Mano gyvenimas mažame miestelyje netoli Kauno virto košmaru nuo tos dienos, kai mano uošvė, Gabija, pastojo. Mūsų santykiai su ja niekada nebuvo šilti, bet iki nėštumo aš kentėdavau jos grubumą, vildamasi taikos šeimoje. Dabar ji peržengė visas ribas: mus su vyru, Vytautu, aiškiai niekina, šaukia, žemina, o mūsų sūnus, Darius, tyli, viską teisindamas jos „padėtimi“. Jos nemandagumas ėda mano sielą, o sūnaus neveiksmingumas skaudina labiausiai.
Su Vytautu iš karto supratome, kad Gabija – ne dovanėlė. Grubi, neišaukšta, nuo pirmos dienos žiūrėjo į mus su panieka. Bet iki tam tikro laiko susilaikydavo, neperžengdama ribų. Mes nėsam iš aukštuomenės, bet turime auklėjimo ir stengiamės išlikti aukščiau jos kandžių pastabų. Viskas pasikeitė, kai ji pastojo. Tarsi kas nors nuskutė nuo jos kaukę: Gabija tapo nepakeliama, o jos grubumas – nuodingas. Ji rėkia ant mūsų, apvainikuoja, o Darius tik sudėjęs rankas: „Ji nėščia, reikia ją saugoti.“ Aš pūstausi nuo įžeidimo, bet jis to nebegirdi.
Pavyzdys – mano praeitų metų gimtadienis. Visa dieną ruošiau stalą, stengiausi patenkinti svečius. Gabijai nepatiko viena iš salotų. Išauklėtas žmogus tyltų, bet ji pašoko ir pareiškė: „Tai pati bjauriausia salota mano gyvenime! Tokios šiukšlybės, daugiau nebedaryk!“ Aš apstulbau. Svečiai žiūrėjo vienas į kitą, man buvo gėda ir skaudu. Aš tylėjau, bet viduje viskas verda. Darius bandė ją nuraminti, bet Gabija pratęsė: „Kodėl aš turėčiau tylėti? Tai mano teisė pasakyti, kad ši salota – šlykštumas!“ Beje, svečiai viską suvalgė iki paskutinio kruopelio, tik jai „nepatiko“. Jos žodžiai buvo lyg antausis, bet sūnus nepastūmėjo.
Jų vestuvės – atskira istorija, kurią iki šiol prisimenu su drebuliu. Gabija prigėrė, nešnekėjo nieko protingo, tada susipyko su sese dėl kažkokio nieko. Svečiai buvo šoke, vos jas išskyrė. Gabijos tėvai ramiai sėdėjo, lyg jiems tai būtų norma. Tada supratau, kad jos nemandagumas – ne atsitiktinumas, o jos prigimties dalis. Bet net tai manęs neparuošė tam, kas prasidėjo su nėštumu. Prisidengdama „hormonais“, ji virto tironu. Kiekvienas žodis, kiekviena prašymas išprovokuoja jos isteriją, o mes su Vytautu tapome taikinių jos įžeidimų.
Kai ultragarsu pasakė, kad jiems gims berniukas, mes su Vytautu nusprendėme padovanoti mėlynų saulokų rinkinį. Atėjome svečiuose, padovanojome su šypsena, o atsiliepimas buvo rėksmas: „Ar jūs išprotėjote? Tai bloga ženklas, negalima pirkti iš anksto!“ Gabija klykavo, vadino mus prietarais paikais, o Darius stovėjo, nuleidęs akis, nedrįsdamas jos sustabdyti. Mes išėjome, jausdamiesi pažeminti. Negalėjau patikėti, kad mano sūnus leidžia taip elgtis su savo tėvais.
Neseniai mūsų duktė, Rasa, pakvietė visus į restoraną savo gimtadieniui. Džiaugėmės, tikėjomės šilto vakaro. Gabija atėjo su aukštais kulniukais, nors jau buvo paskutiniai mėnesiai. Aš tyliai pasakiau: „Gal vertėtų apsiauti patogesnius batus? Tai pavojinga tau ir kūdikiui.“ Ir tada prasidėjo pragaras. Ji sušuko: „Jūs svajojat, kad aš nukrisčiau ir sužeisčiau vaiką! Matuojat, kad sulaužyčiau koją!“ Jos kaltinimai buvo žiaurūs. Vytautas bandė mane apginti, paprašė, kad saugotų žodžius, bet Gabija dar labiau užsidegė, pavadino mus „senais kvailiais“, spardydama duris išėjo. Darius nubėgo paskui ją, net neatsiprašęs. Gimtadienis buvo sugadintas, mes sėdėjome slūgstantys, o svečiai šnibždėjosi.
Negalėjau atsigauti. Jei mano Rasa, suaugusi, dukterų motina, taip kalbėtų su uošvia, man būtų gėdinga. Tai ne tik neišauklėtumas – tai visiškas nepagarba. Po trijų dienų Darius paskambino. Aš atsisakiau kalbėti, perdaviau telefoną Vytautui. Sūnus atsiprašė, bet pasakė, kad neprivers Gabijos prašyti atleidimo – „ji jau ant nervų“. Jo žodžiai mane užbaigė. Aš pagimdžiau tris vaikus: Rasa – mano didžiausias pasididžiavimas, jauniausias sūnus, Mantas, – švelnus ir rūpestingas, o Darius… Jis tapo svetimas. Leidžia žmonai mus žeminti, nusišluostyti ant mūsų kojų, gėdinti prieš žmones. Tai išdavystė.
Mes su Vytautu nusprendėme neskaidyti balos, nors galėtume papasakoti giminėms, ir tada Gabijai būtų prasta. Bet nenoriu nusileisti iki jos lygio. Mano širdį skaudina: kodėl Darius mūsų negina? Argi mes jį užauginom tokį silpną? O gal Gabija pavirto jo šešėliu? Nežinau, kaip toliau gyventi šalia uošvės, kurios grubumas mus nuodija, ir sūnaus, kuris į tai užmerkia akis. Jų būsimas vaikas – mūsų anūkas, bet bijau, kad Gabija ir jį nustatys prieš mus. Ši mintis mane dusina, bet aš nepasiduosiu. Jei sūnus neras jėgos sustabdyti žmoną, aš pati ją pastatysiu į vietą, net jei tai suardys mūsų šeimą.