„Jūs auginote pirmają našlę, dabar mūsų eilė su jaunesniąja!“ — pasakiau uošvei.
Mano dukra, Gabija, susidūrė su rimtomis sveikatos problemomis, o dabar, antrajam gimdymui artėjant, aš, Vilma Didžiulienė, stoviu prieš neišvengiamą pasirinkimą. Mes su vyru jau trejus metus auginame vyresniąją našlę, Austėją, nes po pirmų gimdymų Gabija vos išgyveno. O dabar uošvė, Rasa Didžiulytė, kuri žadėjo padėti, vėl atsisuka, palikdama mus beviltiškumo griovėje. Gyvename mažame miestelyje netoli Klaipėdos, ir ši situacija skaudina man širdį.
Kai Austėja gimė, mes su vyru iš karto ją pasiėmėm į savo namus. Gabija pusę metų praleido ligoninėje, kovodama už gyvybę, ir mes negalėjome palikti kūdintės be priežiūros. Rasa Didžiulytė prisiekė, kad padės, bet per trejus metus jos „pagalba“ virto tuščiais žodžiais. Ji visad rastų priežasties: ar darbas, ar reikalai, ar kelionės. Jei nebūčiau primygtinė, ji net nebūtų matiusi Austėjos! Maldavau ją atvažiuoti, ir tik tada ji pasirodydavo, bet trumpam, su tokiu veidu, lyg darytų mums malonę.
Dabar Gabija laukia antrojo vaiko, o gydytojai perspėja: sveikatos problemos gali kartotis. Po pirmų gimdymų ji penkis mėnesius gulėjo patologijos skyriuje, mes stebuklu išgelbėjome ir ją, ir Austėją. Tada man beveik išsibalo plaukai, kai iš gimdymo namų paskambino ir paklausė, kas pasiims kūdikį. Gabija net negalėjo jo maitinti krūtimi, ir aš, nepaisant amžiaus ir hipertenzijos, pasiėmiau Austėją pas save. Mes su vyru jau nebe jauni, o namuose dar auginau jaunesnią dukrą, kuriai dar nesukako aštuoniolikos. Tačiau pasirinkimo nebuvo – negalėjau palikti našlės vienos.
Austėja gyvena su mumis, o pas tėvus važiuoja tik savaitgaliais. Tai patogu visiems: Gabija atsigauna, o mes rūpinamės vyresniąja našle. Bet su naujagimi jau nebeatlaikysiu. Man trūksta jėgų vėl kovoti su bemiegėmis naktimis, verksmais, kolikomis. Kai Gabija paprašė, kad priimtume antrą vaiką, pajutau, lyg žemė paslystų po kojomis. Esu hipertonikė, kraujospūdis šokinėja, o Austėja, ypač kai augo dantys, išvargindavo mane verksmu. Tomis dienomis skambinau Rasai Didžiulytei, maldavau bent dienai pasiimti našlę. Ji atvažiuodavo, bet grąžindavo Austėją po kelių valandų, lyg būtų padariusi didelį darbą.
Rasa Didžiulytė už mane aštuoniais metais jaunesnė, bet elgiasi kaip didmiestietė. Ji puoselėta, visada keliauja – ar po kurortus, ar po pasaulį. Vyro ji neturi, bet ir nereikia jai – ji mėgaujasi laisve. Po Austėjos gimimo ji žadėjo padėti, bet per trejus metus porą kartų tik pasiėmė našlę pas save, ir tai tik dėl mano pastangų. Buvau išsekusia, kraujospūdis sprogdavo, o ji grąžindavo Austėją su skundu: „O, kaip aš pavargau!“ Lyg aš nešiočiau anūkę ant rankų kasdien!
Dabar, kai Gabija trečiąjį trimestrą, gydytojai sako, kad pirmų gimdymų scenarijus gali pasikartoti. Aš beprotiškink bijau. Man trūksta jėgų auginti dar vieną kūdikį, o Austėja jau reikalauja dėmesio. Aš tiesiogiai pasakiau uošvei: „Jūs auginote pirmają našlę, dabar mūsų eilė su jaunesniąja.“ Bet Rasa Didžiulytė tuoj pat rado šimtą priežasčių: ji turi kates, brangius baldus, retai būna namie, arba darbas, arba kelionės. Jai tiesiog nenori„Bet pasaulio pabaiga neateis, jei šį kartą ji pasižadės ir vėl neištesės savo žodžio“.