Mano taisyklės
Kaip dažnai būna, Gabija nežinojo savo tėvo. Jis paliko jas su mama iškart po dukters gimimo. Gyveno mažame miestelyje, privačiame name. Mama dukters nelepus. Nuo pat mažens Gabija mokėjo krosnį kurstyti, daržą laistyti, į parduotuvę eiti.
Mokėsi puikiai, į mokyklą ėjo su malonumu, svajojo tapti aktore ir gyventi didmiestyje. Baigusi mokyklą išvyko iš savo mažo miestelio į apskrities centrą, įsidarbino pagal pirmą pasitaikiusį skelbimą ir įstojo į nuotolinį universitetą.
„Svajonės svajonėmis, o profesija turi būti tokia, kuri visada išmaitins“, – sakydavo mama. „Aktoriai – arba šalta, arba karšta.“
Baigus universitetą, kai pradėjo daugiau uždirbti, Gabija įsigijo sau automobilį kreditu. Ne „BMW“, žinoma, kuklų „Hyundai Getz“, naudotą, bet patikimą. Išdidžiai atvažiavo juo pas mamą svečiuotis.
Dabar ji jau turi kitą mašiną, bet pirmosios nepamiršo. Neseniai pamatė ją mieste stovint parkavimo vietoje ir akims netikėjo, kad senutė dar važiuoja. Vairuotų ja iki šiol. Bet… kaip paprastai būna, įsimylėjo. Pirmoji meilė, pirmoji patirtis. Beveik iškart jis pasiūlė gyventi kartu. Išsinuomojo nedidelį butą. Netrukus vaikinas įkalbėjo Gabiją parduoti mašiną.
„Ji jau senoka, greit pradės griūti. Parduokime ir nusipirkime naują, kuri mums tarnaus daug metų“, – įkalbėjo jis. „Geriau dabar parduoti, kol dar važiuoja ir gerai atrodo.“
Gabija sutiko. O kaip gi kitaip? Vyras geriau supranta tokių dalykų nei jauna mergina. Patikėjo jam pačiam užsiimti pardavimu. Norint nusipirkti naują automobilį, Gabijai teko paimti kreditą. Vaikinas pažadėjo, kad padės mokėti. Kaip džiaugėsi Gabija nauju „KIA“!
Kažkaip taip ištiko, kad važinėjo mašina jis. Nuveždavo Gabiją į darbą, o pats važiuodavo savo reikalais. Padėjo porą kartų sumokėti už kreditą, o paskui pasakė, kad pinigų nebėra.
Ir viskas būtų nieko, mylėjo Gabija jį, teisino, bet kartą kaimynė sustabdė ją kieme ir paklausė, ar ji žino, kad jos vaikinas į butą atveda merginas.
„Savomis akimis mačiau, kaip atvažiavo mašina, įėjo į vestibiulį apsikabinę ir po trijų valandų išėjo.“
„Taip, žinau. Tai…“ – Gabiją uždengė pyktis ir įskauda, negalėjo surasti žodžių. „Atsiprašau, skubu“, – tyliai pratarė ir skubiai nukeliavo link laiptinės.
„Varyk jį, mergužėle, kol dar nėra per vėlu“, – sušuko kaimynė jai iš paskos.
Namie Gabija leido valią pykčiui ir ašaroms. Kai vaikinas atėjo, ji atėmė iš jo mašinos raktus ir išvijo pro duris.
Likusi viena, su mašina ir kreditu už ją. Vakarais valydavo ofisą, kur dirbo, kad kolegos nežinotų. Pasirinko mokinius ir mokė privačiai, dėstė anglų kalbą. Namuose vos atsigaunaodavo, bet su kreditu susimokėjo greitai. O paskui nusprendė įsigyti butą hipotekai.
Kartą atvažiavo pas mamą atostogų. Po didelio miesto gimtųjų miestelis atrodė mažas ir pasenęs.
„O kodėl tu viena? Metai bėga, jaunystė ne amžina. Ar tikrai niekas nepatinka? Juk puiki – ir su mašina“, – pagarbiai tarė mama.
Ir Gabija užuojautos savyje banga papasakojo apie savo nesėkmę.
„Per daug patikima. Sakiau, kad didmiestyje vien pagundai ir sukčiai. Knygose meilės, o gyvenime viskas kitaip. Nebėra riterių. Visi nori karalienėms ant kaklo sėdėt. Na, dar sutiksi savo antrają pusę.“ – Mama išėjo iš kambario, bet netrukus sugrįžo su mažu laikraščio susuktelėjimu.
„Štai, imk. Tau vestuvėms taupiau. Negi visa gyvenimą nuomotis butą? Čia nedaug, bet pirmajai įmokai už butą užteks.“
Gabija pabučiavo motiną. Abi apsiverkė.
Sugrįžusi į miestą, Gabija įsigijo mažą vieno kambario butą. Vis tiek namuose tik miegodavo. Toliau dirbo ir mokė privačiai vakarais bei savaitgaliais, kad mokėtų už hipoteką. Bet ofiso daugiau nevalė. Pavargusi, su malonum grįždavo į savo mažą butuką.
Atsiminusi savo liūdną patirtį, Gabija buvo atsargi su vyrais. Bijojo rimtų santykių, neįsileisdavo nieko į savo gyvenimą. Būdama dvidešimt aštuonerių, ji turėjo butą, pusę sumokėtos hipotekos, mašiną, iš kurios užsidirbdavo pamokų.
Viską gyvenime pasiekė pati, savo užsispyrimu ir darbu. Ne kiekvienas vaikinas taip gali. Neturėjo nei turtingų giminaičių, nei tėvo, kuris padėtų. Viską pati.
Tik su asmeniniu gyvenimu nesisekė. Neturėjo laiku susipažinti su vaikinais, ir kur tai daryti? O jei susipažindavo, nesiskubėjo įsileisti nieko į savo gyvenimą, tapo atsargesnė. Nors labai norėdavo ištekėti, turėti šeimą, kam gaminti, lyginti marškinius, sutikti po darbo… Ir vaikų, žinoma.
O štai kaip sniegas ant galvos, pas ją apsilankė buvusi mokyklos draugė. Atvežė iš mamos dovanų – marinuotų agurkų, uogienės. Nuo mamos ir išsireikalavo Gabijos adreso.
„Laiminga tu, Gabijele. Teisingai padarei, kad išvykai iš mūsų griovio. Štai – butas savas, mašina, uždirbi, matosi, gerai. O aš dėl Mykolo likau. Jį nuo mokyklos mylėjau. Atmeni? Jo mama sunkiai sirgo. Rūpinausi ja kaip gimtąja. Nešiodavau podPo kelių mėnesių, būtent tą dieną, kai Gabija paskutinį kartą sumokėjo hipoteką, ji sutiko žmogų, kuris žiūrėjo į ją taip, lyg ji būtų jo ilgai laukta svajonė.