Adelė žvelgė į nuotrauką gražiame rėmelyje ir atsiduso. Jau du metai praėjo nuo vyro mirties. Kvaila nelaimė, sniegas nuo stogo, smūgis… ir Mykolas išėjo.
Juodu gyveno vos du metus, vaikų susilaukti nespėjo. Iš mylimo vyro liko tik prisiminimai, fotografijos ir jo motina Veronika.
Veronika atvažiuodavo pas Adelę, verkdavo, aimanuodavo ir netgi kaltindavo, kad marčia nesusilaukė paveldėtojo.
— Būtum normali moteris, turėtume vaiką… — sakydavo ji. Adelė tik gūžčiojo pečiais. Jai buvo sunku išgyventi netektį, bet kalta savęs nelaikė. Prieš galvojant apie vaikus, su vyru norėjo išspręsti buto klausimus, ruoštis persikraustymui. Bet Mykolas nesulaukė šios dienos.
Po vyro mirties Adelė pasinėrė į darbą, kad bent kiek pabėgtų nuo liūdesio. Ji plušo, ėmėsi viršvalandžių, ir jau po metų, sulaukusi trisdešimto gimtadienio, persikraustė iš nuomojamo buto į nuosavą. Nors nedidelį, bet tikrai savą.
Tėvas jai šiek tiek padėjo, didžiavosi dukra ir visapusiškai ją palaikė. Tačiau po metų ir tėtis mirė. Širdies priepuolis.
Adelė neteko vienintelio artimo žmogaus. Ji liko visiškai viena, o Veronika nenustygo ramybėje, reikšdama „užuojautą“ jos sielvartui.
Ji atvyko pas Adelę po laidotuvių ir iš karto pareiškė:
— Parašyk testamentą, kol nevėlu, Adele, — pasakė anyta.
Adelė vos neišmetė iš rankų puodelio.
— Taip, taip. Rimtai sakau. Nieko apsaugoto nuo galutinio atsisveikinimo nėra. Šiandien esi sveika, o rytoj, kas žino, kaip viskas pasisuks.
— Ką norite tuo pasakyti?
— Tau jau trisdešimt, giminės neturi. Laikas pagalvoti apie kitus.
— Nesijaudinkite, Veronika, — kadangi jos viduje augo erzelis, ji nutarė paversti pokalbį juokais, manydama, kad anytai po eilinių laidotuvių stresas sujaukė mintis.
— Juokauji, bet manau, kad tavo vietoje butą užrašyčiau dukterėčioms.
— Taip? Siūlote perrašyti visą mano turtą jūsų anūkams? — kilstelėjo antakius Adelė. Veronika turėjo jaunesnį sūnų, Gabijų, su kuriuo Adelė nesusitiko. Mykolas, Adelės vyras, gyvendamas taip pat nebendravo su broliu, jie buvo labai skirtingi. Gabijus anksti vedė, susilaukė dukterų ir išsiskyrė. Vėl vedė, susilaukė sūnaus… ir vėl išsiskyrė. Prieš pusmetį Gabijus rado naują žmoną.
— Nereikia nieko perrašyti, bet testamentą jau verta parengti. Kitaip viskas atiteks valstybei!
— Veronika… gal jau laikas namo. Panašu, kad pavargote.
— Namie pas mane Gabijus su Liuda kaip tik gyvena, manęs paprašė pagyventi mano bute, — prisipažino anyta. — Nenoriu jauniems trukdyti, ir pati mane suprasi.
— Na, netrukdykite. Kaip aš prie to? — nesuprato Adelė.
— Tikėjausi tavo pagalbos. Kadangi tavo tėčio butas stovi tuščias, ten pagyvensiu, kol Gabijus savo reikalus sutvarkys. Jie imasi paskolos, tik kai tik jis į darbą įsidarbins. Jau daiktus susikroviau, iš tavęs tik raktai nuo buto. Nesijaudink, užimsiu tik vieną kambarį. Antrą galima išnuomoti. Beje, jau radau norinčių. Rūta su sūneliu buto ieško…
— Rūta — antroji Gabijaus žmona?
— Taip, ar prisimeni? Puiki mergina. Puikiai su ja sutariam… leisk jai pagyventi. Aš vis tiek su anūku sėdžiu, nereikės važinėti, taupumas.
— Kiek esate pasirengusi mokėti už nuomą?
— Aš!? — atšovė anyta. — Aš tau kaip motina! Ir tu iš manęs pinigus reikalauji? Negalvojau, kad mano Mykolas vedė tokią…
— Veronika, atleiskite, bet nei nemokamai, nei už pinigus pas mani negyvensite. Ir testamentą, jei rašysiu, tai tik savo vaikui, kuris būtinai pas mane gims. Turiu visą gyvenimą prieš akis.
— Matai, kokia? Jau trisdešimt metų per vėlu gimdyti! Ir iš ko? Esi vieniša! Išgalvojai… svajoklė. Žiūrėk, gobšuolystė tave pražudys! Liksi neišsipildžius. Dar prisiminsi mano žodžius ir priverksi! — anyta peržengė ribą ir tapo panaši į raganą. Adėlei pasidarė noras ją išvyti ir daugiau niekada neįsileisti. Staiga ji suprato, kad viskas dėl Veronikos pavydo, kad ji visada nemylėjo Adelės ir kartojo Mykolui, jog laimės jiems nematyti.
— Eikite, Veronika. Aš pati susitvarkysiu. Jau trisdešimt man metų, ir galva savo vietoje. Jei kas nors, tegul viskas pasilieka valstybei, o ne jums.
Anyta kažką murmėjo ir išėjo, užtrenkdama duris. Kitą dieną Adelę užpuolė Gabijus, pradėjęs šaukti, kad jo mamai pasidarė bloga po apsilankymo pas ją.
Adelė suvokė, kad jei nori gyventi ramiai, turi atsiriboti nuo anytos ir jos giminaičių. Ji nusprendė parduoti savo butą. Pirkėjai atsirado greitai. Tuomet Adelė baigė paveldėjimo dokumentus ir pardavė tėčio butą. Už šiuos pinigus ji nusipirko didesnį būstą ir pradėjo naują gyvenimą be senų „giminaičių“. Niekas iš jų nežinojo jos naujo adreso ir nesimetė jai kurti ateities planų.
Kaip manote, ar buvo teisingas Adelės sprendimas? Ar vis dėlto ji turėjo leisti anytai pagyventi tėčio bute?