Prieš daugelį metų, kaip ir dabar, gyvenime vyravo tie patys rūpesčiai ir svajonės. Kažkada mano gyvenime įvyko istorija, kuri dabar atrodo lyg iš senovės pasakos…
Pirmąją paskaitą universitete Lina atrado tik ilgai klaidžiodama koridoriais. Vos ji atsisėdo pirmos eilės gale, į auditoriją įžengė dėstytojas. Trumpai prisistatęs, jis išdėstė, ką jie mokysis per metus. Įspėjo, kad egzaminų bilietuose bus klausimai iš paskaitų, o ne iš vadovėlių, tad reikėtų lankyti paskaitas dabar, o ne vėliau vargti, ieškodami atsakymų internete.
Tuo metu durys atsivėrė, ir į salę įlindo akinanti mergina. Auditorijoje užsiliejo tyli juokelio banga. Dėstytojas greitai atsisuko į vėlai atėjusiąją.
— Į paskaitą? Kaip jūs vardu? — griežtai paklausė jis.
— Gabija Jonaitė, — nesirūpindama atsiliepė mergina.
— Šį kartą jums atleisiu, Gabija Jonaitė. Kitą kartą nepridelsite. Pavėluojančių į savo paskaitas neprileidžiu. Tai liečia visus! — jis atsisuko į susitimojusią auditoriją. — Kas čia buvo kalbama, kartoti nebenoriu, paklauskite kito. Sėskitės.
Mergina neskubėdama nuėjo pirmą eilę, stengdamasi nesikaukti aukštų kulniukų. Lina pasitraukė, kad suteiktų jai vietą.
— Labas. Ką jis čia šneka? Gasdino? — pašnibždomis paklausė ryški, kaip ugnies paukštis atrodanti studentė.
— Tyliok, išvarys, — sušnairė Lina.
Per pertrauką jos susipažino. Gabija atvyko iš Trakų rajonų. Kasdien važinėdavo traukiniu į Vilnių. Pirmą dieną nesugebėjo apskaičiuoti laiko ir pavėlavo. Lina atvyko iš Ukmergės, gyveno bendrabutyje.
Gabija buvo linksma ir nerūpestinga, į mokslus žiūrėjo lengvai, nesijaudindama dėl pažymių. Ji stebėjosi, kaip Lina galėjo ištisas dienas praleisti su knygomis.
— O koks skirtumas, ar bus mėlynas diplomas, ar raudonas. Svarbiausia — gerai ištekėti ir įsitaisyti gyvenime, — sakydavo Gabyte.
— Pažadėjau mamai gerai mokytis. Ji augino mane viena. Ji ir pati įstojo į institutą, įsimylėjo, pastojo. O mano tėvas, jos vaikinas, pažadėjo vesti, bet neištesėjo. Kai gimiau, mama metė studijas. Ji bijo, kad aš pakartosiu jos likimą. Žinau, kaip jai buvo sunku. Noriu, kad ji būtų didžiuojasi manimi, o ne verkė.
— Na, na. Taip ir nudžiūsi prie savo knygų. O kada gyvensi? — neatsitraukė Gabija.
— Kai gausiu diplomą, tada pradėsiu gyventi, — nusijuokė Lina.
Nepaisant skirtingo požiūrio į mokslus ir gyvenimą, merginos susidraugavo. Lina lankė visas paskaitas, leisdavo draugei naudotis savo užrašais. Iš tiesų daug padėjo Gabijai moksluose, užstodavo ją, kai ši praleisdavo užsiėmimus. O Gabija lakstė po šokius, susitikdavo su vaikinais, nieko sau neatsisakydama. Daugelis bandė atmerkti Linos akis į „draugę“, sakydami, jog ši ją tik naudoja.
— Na ir kas? Draugystė retai būna nesavanaudiška. Vienas visada naudojasi kitu, — atsakydavo Lina.
Ketvirtame kurse Gabija įsimylėjo ir visiškai apleido mokslus. Jei ne Lina, būtų išmesta iš universiteto. Paskutinio kurso pradžioje Gabija „atsidūrė padėtyje“.
— Norėjau tylomis padaryti abortą, bet Stasys sužinojo, taip rėkė. Šiaip, išeinu už jo užVėliau, kai jau abi buvo pagyvenusios su savo sprendimais ir jų pasekmėmis, jos suprato, kad tikros meilės ir motinystės nelengva rasti, bet dar sunkiau – išlaikyti.