kiekvieną eurą, kiekvieną čekį. Su juo vaikščioti pakrantėje buvo neįmanoma. Mano vaikai, kaip ir visi, norėjo saldžios vatos, oro balionų, suvenyrų… Bet Algirdas tik niūrėjo ir murmėjo:
– Jūs išvarginsite savo tėvus, suprantate?
Nors pinigų jis turėjo daug kartų daugiau nei aš. Tiesiog jis bijojo jų išleisti. Gabija neištvėrė ir pasakė:
– Pasilikime čia dar porą dienų. Be jų.
Aš sutikau. O Algirdas su žmona išvyko naktį. Jis skubėjo – jo laukė žemės ūkio technikos aukcionas. Bet ryte man paskambino…
Jie sudužo. Sakoma, kad jis užmigo vairuodamas. Aš praradau brolį.
Nuo to laiko aš tapau kitas žmogus. Aš nebedėlioju „senatvei“. Aš nebegalvoju, kiek kainuoja puodelis kavos. Aš perku vaikams dovanas, žmonai – gražius daiktus, sau – gerus kostiumus. Taip, pinigai reikalingi. Bet kokia prasmė, jei juos kaupsi, bet negyveni? Kvaila laikytis pinigų taip, lyg juos pasiimsi su savimi į kapą. Svarbiausia – neprarasti tų, kuriuos myli. Nes jų neįsigysi. Už jokius pinigus.