Mano gimtadienis šiais metais paliko keistą poskoni. Paprastai ši šventa man siejasi su šiluma, džiaugsmu ir jausmu, kad aplink surenkami artimiausi žmonės. Visados laukiu šios dienos su nekantrumu, galvodama apie jaukius vakarėlius, juoką ir šiltus linkėjimus. Tačiau šį kartą viena frazė, kurią pasakė mano uošvė Danutė Kazlauskienė, privertė jaustis nepatogiai ir susimąstyti, kaip žodžiai gali įskaudinti, net jei pasakyti geriausiu ketinimu.
Danutė atvyko pas mus, kaip visada, su šypsena ir nuoširdžiais sveikinimais. Ji apkabino mane, įteikė nedidelį dovanėlį ir pradėjo pasakoti, kaip džiaugiasi matydama mus kartu. Tačiau staiga, žvelgdama į mano vaikus – Austėją ir Dovilą – su šypsena tarė: „Na, vaikai, kaip visada, atvykote be nieko. Bet, kaip aš visada sakau, svarbiausia – sveikata, o visa kita jūs jau turite.“ Šie žodžiai, nors ir pasakyti juokaudama, kažkodėl mane įskaudino. Jaučiausi lyg mano vaikai, kuriuos auginu su rūpesčiu ir meile, būtų parodyti blogesniu šviesoje. Tarsi jų atvykimas be dovanų būtų kažkas, už ką reikėtų atsiprašyti.
Austėja ir Dovilas, žinoma, nebuvo abejingi šventei. Jie atvažiavo ryte, padėjo man surengti stalą, o Dovilas net privertė mane nesimokyti valyti po vakarienės, pasiimdamas tai ant savo pečių. Austėja, kaip visada, buvo siela kompanijos – pasakojo juokingas istorijas, juokėsi ir sukūrė tą pačią atmosferą, už kurią taip mėgstu šeimos šventes. Jų buvimas man buvo geriausia dovana, ir nesupratau, kodėl Danutė pabrėžė, kad jie „nieko neatvežė“. Ar tikrai svarbiausia yra materialūs daiktai? Ar ne svarbiau, kad mes visi susirinkome kartu, juokėmės ir dalijomės šiluma?
Stengiausi nesikabinti prie tų žodžių, bet jie vis tiek įstrigo galvoje. Netgi pagavau save galvojant, kad bandom vaikus paaiškinti sau pačiai. Austėja, pavyzdžiui, neseniai persikėlė į naują butą ir dabar aktyviai jį įrengia. Ji pasakojo, kaip taupo, kad greičiau užbaigtų remontą. Dovilas, priešingai, visą laiką dirba – jį neseniai paaukštino, ir jis tiesiog gyvena darbe, kad pagrįstų viršininko pasitikėjimą. Jie abu turi savo gyvenimus, savo rūpesčius, ir aš didžiuojuosi, kokie jie savarankiški ir siekiantys. Tai kodėl uošvės žodžiai mane taip sukrėtė?
Manau, kad reikalas ne tik žodžiuose, bet ir tame, kaip aš pati suvokiu savo motinos vaidmenį. Visada stengiausi lavinti vaikuose supratimą, kad žmogaus vertė – ne tame, ką jis gali atnešti, o kaip jis elgiasi su kitais. Ir vis dėlto, kai kas nors, net juokaudamas, užsimena, kad mano vaikai „neatitinka“ kažkokių lūkesčių, aš nevalingai pradedu abejoti. Gal kažkur nepažiūrėjau? Gal reikėjo daugiau kalbėti su jais apie tradicijas ar dovanas? Bet tada prisimenu, kaip Austėja mane apkabino prieš išeinant ir pasakė: „Mama, tu mums pati geriausia“, ir kaip Dovilas pažadėjo užsukti savaitgalį, kad padėtų sode. Ir visos abejonės išnyksta.
Beje, pirmadienį pas mane užsuko Austėja. Ji atvežė porą smulkmenų namams, kurias, kaip ji pati pasakė, „tiesiog privalėjo parodyti“. Mes gėrėme arbatą, kalbėjomės apie jos planus ir apie tai, kaip ji nori surengti vakarėlį, kai bus baigtas buto remontas. Šios akimirkos – tokios paprastos, bet tokios vertingos – priminė man, kad šeima – ne brangios dovanos ar dideli gestai. Tai – parama, nuoširdumas, žinojimas, kad mes esame vienas kitam.
Danutė, žinoma, nenorėjo mane įžeisti. Ji iš kitos kartos, kur dovanos turbūt turėjo didesnę simbolinę reikšmę. Žinau, kad jos žodžiai buvo greičiau įprastas posakis nei tikras priekaištas. Ir vis dėlto nusprendžiau, kad kitą kartą apie tai pasikalbėsiu – atsargiai, kad nesužeisčiau, bet nuoširdžiai. Nes man mano vaikai – tai didžiausias didžiavimasis, ir noriu, kad visi juos matytų tokius, kokius matau aš: rūpestingus, nuoširdžius ir mylinčius.
Šis gimtadienis man tapo ne tik džiaugsmo proga, bet ir galvoti akimirka. Supratau, kad kartais net artimiausi žmonės gali netyčia įskaudinti, bet tai nėra priežastis laikytis įGyvenimas moko, kad meilė ir šeimos ryšiai – tai didžiausios vertybės, o visos kitos smulkmenos tik prašalina šviesą, kuri šildo mūsų širdis.