Vida iš ryto nejaučiai pasijuto. Už lango smarkiai snigo. Ji džiaugėsi, kad vakar nusipirko visko iš parduotuvės, nes šiandien tektų eiti per pūkstančius sniego sąnašus, o tai su jos sveikatos problemomis būtų sunku. Be to, atrodė, kad kraujospūdis vėl pakilo. Vida išėjo vaistą, atsigulo ant sofos ir užmerkė akis.
“Kodėl aš čia guliu? Reikia virti virtinę,” pagalvojo ji, bet atsistoti nebuvo jėgų.
Taip jau įprasta, kad sausio pirmąją pas ją pietums ateidavo sūnus su žmona. O anksčiau, kai Antanas buvo mažas, atvykdavo ir su anūku. Ir visada nuo slenksčio klausdavo: “Mama, ar yra virtinės? Salotų jau atsibodo.” Vida nusprendė, kad dar truputį pailsės ir eis gaminti. Spės. Ji klausėsi savęs. Atrodė, kad galva šiek tiek pati atsipalaidavo.
Vida atmerkė akis ir pažvelgė į vyro nuotrauką ant sienos. Specialiai pakabino taip, kad užmigdama ir pabudusi matytų jį. Praėjo septyneri metai, tačiau taip ir nepriprato, dažnai prisiminimų srautuose kalbėdavo su juo, žiūrėdama į portretą.
“Sunku man be tavęs, Bora,” tarė ji garsiai.
“Ar atsimeni, kaip grįžai iš darbo be dovanos mano gimtadienį? Gėles paslėpei po paltu ant pakabos. Tyčia lėtai rengiesi, kad aš išeičiau ir paklausčiau, kodėl taip užtrukai?
O tu pasakei, kad praradai atlyginimą. Į parduotuvę nuėjai, kol rinkais man dovaną, kažkas ištraukė piniginę iš tavo kišenės. Kaip aš tada supykau! Juk jautei, kad čia pokštas, žinojai tą nepernaudojamą charakterį, bet vistiek patekai ant meškerės.
Ir koks užsispyręs buvai – viską padarydavai iki galo, ką sumąstydavai. Aš jau galvojau, kaip išgyvensim mėnesį be pinigų.
Atėjo svečiai: sūnus su žmona, tavo draugas Nerijus su žmona, ir mano draugė Gabė. Susėdome prie stalo, įpylė vyno, tu pasakei tostą, o paskui įteikei man dėžutę su auksiniais auskarais. Man tada penkiasdešimt sukako. Ir taip gėda buvo, kad vos nebėgau į tave su ta dėže. O tu tik juokeisi, džiaugeisi, kad vėl pavyko mane apgauti,” Vida priekaištingai pažvelgė į vyro portretą.
“O kaip tu raktus į sniegą numetei? Ar atsimeni? Ilgai juos ieškojom. Kaimynai net išėjo padėti. Tada padėjai taip, kad juos rasčiau. Kiek kartų klausiau, taip ir neprisipažinai, kad išdaiga. Prieš kaimynus gėda buvo? Jie nesuprastų. Ne tik aš, bet ir vaikams užteko…” – tęsė savo mintyse pokalbį su vyru Vida.
BorBorius nuotraukoje tylėdamas žiūrėjo į ją, lyg vis dar slėptų pokštą nepavardintais žodžiais, ir Vidai pasijuto, kad šis pokštas dabar – tai jų abiejų meilė, kuri peržengė net pačią mirtį.