Gabija išėjo iš parduotuvės, perstumdė maišelį su maistu ir ėjo namo. Nors pirkinių buvo nedaug, maišas vistiek atsiveržė ranką. Priešais namą sustojo. «Langiose tamsu. Reda vėl išbėgo pasivaiščioti.» – Gabija purtė galvą. – „Tik ateik namo… Susipažino su tuo… Ričardu, ir iškart pasimetė mokslai, pradėjo lakstyti nuo pamokų. Mokytojai skundžiasi. O čia jau egzaminai laukia, stojimas į universitetą. Tik grįžk namo, aš tau parodysiu…“ – pyko ji, sunkiai lipdama į butą.
Namie Gabija padėjo maišelį ant kėdės prie virtuvės stalo. Žvilgtelėjo į viryklę. „Aišku. Prašiau, kad bulves nuploštų arba makaronus išvirtų. O ji išbėgo… Ką aš su ja darysiu? Ak tu…“
Stipriais judesiais nusivilko striukę, nunešė į priešį ir grįžo į virtuvę. Barškino šaldiklio durimis, džiaugė indus – Gabija pyktyje ruošė vakarienę, žadėdama, kad šįkart rimtai pasikalbės su dukra, kai ši grįš.
Bet Reda neskubėjo. Jau virš dvidešimt valandos, o jos vis dar nebuvo namuose. Gabija nerado sau vietos. Vaikščiojo iš kampo į kampą, kartodama kaip užkeikimą:
„Tik grįžk namo… Tik ateik, aš tau taip parodysiu, kad pamirši, kaip vardu… Stengiuosi kaip žuvis lede, viską jai, kad kaip visi, o ji net makaronų išvirti negali… Kaip aš pavargau, viską pati, viena… Galvoji, man asmeninio gyvenimo nereikėjo? Ir aš tokia pat buvau, kai su vaiku ant rankų viena likau. Nedėkinga… Mano likimą nori pakartoti? Tegu pabando, pažins, kas yra nelaimė…“
Pyktis ir erzulys pasiekė viršūnę. Gabijai norėjosi mėtyti, daužyti viską, kad išlietų bent lašą susikaupusios įniršio.
Kai užrakte sužvangė raktas, ji taip nudžiugo, kad dukra grįžo, kad buvo pasirengusi viską atleisti. Tačiau pamatęs jos kaltą veidą, kuriame švietė laimės kibirkštys, pyktis užsidegė su nauja jėga.
„Kur tu buvai? Žinai, kiek valandų? O pamokos? Visiškai arti egzaminai, o ji šlaistosi nežinia kur,“ – rėkė ji, pamiršusi, kad kaimynai gali išgirsti.
„Pamokas padariau…“ – gynėsi Reda.
„Tyla! Motinai neprieštarauk! Visai proto netekai? Auginau tave, galvojau, išmoksi, gerą darbą gausi, tada pagerės. O tu mano klaidas kartoji.“
„Aš niekieno klaidų nekartoju. Nerėk…“ – atkirto Reda.
Jos akys užgeso, o ant skruostų išryškėjo nervinis raudonumas.
„Ak tu…“ – Gabija vos susilaikė, kad neišsiveržtų su įžeidimu, bet laiku sustojo.
Beprotiškai apsidairė, ieškodama keršto ginklo. Reda pasinaudojo akimirka ir norėjo praslysti pro motiną į savo kambarį, bet ne taip paprastai. Galiausiai Gabija pagriebė sulankstomą skėtį, gulintį ant spintelės, ir užmojo į dukrą.
„Mama!“ – sušuko Reda, įtraukusi galvą į pečius ir uždengusi ją rankomis.
Nuo šito šauksmo, nuo dukros pozos, Gabijos ranka staiga nusileido, nukaro kaip rykštė. Skėtis su taršku nukrito ant grindų. Gabija susiraukė, tarytum pyktis, kuris ją iki tol laikė įsitempusią, dingo, ir ji nuslūgo kaip balionas.
„Aš be galo nerimauju, nežinau, kur bėgti, kur tave ieškoti, o tu… Kas tau ant piršto? Iš kur?“ – vangiai paklausė Gabija, staiga taip pervargusi, kad net kalbėti neliko jėgų.
Ji sunkiai atsisėdo ant priešakio suolo.
Reda lėtai nReda palietė auksinį žieduką su mažu balReda palietė auksinį žieduką su mažu baliu akmenėliu, o motinos ašaros išdriso pasipilti, lyg atradusios pasaulį, kuriame buvo vietos ir griausmui, ir švelnumui.