Meilė iki kapo
Gabija išėjo iš parduotuvės, patogiau perėmė maišelį su maistu ir ėjo namo. Nupirko visai nedaug, bet maišas ranką traukė. Priešais namą sustojo. „Langai tamsūs. Jurgita vėl pabėgo pasivaikščioti. – Gabija pakratė galvą. – Tiktai atsirask… Kai susipažino su tuo… Juozu, tai mokslai pablogėjo, pamokas praleidžia. Mokytojai skundžiasi. O čia priekyje brandos egzaminai, stojimas į universitetą. Atsirask tik namie, aš tau parodysiu…“ – įsivažiavo ji, sunkiai lipdama į butą.
Namuose Gabija pastatė maisto maišelį ant kėdės prie virtuvės stalo. Apsidairė į viryklę. „Aišku. Juk prašiau, kad bulves nuluptų arba makaronų išvirtų. Pabėgo… Ką aš su ja darysiu? Ak, tu…“
Ūmiu judesiu nusivilko striukę, nunešė į priešį ir grįžo į virtuvę. Barškino šaldytuvo durimis, žvangė indais – tai Gabija susierzinusi ruošė vakarienę, pažadėdama šįkart rimtai pasikalbėti su dukra, kai ši grįš namo.
Bet Jurgita neskubėjo grįžti. Jau dešimta vakaro, o jos vis dar nėra. Gabija nerado sau vietos. Ėjo iš kampo į kampą, kartodama kaip mantrą:
– Atsirask tik namie… Atsirask, aš tau tokį pamoką duosiu, kad pamirši, kaip vardu… Dėjau visas pastangas, kad viskas būtų kaip pas kitus, o ji net makaronų išvirti negalėjo… Kaip aš pavargau, viską pati, viena… Mano, man asmeninio gyvenimo nebuvo? Aš beveik tokia pati buvau, kai likau viena su vaiku. Nedėkinga… Nori pakartoti mano likimą? Tegul bando, supras, ką reiškia sunkumai…
Pyktis ir susierzinimas dukra pasiekė viršūnę. Gabijai norėjosi mėtyti, daužyti viską, kad išlietų bent lašą sukaupto pykčio.
Kai spynoje kaztelėjo raktas, ji taip nudžiugo, kad dukra grįžo, kad buvo pasirengusi viską atleisti. Bet pamatė jos kaltą veidą, kuriame švietė laimingos akys, ir pyktis vėl užsidegė.
– Kur tu buvai? Žinai, kiek valandų? O pamokos? Priekiui egzaminai, o ji blaškosi, nežinia kur, – įniršus šaukė ji, pamiršusi, kad kaimynai gali girdėti.
– Pamokas padariau… – ėmė gintis Jurgita.
– Tyli! Nesipriešink mamai! Visiškai protą praradai? Auginau tave, galvojau, išsimokysi, gerą darbą susirasi, tada pagerės. O tu mano klaidų pakartoji.
– Jokių klaidų nekaltoju. Nesyšk… – atkirto Jurgita.
Jos akys nuslūgo, ant skruostų išryškėjo nervinis raudonumas.
– Ak tu… – Gabija vos susilaikė, kad neišsiverktų įžeidimo, laiku sutverdama save.
Beprotiškai apsidairė, ieškodama keršto ginklo. Jurgita pasinaudojo proga ir norėjo praslysti pro motiną į savo kambarį, bet ne taip paprasta. Gabija pagaliau paėmė sulankstomą skėtį, gulėjusį ant spintelės, ir užsimojo į dukrą.
– Mama! – sušuko Jurgita, įtraukusi galvą į pečius ir pridengusi ją rankomis.
Nuo šito šauksmo, nuo dukros pozos, Gabijos ranka staiga nusileido, kabojo lyčiai palei kūną. Skėtis su trenksmu nukrito ant grindų. Gabija susiraukė, lyg pyktis, kuris ją iki šiol laikė įtemptą, sprogo, ir ji nuslūgo kaip guminis balionas.
– Aš nebesuprantu, kur bėgti, kur tave ieškoti, o tu… Kas tau ant piršto? Iš kur? – neryžtingai paklausė Gabija, staiga taip pavargus, kad net kalbėti neliko jėgų.
Ji sunkiai atsisėdo ant priešakio suolo.
Jurgita lėtai atėmusi rankas nuo galvos, pažvelgė į paprastą auksinį žieduką su mažu baltaGabija žvelgė į dukrą, kuri stovėjo prie kalėdinės eglutės, o ašaros tylėdamos riedėjo žemyn, nes suprato, kad tikra meilė yra ne kontrolė, o palaikymas ir pasitikėjimas.