– Ponele, gal galite pasakyti, kur yra Vytauto gatvė? Aš jau kelis ratus nuėjau, niekas nežino.
Prieš Gabiją stovėjo žvalus vyrukas su didelėm juodom krepšiu pečiuose.
– Tai jūsų pažintinis stilius? – nusišypsojo ji.
– Man vardas Dovydas. O jūsų?
– Ona, – nuriejo Gabija ir pajudėjo tolyn, bet vaikinas ją pasivijo.
– Aš tikrai ieškau gatvės. Draugas pakvietė į vestuves, o aš miesto visai nepažįstu.
Tik dabar Gabija pastebėjo, kad jis vilki kuklią lino palaidinę, paprastas kelnes – ne tas siauras „kelnynes“, kurios dabar madingos. O krepšys… kelionių. Akivaizdu – atvykėlis.
– Eikite tiesiai iki šviesoforo, pasukite į dešinę – tai bus Vytauto gatvė, – suminkštėjo ji.
– Ačiū. – Dovydas plačiai nusišypsojo, ir jo veidas išsiišvietė. – Tai vistiek, kaip jūsų vardas?
– O jūsų?
– Mama myli Maironį, todėl mane pavadino Dovydu. Gerai, kad ne Algirdu, tiesa? – Jis nusijuokė iš savo pokšto.
Gabija niekada negirdėjo, kad vaikinai taip gražiai juoktųsi – nuoširdžiai, iš širdies.
– Nežinau, ar mano mama mėgo Maironį, bet mane pavadino Gabija, – ji ir pati nusijuokė.
– O gal rytoj eisite su manim į vestuves? Draugas tuokiasi. O aš čia nieko nepažįstu. – Jis žvilgtelėjo į ją viltingu žvilgsniu.
Ji sutriko. Vaikinas atrodė tikras, malonus.
– Atsiprašau, rytoj turiu egzaminą, reikia ruoštis, – ji vėl pabandė išeiti.
– Duokite man savo telefono numerį, ir aš išeisiu. Kaip aš jums pranešiu, kuriuo metu vestuvės?
– Ar aš sakiau, kad eisiu su jumis į vestuves? – nustebo Gabija.
– Ne, bet… Jūs studentė? Spėsiu… – Dovydas apsimeta, kad galvoja. – Būsite ateities gydytoja.
– Taip. Iš kur jūs atspėjote? – nustebo Gabija.
– Mama sako, kad atsakingiausi žmonės – mokytojai ir gydytojai. Aš neišeisiu, kol negausiu jūsų numerio. Eisiu paskui jus, sužinosiu, kur gyvenate. Rytoj atėsiu, stovėsiu kieme ir šauksiu jūsų vardą.
Gabija nenoriai prataria numerį.
– Paskambinsiu! – sušuko jis jai į paskui.
Mama labai norėjo, kad Dovydas mokytųsi po mokyklos. Tačiau stojant į valstybinę vietą, jam trūko balų, o mokamos studijos buvo per brangios. Dovydas, kaip ir daugelis vaikinų, mėgo futbolą daugiau nei knygas.
Jie su mama gyveno mažame miestelyje, kur buvo viena mokykla, kurioje mama mokė lietuvių kalbos ir literatūros. Net ligoninė buvo, bet rimtesniems ligoniams teko važiuoti į apskrities centrą.
Dovydas įsidarbino automechaniku pas tėvo draugą. Į institutą planavo stoti po kariuomenės. Merginoms jis patikdavo, bet kol kas nei viena nepalietė širdies. Tėvas žuvo gaisre. Jis buvo statybininkas ir pastatė didelį, gražų namą savo šeimai.
Kartą vakare jis ėjo namo ir pamatė, kad iš medinio namo langų veržiasi dūmai. Tą vasarą stovėjo kaitra, gaisrai buvo ne retenybė. Prie jo prikibo moteris, maldaujanti pagalbos. Ji buvo išėjusi pas kaimynę, o namuose liko sūnus…
Languose jau plūdė ugnis, susibėgo žmonės. Durys buvo užrakintos iš vidaus. Dovydo tėvas išdaužė langą ir dingo liepsnose. Berniuką rado greitai. Laimingai atsitiko, kad pateko į jo kambarį. Bet jis jau buvo apsinuodijęs dūmais ir netekęs sąmonės. Tėvas per langą iškišo berniuką, bet pats nespėjo išeiti.
Paaiškėjo, kad moters vyras grįžo namo girtas. Neradęs žmonos, jis užrakino duris, užsigėrė ir užmigo su cigarete…
Kitą dieną Dovydas paskambino Gabijai. Paklausė, ar išlaikė egzaminą, priminė apie vestuves.
Buvo šeštadienis, ruoštis nereikėjo, ir Gabija sutiko eiti su juim. Stovėjo šiltas gegužės vakaras. Šermukšniai jau nublanko, o kiemą baltu žiedpylu lyg snaigėmis nupylė. Kai Dovydas pamatė išėjusią Gabiją, užsigėrė nuo džiaugsmo.
Po vestuvių jis palydėjo ją namo, jie kalbėjo, bučiavosi prie laiptinės.
– Rytoj išvykstu. Atvažiuok pas mane. Pas mus labai gražu. Iš bažnyčios varpinės atsiveria toks vaizdas, kad gali kvapą prarasti. Mes turime savo namą, tėvas jį pastatė. Upė dalina miestelį į dvi dalis.
Kai tėvas dar gyveno, mes dažnai eidavom su juo žvejoti. Anksti ryte virš upės kyla rūkas, rasota žolė, ir tokia tyla, kad girdisi, kaip žuvys plaukioja. Parsinešdavom ešerių, karšių, kartą net lydeką pagavom. Štai tokį. – Dovydas išsitiesė rankas. – Na, gal truputį mažesnį. Kai buvau kariuomenėje, naktim sapnuodavau savo miestelį. Taip norėjosi greičiau grįžti…
– Kodėl iškart neįstojai į neakivaizdinį? – paklausė Gabija.
– Mama sakė, kad išsilavinimas turi būti rimtas. Bet man atrodo, ji tiesiog norėjo, kad išvažiuočiau iš miestelio, gyvenčiau mieste. Ten su darbais nekažką. Atvažiuok po sesijos. Pamatysi, kokie gražūs mūsų kraštai. Miestelis didelis. Daug penkiJie apsigyveno mieste, bet kiekvieną savaitgalį grįždavo į tą mažą miestelį prie upės, kur pirmą kartą susitiko ir suprato, kad meilė kartais atneša net pačius neįtikėtiniausius dovanų.