Šiandien užsirašau šias mintis su sunkiu širdžiu. Mano vardas Aldona Petrauskienė. Man šešiasdešimt treji metai. Visą gyvenimą stengiausi būti dorą motina, sąžininga moteris, nesikišanti į svetimus reikalus ir nesakanti, kaip gyventi, jei to neprašoma. Bet, matyt, būtent tokia taktika tapo mano klaida. Šiandien atsidūriau padėtyje, kurios nešvęstų net priešui. Mano uošvė paskelbė man boikotą, o sūnus, atrodo, užmiršo, kad aš egzistuoju. Visa dėl vienos dienos, vieno vaiko… ir mano atsisakymo.
Kai Ričardas, mano vienintelis sūnus, pranešė, kad tuokiasi, aš nujočiau. Jam jau buvo trisdešimt – laikas kurti šeimą, auginti vaikus. Meldžiausi, kad jis sutiktų vertą merginą, su kuria galėtų eiti gyvenimą kartu. Ir pirmas įspūdis apie Jolantą, jo sužadėtinę, buvo neblogas: tyli, išvaizdi, iš pirmo žvilgsnio – rami. Tiesa, su vaiku iš pirmos santuokos. Bet pagalvojau – tai ne mano reikalas, svarbiausia, kad sūnus būtų laimingas.
Po vestuvių Jolanta pastojo. Nėštumas buvo sunkus, beveik visus devynis mėnesius ji gulėjo ligoninėje. Jos sūnus tą laiką gyveno pas tėvą arba močiutę iš motinos pusės. Aš nesikišau, nepasisiūliau padėti – ir niekas manęs neskambino. Savo anūką, gimusį iš naujos santuokos, pirmą kartą pamačiau pasibaigus penkiems mėnesiams po gimimo. Iki tol skambinau pati, klausinėjau, kaip mažylis, kaip Jolanta. Atsakymai buvo mandagūs, bet šalti.
Į “pažintį” atvykau su dovanomis – ir anūkui, ir Jolantos vyresniajam sūnui. Ji priėmė jas be emocijų. Berniukas net nepadėkojo. Bet aš nepiktavau, galvojau, kad jis tik drovus. Išsisveikinusi pasakiau Jolantai: jei prireiks pagalbos, tegu kreipiasi.
Praėjo dvi savaitės – ir Jolanta paskambino. Pasakė, kad skauda dantį, o uošvė negali atvažiuoti. Paprašė pasilikti su vaikais. Aš nesakau “ne”. Atvažiavau, išklausiau trumpas instrukcijas ir likau viena su kūdikiu ir jos sūnumi iš pirmos santuokos.
Nuo pirmų minučių jis man parodė, kad čia aš esu niekas. Ignoravo mano žodžius, neatsakydavo, kai šaukdavau, ryžtai atsisakydavo žaisti drauge. Po to ėmė krapštytis mano krepšyje. Aš mandagiai padariau jam pastabą. O jis atsakė: “Čia mano namai! Darau ką noriu!” – ir spyrė mane į koją. Bandžiau jį sutramdyti, bet jis nubėgo į kambarį, o po kelių minučių grįžo su vandens pistoletu ir pradėjo čiurkšti man į veidą. Kantrybė man pasibaigė. Paėmiau pistoletą ir griežtai pasikalbėjau su berniuku.
Vėliau Jolanta paprašė, kad pavaišinčiau jį. Vos padėjau sriubos lėkštę, jis pradėjo ja spjaudytis, ištepėdamas ant stalo ir sienų. Aš apstulbau. Ne dėl kaprizų – vaikai būna įvairūs. Bet dėl visiško ribų ir pagarbos nebuvimo. Niekas man nesakė, kad vaikas turi problemų, galvojau, kad jis visiškai sveikas. Bet jo elgesys buvo neadekvatūs. Ir aš nebetvirpau – kai Jolanta grįžo, tiesiai šviesiai paklausiau: “Ar tavo sūnui viskas gerai, psichiškai?”
Ji pažiūrėjo į mane lyg į pašėlusią ir ramiai atsakė: “Su juo viskas gerai.” Aš pasakiau, kad daugiau nebeatsilikčiau viena su jos sūnumi, nes jis mane spardė, šmeižė, apipurškė vandeniu ir krapštėsi mano daiktuose. Ji atsakė: “Reikėjo rasti su juo bendrą kalbą!”
Aš išėjau. Uošvė nutraukė bendravimą. O kai paklausiau Ričardo, kada galėsiu pamatyti anūką, jis klibinėjosi ir tada prasitardė: “Pakalbėk su Jolanta.” O ji kalbėtis atsisakė. Per sūnų man perduota, kad ji nesiruošia “mane apkrauti bendravimu su jos neišauklėtu vaiku”.
Sūnus išklausė mano pusę – papasakojau viską, kaip buvo. Bet, matyt, Jolanta jau įdiegė jam kitokį vaizdą. Jis pasakė, kad reikia “viską apgalvoti” – ir nebeužskambino.
Dabar aš, močiutė, neturiu teisės matyti savo anūko. Vis dėlto, kad nenorėjau būti nemokama auklė vaikui, kuris nepripažįsta jokių taisyklių. Jei Jolanta bent kartą būtų jam pasakiusi, kad spyrioti suaugusiuosius draudžiama, o kišimasis į svetimus daiktus yra nepriimtina, galbūt šio konflikto nebūtų. Bet vietoj to – tyla ir atsiskyrimas.
Aš nesiekiau skandalo. Aš nenorėjų priešpriešos. Bet lenktis ir žemintis nesiruošiu. Aš motina. Aš močiutė. Ir nusipelnyti bent trupučio pagarbos.