Mano draugė Rasa nuostabai gamina. Tiesiog dieviškai, nepaprastai – iš cukinijos ir bulvės gali sukurti tokius patiekalus, kad jęsti norisi! O kepiniai! O rausona mėsa visokių rūšių! Bet ne apie tai norėjau.
Rasa turi antsvorio. Net daug, bet ji iš tikrųjų graži, švelni kaip raudonas obuoliukas, judri, nei dusulio, nei spaudimo problemų. Rasa turi vyrą, su kuriuo gyvena jau penkiolika metų. Visus tuos metus jos vyras Darius šaipėsi iš jos antsvorio – išradingai, su įkvėpimu. Kartais draugų akivaizdoje, kartais visai svetimų žmonių. Galvodavo itin „meiliuosius“ pravardžius – mano karviųle, mano begemotėlė. „Oi, ji man ant kojos užlipę – dabar visas Dariuška sulaužytas!“
Girdindavo pagyrimus kitoms sportiškoms moterims ar tiesiog tiems, kuriems pasisekė su genetiką. Kartais nukrisdavo keistų „komplimentų“ ir man, bet veltui gindavau Rasą, kalbėdama apie medžiagų apykaitą, paveldimumą – nieko nepadėdavo.
Rasa visada laikydavo veidą, net šypsodavosi tuom pačiuoju. Ji pati kartais juokdavosi iš savo formų. Po dukters gimimo situacija pablogėjo – duktė paveldėjo „obuolio“ figūrą, ir artėjant paauglystei, Darius pradėjo spardytis ir į jaunąją: „Kiek tu čia valgai? Būsi kaip tavo mama! Pažiūrėk į save – ar nenorėtum būti graži, o ne kaip ši beformė atšikėlė?!“
Ir štai Rasa pagaliau atsibudo. Kalbėjo su vyru kartą, du, tris – kad taip negalima, bet, žinoma, veltui. Ir prieš metus įvyko sprogimas. Nebuvau ten, bet papasakojo. Kai Darius vėl pradėjo juokauti iš žmonos figūros kompanijoje, ji staiga pasakė: „Dariau, žinai ką? Už*knisai. Jei nepatinka mano kūnas – nesilaikyk, eik ir rask liesą. Aš baigiau.“
Iškvietė taksi ir išvažiavo namo. Darius toliau klibinėjo ir juokėsi, nesiruošdamas skubėti paskui žmoną. „Kur ji dings? Pagyvens ir atvės – ji pati supranta, kad atrodo kaip perprękęs pomidoras.“ Net draugai bandė jam paaiškinti, kad jis neteisus, kad Rasa atrodo puikiai, bet, žinoma, jokių rezultatų.
Namuose Rasos nebuvo. Ir dukters taip pat. Paaiškėjo, kad jos pasiėmė daiktus ir išvažiavo pas Rados tėvus – jie turi namą kitam rajone. Į mokyklą važiuoti nepatogiau, bet kam tai dabar svarbu? Antru smūgiu tapo tai, kad Rasa padavė prašymą išsiskirti. Darius negalėjo patikėti: „Kas? Dėl mano pokštų?! Negali būti! Ji turbūt turi meilužį!“ Na, bet vėlgi – „kam tokia storulė reikalinga…“
Jau turbūt atspėjote. Meilužio nebuvo – tiesiog Rasai nusibodo. Ji dirba gerame etate didelėje įmonėje, gauna neblogą atlyginimą, tėvai padėjo – ir štai ji, nelaukdama bendros buto dalybų, nusipirko sau ir dukteriai gražią dvikambarę naujame name.
Po turto padalijimo Dariui liko vienbutis. Ir automobilį teko parduoti, pinigus pasidalino. Be to, tris metus dar turės mokėti alimentus. Atlyginimas nedidelis, o iš jo ketvirtadaliui atskaičiavus – išvis nelabai ką lieka. Ir svarbiausia – Dariaus žodžiais: „Buvusė, šiknius, per penkiolika metų pripratino prie skanios maistos, o dabar jis priverstas maitintis pusfabrikačiais arba lankytis pas mamą vakarienėms.“ Jo žodžiais: „Jos vištiena sapnuojasi naktimis! Plius jos plovas! Pyragai! Eilės pyragų su įvairiais įdarais! Pabundu ašarose.“
„Radau senąją? Na radau. Bet gamina kažkokias mėšlines sriubas – nevalgoma. Taip, liekna, bet jau nebesimodelis – amžius toks. O jaunesnės? Na, kažkaip neišėjo – atlyginimas per mažas, ir pats jau ne kaip Apolonas – pilvelis, plikė, dusulys. Juk penkiasdešimt praėjo.“
„Įskaudinčiausia – kad Rasa tiesiog… suliesėjo. Nelabai smarkiai, bet pastebimai, pora dydžių tikrai nukrito.“ Bendri draugai perduoda, kad ji ir dukteriai pradėjo gaminti visai kitokį maistą – taip pat skanų, bet daugiau daržovių. Juk ir ji, ir dukra mėsos niekad per daug nemėgo. O saldžius pyragus Darius reikalavo – jis mylėjo saldumynus. Vienąkart, jo žodžiais, sutiko ją prekybos centre – net liežuvis užstrigo. Priėjo ir sako: „Na, o tu tikrai graži pasidarei. Net labai man patinki. Gal pabandytumėm iš naujo?“ O ji tiesiog: „Į š*!“
Labai įsižeidė. „Aš atėjau su visa širdimi, o ji nusiuntė. Be manęs ji ir toliau būtų tą pačią karvių vaikščiojusi, neišdėkingė, ciniška… moteris!“
Goda Žukauskaitė.
Gyvenimo pamoka? Kartais žmogus supranta savo vertę tik tada, kai kitas jau nustoja ją matyti. Bet kai jau per vėlu – lieka tik skųstis, kad prabangos laikai praėjo…