O, drauge, pasikalbėkime apie vieną istoriją. Mano vyras ir jo meilužė pasikeitė spynas, kol aš buvau darbe – bet jie nežinojo, kas juos laukia priekyje.
Kai atsidūriau prie savo buto Vilniuje, priešais užrakintas duris, su raktu, kuris nebelaikė, širdis nuskendo. Mano santuoka, kurią taip stengiausi išsaugoti, suiro per akimirką. Bet mano neištikimas vyras ir jo meilužė net nenutuokė, kokią pamoką jiems ruošiu – pamoką, kurios jie nepamirš iki gyvenimo galo.
„Tomas, jau beveik dešimta“, – mano balsas drebėjo, kai paskambinau vyrui vakare. „Tu pažadėjai grįžti namo septintą!“
Jis nerūpestingai metė raktus ant spintelės, net nepažiūrėjęs į mane.
„Darbas, Gabija. Ką nori, kad pasakyčiau viršininkui? Kad reikia namo pas žmoną?“ – jo balse skambėjo erzulys, lyg aš būčiau našta.
Aš nuryjau įžeidimą, žiūrėdama į stalą, kurį papuošiau paprastai vakarienei savo gimtadienio proga. Dvi žvakės mirksėjo šalia torto, kurį nusipirkau pietų pertraukos metu.
„Taip, Toma. Būtent tai ir galėjai padaryti. Bent kartą“, – aš sukryžiavau rankas, bandydama sulaikyti ašaras. „Šiandien mano gimtadienis.“
Jis pagaliau pažvelgė į stalą. Jo veidas persikreipė, kai suprato.
„Po velnių, Gabija, aš pamiršau…“, – sumurmėjo jis, perbraukdamas ranka per plaukus.
„Aišku“, – atsakiau šaltai, jaudama, kaip viduj viskas suspaudžia nuo skausmo.
„Nepradėk“, – jis nusikratė. „Aš dirbu dėl mūsų, tu žinai.“
Aš kartai nusišypsojau.
„Dėl mūsų?“ – pakartojau. „Tu beveik nebūni namie, Toma. Kada paskutinį kartą vakarieniavome kartu? Žiūrėjom filmą? Tiesiog kalbėjomės kaip vyras ir žmona?“
„Tai nesąžininga“, – jis susiraukė. „Aš kuriu karjerą, kad turėtume ateitį.“
„Kokią ateitį? Mes gyvename kaip svetimi po vienu stogu!“ – mano balsas sutrūko. „Aš uždirbu daugiau už tave, tai nereikia sleptis po „šeimos išlaikymu“.“
Jo veidas užakmino.
„Žinoma, tu man tai priminsi“, – jis šaipydamasis tarė. „Kaip aš galiu prilygti savo sėkmingai žmonai?“
„Aš ne tai turėjau omeny…“
„Užteks, Gabija. Aš einu miegoti“, – nutraukė jis ir išėjo, palikdamas mane vieną su atšalusiu tortu ir užgesusiomis žvakėmis.
Aš užpūčiau jas, šnibždėdama sau, kad viskas atsistos. Jis mano vyras. Aš jį myliu. Santuokoje būna sunkumų, taip? Visi taip sako.
Kaip aš klydau, jam taip lengvai atleisdama.
Mes su Tomu buvome vedę trejus metus, bet paskutiniai metai buvo lėtas, kančios kupinas išsiskyrimas. Vaikų neturėjome – ir, žiūrint atgal, dėkoju likimui už tai. Mano darbas rinkodaros vadove užtikrino didžiąją dalį mūsų pajamų, kol Tomas, pardavimų vadybininkas, nuolatos skundėsi stresu, ilgomis valandomis, kelione… viskuo, išskyrus tiesą, kurią sužinojau per vėlu.
Po trijų savaičių nuo sugadinto gimtadienio grįžau namo anksčiau nei įprastai – galva skilo nuo skausmo. Viskas, ko norėjau – išgerti tablečių ir kristi ant lovos. Bet, privažiavus prie mūsų namo Vilniaus pakraštyje, pastebėjau keistumą. Durų rankenė ir spyna, anksčiau žalvariniai, dabar blizgėjo nauju sidabro atspalviu.
„Kas per…“, – sumurmėjau, bandydama įdėti raktą. Jis netilpo.
Pabandžiau dar kartą, bet raktas neįeidavo. Susimąsčiusi patikrinau adresą. Žinoma, tai buvo mano namai.
Ir tada pamačiau užrašą prilipusį prie durų. Pažįstamas Tomo raštelis draskė akis: „Tai nebėra tavo namai. Ieškok sau kito vietos.“
Pasaulis sudrebėjo. Jaučiau, kaip kraujas užšąla gylyse.
„Kas po velnių?!“ – išsiveržė iš manęs.
Pradėjau daužyti į duris, šaukiant vyro vardą. Galiausiai durys atsidarė. Priešais stovėjo Tomas, o už jo – moteris mano kašmyrinėje chalatoje, mamos dovanoje.
„Tu rimtai?“ – mano balsas drebėjo nuo pykčio ir skausmo.
„Gabija, klausyk“, – jis sukryžiavo rankas, šypsodamasis. „Aš judu toliau. Aš su Egle dabar kartu. Mums reikia šitos vietos. Važiuok pas ką nors.“
Eglė. Ta pati „tiesiog kolegė“, apie kurią jis kalbėjo mėnesius. Ji priėjo arčiau, užsikabinusi rankas ant klubų, ir iššūkingai pareiškė:
„Tavo daiktai dėžėse garaže. Pasiimk ir išeik.“
Žiūrėjau į juos, netikėdama. Tada apsisukau ir nuėjau prie mašinos, jausdama, kaip viduje verda ryžtas. Jie manė, kad gali mane išspirti kaip šiukšlę ir išsisukti be bėdų. Bet aš nesiruošiau pasiduoti. Man reikėjo plano. Kieto, apgalvoto plano.
Žinojau, į ką kreiptis.
„Gabija? Dieve, kas tau atsitiko?“ – mano sesuo Greta atidarė savo buto duris, pamatė mano apsiniaukusį veidą ir įtraukė mane į vidų. „Kas nutiko?“
Aš puoliau ant jos sofos, ir istorija išsiliejo kartu su ašaromis.
„Šiukšlė!“ – sušnibždėjo Greta, kai baigiau. „Ir ta Eglė apsirengė tavo chalatą?“
„Mamos dovana“, – ašarojau, trindama akis. „Tas kašmyrinis, nuo praeitų gimtadienio.“
Greta nuskubo į virtuvęGreta grįžo su dviem bokalais vyno ir pasakė: “Geriam, o tada galvosim, kaip juos sutramdyti”.