Su vyru nusprendėme priglausti šunį iš prieglaudos. Vytautas norėjo pirkti veislinį šunį, teigdamas, kad veislė reiškia kilnumą, protą ir ištikimybę.
Tačiau aš labai prašiau, kad nuvažiuotume į vieną prieglaudą, ir jis nenoromis sutiko. Per mūsų ilgus bendrus gyvenimo metus, o jų buvo jau nemažai, Vytautas man niekada neprieštaravo. Kodėl šuo, klausiate, o ne vaikas? Mes abu esame vieniši ir jau garbaus amžiaus. Abu suprantame atsakomybę už tą gyvūną, kurį prisijaukiname.
Vaiką reikia auginti, auklėti, suteikti išsilavinimą. Tai ilgalaikis „projektas“, o su šunimi būsime kartu iki pat galo. Tai bus mūsų bendras mažylis su Vytautu.
Įėję į prieglaudą pamatėme siaubingą vaizdą. Kiekviename žingsnyje sklido nejaukiausias kvapas, o jį papildė nesibaigiantis lojimas ir kaukimas, verčiantis sielą į išorę. Visi šunys, tarsi benamiai vaikai, žiūrėjo į mus su viltimi, lyg ištiesdami rankas.
Vaikščiojome su vyru palei nesibaigiančias ankštas narvelių eiles, ir šimtai akių mus lydėjo, sekė kiekvieną mūsų žingsnį. Dieve, už ką šie gyvūnai taip kenčia?! Manau, jei nebūtų skriaudžiamų gyvūnų, neliktų ir vaikų – globos namai išnyktų kaip tokie nereikalingi.
Gyvūnas, kaip ir vaikas, reikalauja kantrybės, meilės, rūpinimosi, dar ir kalba „užsienio“ kalba, kurios dažnai nesistengiame suprasti ir verčiame kaip mums patogiau.
Staiga Vytautas sustojo tarpduryje vieno iš narvų. Ten gulėjo šuo, be abejingumo žvilgsnio ir pasauliui nusispjauti. Jis nereagavo į mūsų staigią išvaizdą. Atrodė, kad jis kurčias ir aklas. „Kam jums šis vargeta, imkite geriau šitą, jis juk veislinis,“ – prie mūsų priėjo „prieglaudos sargas“.
„Tai anuliuotas šuo, jį ne kartą išdavė ir grąžino, atrodo, kad jis nusprendė badauti siekdamas baigti savo niekingą gyvenimą“, – mergina savanoriė su kartėliu balsu konstatavo šio liūdno vargšelio gyvenimo faktus. Vytautas pabandė kalbėtis su šunimi, bet tasai paniekinamai nusisuko, jis daugiau nebetikėjo žmonėmis.
„Žinokite, jis labai geras, paklusnus, ir kas, kad mišrūnas, bet labai ištikimas, skirtingai nuo „gamtos karalių“,- merginos balse atsirado vilties, ji neatsilikdama sekė mus ir stebėjo kiekvieną mūsų gestą. Ištiesiau ranką pro groteles, kad paglostyčiau šunį. Šuo staiga atsisuko į mane, nudegino žvilgsniu ir įspraudė nosį į mano delną. Nosis buvo šiek tiek drėgna, karštas kvėpavimas kutenavo odą.
Aš nusijuokiau. Šuo ilgai atsiduso, atsistojo ant letenų ir uodegos mostu parodė džiaugsmą. „Stebuklas!“ – sušuko mergina-savanorė, – „Jūs pirmieji, į kuriuos jis sureagavo.“ „Veterinaras jau pradėjo ruoštis jo užmigdymui,“ – įsiterpė prieglaudos vedėjas, visai neblogas žmogus, bet abejingas savo darbui.
Mergina pasakė: „Ar žinote, šuo lyg supranta viską ir naktimis tyliai kaukia, aprauda savo karčią lemtį, iš jo akių net ašaros teka“. „Jūs nematėt, kaip verkia šunys, o aš mačiau!“ – staiga ji kartėliu prasiveržė ir išsuko sudrėkusias akis.
Reikėjo pamatyti mano Vytautą tuo metu. Jis tapo toks panašus į šunį, sumuštą gyvenimu. Niekada nepamiršiu to jo žvilgsnio, tokio šuniškai maldaujančio gailestingumo. O šalia – šuns akys. Ilgai žiūrėjomės akis į akį. Ten, jo Sielos gelmėje, siautėjo emocijų audra, jis nepamiršo žmonių išdavysčių, bet taip norėjo šeimos! Staiga jame prabudo troškimas gyventi!
Jis ėmė kaukti, ilgu ir liūdna giesme išliedamas visą skausmą. Prie mūsų narvo susirinko visi prieglaudos darbuotojai. Daugelis verkė, neslėpdami ašarų. Vytautas klūpėjo prieš šunį, lyg maldaudamas atleidimo už visos žmonijos nuodėmes.
„Jis vadinamas Tikiu“, – pasakė vienas iš darbuotojų, perduodamas mums pavadėlį. Mus išlydėjo visa prieglauda. Kažkas labai religingas slapčia mus palaimino. Ir šis kryžius neatskiriamai susiejo mūsų trijų sąjungą.
Vytautas pamiršo apie veislinio šuns pirkimą. Ir apskritai, „pirkti šunį“ gana keistai skamba, ar ne? Ar gali pirkti draugą, o ištikimybė ir meilė parduodamos?
Šuo ėjo šalia mūsų, Vytautas atsuko pavadėlį, leiskite jam gėrėtis laisve. O tas, lyg žinojo, kad su mumis iki pat galo ir niekada daugiau neverks.