MANO RAMUS GYVENIMAS 64-ERIAIS NUSIKREIPĖ, KAI ŠUNIS PRINEŠĖ ARKLĮ IR SLAPTĄ PRAEITĮ

Maniau, kad mano gyvenimas būtų ramus būnant šešiasdešimt ketverių metų – kol mano šuo parvedė namo arklį ir paslėptą praeitį.

Aš esu Laima, ir man 64 metai. Gyvenu viena mažame ūkyje, pasislėpusi tarp Žemaitijos kalvų. Čia nėra nieko didingo – tik keli hektarai žemės, karvių, vištų, darželis ir mano senas kaimo šuo, Šnipas.

Po to, kai prieš aštuonerius metus mirė mano vyras, tyla šioje vietoje tapo kankinančia. Mūsų vaikai gyvena toli, turi savo gyvenimus. Dienas užpildžiau prižiūrėdama žemę ir gyvulius. Bet Šnipas – pusiau šiaurės airių šuo, pusiau mįslė – buvo mano ištisas palydovas, mano šešėlis ir priežastis šypsotis.

Ta rytą viskas prasidėjo kaip įprasta. Saulė kildama švelniai auksavo laukais. Aš laistžiau kopūstus, kai pamaciau Šnipą grįžtantį iš miško, besiribojančio su vakariniais laukais.

Iš pradžių nieko nepagalvojau – kol pastebėjau, kad jis ne vienas.

Už jo lėkštėjo arklys. Tikras, suaugęs, kaštoninės spalvos, sutrikusių karčių ir ryškių, smalsių akių.

Aš sustingau, daržinio laistytuvas vis dar lašėjo mano rankoje.

„Šnipai… ką tu šį kartą parvedei?“ tyliai tariau.

Arklys sustojo kelis žingsnius nuo manęs, ausyš į priekį, lyg laukdamas kvietimo. Šnipas pakratė uodegą ir kartą pabloko, didžiuodamasis.

Arklys atrodė sveikas – be žaizdų, be apleistumo požymių. Bet ant jo nebuvo nei pančio, nei balno, nei ženklo. Tik švelnios rudos akys, kurios tarsi sakė: Aš tau pasitikiu.

Lėtai žengiau pirmyn ir ištiesiau ranką. Ji nesubalvojo. Leido man paglostyti jos kaklą ir pervesti ranką per šoną. Kailis buvo šiltas ir švarus. Kažkas rūpinosi ja. Bet kas?

Paskambinau vietos policijai. Įkėliau pranešimą į bendruomenės Facebook grupę. Sustojau parduotuvėje ir veterinarinėje klinikoje, klausdama, ar kas nors prarado arklį.

Niekas nebuvo.

Atrodė, kad ji tiesiog atsirado iš niekur.

Nusprendžiau ją palikti ganyklose kelioms dienoms, kol kas nors atsilieps. Bet niekas neatėjo.

Taigi pavadinau ją Dovana. Nes jos atvykimas jautėsi kaip tyli, netikėta malonė.

Dovana įsijungė į ūkio gyvenimą kaip čia visada gyvenusi. Ji sekė Šnipą visur – į kalną, aplink klėtį, iki upelio. O Šnipas savo naująją arklių sargybos rolę priėmė labai rimtai.

Rytais sėdėdavau verandoje, gerdama kavą, ir stebėdavau, kaip jie lenktyniauja migloje. Tai atnešdavo taiką, kurios jaučiau metų metais nepatyrusi.

Vieną lietingą popietę nusprendžiau išvalyti seną sandėliuką už namo. Nebuvau jį naudojusi amžiais – nuo to laiko, kai mirė mano vyras. Didžioji dalis buvo užguldyta dulkėtų dėžių, sulūžusių įrankių ir rūdžių padengtų baldų. Pagalvojau, jei Dovana lieka, ji nusipelno tinkamos pastogės.

Šnipas ėjo paskui mane, uodega judindamas nosį. Kai išvaliau kampą, užgultą supuvusių lentų, jis staiga pradėjo loti. Ne savo įprastu „voverė kieme“ balsu – šį kartą jis skambėjo skubiai.

Pasisukau ir pamačiau jį kasančį kažką po senu skydeliu ir sulaužytomis dėžėmis. Susidomėjusi, atsiklaupiau šalia ir padėjau išvalyti nuolaužas.

Ten, pusiau užkastas žemėje, gulėjo nublukęs mėlynas kuprinės maišas. Užtrauktukas buvo užrūdijęs, ir jis kvepėjo senu oda ir pušimis.

Viduje radau kelis drabužius, nuskustą užrašų knygelę ir tarp puslapių – sulenktą kortelę.

Joje buvo parašyta:

„Kam šį rasi:
Mano vardas Gabija Žvirblytė. Man nebeliko kur eiti, bet negaliu leisti Dovanai gyventi taip.
Ji yra švelni, protinga ir nusipelno daugiau, nei galiu jai duoti šiuo metu.
Palikau ją čia, tikedamasi, kad šioje žemėje gyvena geras žmogus.
Prašau, rūpinkitės ja. Ji išgelbėjo mane tokiu būdu, kokiu niekas kitas nesugebėjo.“

Rankos man drebėjo. Atsisėdau ant apversto kibiro, laikydama laišką pirštuose.

Dovana… buvo čia palikta tyčia.

Atvėriau užrašų knygelę. Tai buvo dienoraštis – pilnas trumpų įrašų, pieštuku išbrėžtų, aprašančių ilgas keliones, bemiegės naktys palapinėse, maisto ieškojimą ir tylias akimirkas su Dovaną šalia. Viename įraše Gabija parašė:

„Ji guli šalia manęs, kai aš klykstu. Jau seniai nejaučiau saugumo, bet kai Dovana mane pasitrina nosimi, pasaulys tarsi sustoja.“

Lėtai uždarau knygelę. Sandėliukas dabar atrodė kitoks. Ne tik senos medienos ir užmirštų įrankių vieta – bet ir vieta, kur kažkas kadaIr tada supratau, kad kartais likimas atneša ne tik paslaptis, bet ir švelnų prisilietimą prie širdies, kuris sujungs mus visus į vieną šeimą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

10 + 15 =

MANO RAMUS GYVENIMAS 64-ERIAIS NUSIKREIPĖ, KAI ŠUNIS PRINEŠĖ ARKLĮ IR SLAPTĄ PRAEITĮ