Su vyru Rokupu nusprendėme ištekinti savo dukrą Aušrą. Ji jau sulaukė 27 metų – laikas kurti savo šeimą, juo labiau, kad ji sutiko vertą vaikiną – Tautvydą. Jis rimtas, dirba inžinieriumi, rūpinasi Aušra, o mes su Rokupu jį iš karto priėjome. Viskas ruošėsi vėlyvai, jau pradėjome tartis dėl datos, suknelės, svečių. Bet kai sužinojau, kokia „kraiča“ Tautvydui parūpino jo mama, Aldona Vytautienė, vos nepraradau žado. Kas čia per istorija – ar mes vėl grįžom į viduramžius, kur kraiča lemia, kas ką vertas?
Aušra mūsų mergina – protinga. Baigė universitetą, dirba rinkodaros specialistė, savarankiška. Mes su Rokupu visuomet mokėme ją būti nepriklausoma, kad nepasikliautų vien vyru. Bet, žinoma, kaip tėvai, norėjome padėti jaunai šeimai starte. Nusprendėme padovanoti pinigus pirmajam būsto įmokui, kad galėtų pasiimti paskolą. Be to, aš šiek tiek krapščiau Aušrai „kraičą“ – gražius patalynės rinkinius, indų komplektą, net naujas užuolaidas nupirkau, kad jų lizdelis būtų jaukus. Galvojau – smulkmenos, bet parodys, kad mums rūpi. O Tautvydas, kaip jaunikis, irgi žadėjo prisidėti – turėjo santaupų ir sakė, kad nori, kad su Aušra viskas būtų lygiavertiška.
O tai praėjusią savaitę mes su Rokupu nuvarėm pas Aldoną Vytautienę aptarti vestuvių. Ji moteris – pavyzdinga, visada su šukuosena lyg iš salono, ir tokiu tonu, tarsi žinotų viską. Susėdom prie stalo, arbatą gurkšnojame, ir staiga ji pradeda: „Birutė Kazieni, o ką jūs Aušrai į kraičą duosit? Juk pas mus tradicija, kad nuotaka su turu į šeimą ateina.“ Aš iš pradžių pamaniau, kad juokauja. Kokia kraiča? Ar mes turime atgabenti karves ir skrynią su auksu? Bet Aldona Vytautienė kalbėjo rimtai. Ir tada ji išdėsto: „Aš savo Tautvydui daviau automobilį – visiškai apmokėtą – ir pusę buto vertės. O kaip pas jūs?“
Aš vos puodelio neišmetau. Automobilis? Pusė buto? Tai ką dabar – ji pradės mums sąskaitą išrašinėti už savo sūnų? Aš, žinoma, susilaikiau, nusišypsau ir pasakiau, kad mes irgi vaikams padedame, bet detales aptarti nenorėjau. O viduje viskas verda. Mes su Rokupu ne milijonieriai, bet Aušrai padarėme viską, ką galėjome. O dabar išeina, kad mūsų kraiča – tai „smulkmenos“, o Aldona Vytautienė, matyt, išaugino karalių, kurį mes turime apdovanoti?
Grįžus namus papasakojau Aušrai. Ji tik nusijuokė: „Mama, bet koks skirtumas, ką jie duoda? Mes su Tautvydu patys susitvarkysime.“ Bet man buvo gaila. Ne už save – už Aušrą. Ji tokia šviesi, gera, o dabar ją tarsi vertina pagal kokią nors senovišką skalę. Apie tai pakalbėjau su Rokupu, bet jis, kaip visada, nusprendė neperkrauti: „Birute, nesuk galvos. Svarbiausia, kad vaikinai vienas kitą myli.“ Jam lengva kalbėti, o aš negaliu nurimti. Kodėl mes turime aiškintis Aldonai Vytautienei? Ir svarbiausia – iš kur jai tokie reikalavimai? Ji galvoja, kad jos Tautvydas – prekė turguje, o mes už jį turime „sumokėti“?
Po poros dienų Aušra papasakojo, kad Tautvydui irgi nepatinka mamos kalbos. Jis pasakė, kad mašina ir pinigai – gerai, bet jis nenori, kad vestuvės virstų prekybos turgumi. „Aš vedu Aušrą, o ne jos kraičą“, – jis jai pasakė. Ir tada aš truputėlį atslėgau. Tautvydas – vaikinas galvotas ir, atrodo, tikrai myli mūsų dukrą. Bet Aldona Vytautienė nesiliauja. Užvakar paskambino ir ėmė klausti, kokią suknelę mes Aušrai perkame, kiek svečių bus iš mūsų pusės, ir ar neplanuojame „ką nors reikšmingo pridėti“ prie kraičos. Vos susilaikiau, kad jai nepritariau pora malonių.
Dabar sėdžiu ir galvoju – kaip elgtis tokioje situacijoje? Viena vertus, nenoriu gadinti santykių su būsima anyta. Vestuvės – šventė, ir svajoju, kad Aušra būtų laiminga. Bet kita vertus, erzina tas tonas, tarsi mes kažką skolingi. Mes su Rokupu visą gyvenimą dirbom, auginom Aušrą, davėm jai išsilavinimą, vertybes, meilę. Ar tai nėra svarbiau už kokias nors mašinas ar butus? Ir po to – ar ne patys jaunieji turi kurti savo gyvenimą? Mes su Rokupu, kai susituokėme, pradėjom nuo kambario bendrabutyje – ir nieko, susikūrėm šeimą. O dabar jaučiamės lyg įtraukti į kokį aukcioną.
Aušra, mano protingoji, bando visus suderinti. Sak”Manau, kad geriausia bus tiesiog nekreipti dėmesio į Aldonos Vytautienės priekaištus ir skirti visą dėmesį tai, kas iš tikrųjų svarbu – Aušros ir Tautvydo laimei.”