Dovana jubiliejui, kuri apvertė mano gyvenimą
Aistė atidžiai žiūrėjo į savo atspindį veidrodyje. Šiandien ji atrodė ypač graži: tvarkinga šukuosena, nepriekaištingas makiažas, subtilūs papuošalai, parinkti su geru skoniu. Kitaip ir negalėjo būti – šiandien ji ir Povilas šventė savo santuokos metines.
Vakarėlis klestėjo. Svečiai po vieną artinosi prie poros, sveikino, dovanojo dovanas, skambėjo juokas ir muzika. Aistė šypsojosi, bet giliai širdyje jautė keistą nerimą – tarsi turėjo nutikti kažkas svarbaus.
Kai atėjo laikas apsikeisti dovanomis, Aistė paėmė mikrofoną:
– Na, mielasis, mūsų eilė! Tikiuosi, kad mano dovana tau patiks, – tarė ji, įdėmiai žvelgdama į vyrą.
Banketo salės durys atsivėrė, ir keli vyrai įnešė didžiulę dėžę, aptrauktą ryškia audeklu. Povilas nustebęs atsistojo iš savo vietos, laukdamas siurprizo, bet kai audeklas nukrito, jo veidas užšalo nuo šoko.
Prieš keletą valandų prie vakarėlio Aistė sėdėjo miegamajame ir skaitė vyrą žinutę jo telefone. Kiekvienas žodis lyg durklas smelgtų širdį. „Be proto pasiilgau… Skaičiuoju valandas iki naujos susitikimo“, – jam rašė jo meilužė.
Bet ne tai sukrėtė Aistę iki gyvo kaulo. Moteris, su kuria Povilas jai slapta bendravo, buvo už jį penkiolika metų vyresnė, pilna, toli gražu ne grožio idealas. Ir vis dėlto jis ją rinkosi.
Išgirdusi artėjančius žingsnius, Aistė skubiai ištrynė susirašinėjimą ir padėjo telefoną atgal. Povilas įėjo į kambarį, švilpdamas melodiją. Jis buvo pakilusių nuotaikų – darbe išmokėjo premiją, ir jis jau svajojo, kaip nuves „savo Dainą“ prie jūros.
Pamačiusi žmonos liūdną veidą, Povilas susirūpino:
– Ar kas atsitiko? Tu kažkokia ne tokia.
– Viskas gerai, – ramiai atsakė Aistė. – Galvoju apie mūsų jubiliejų. Beje, man reikia pinigų vakarėliui surengti.
– Žinoma, jokių problemų, – nusišypsojo jis.
Aistė net pati nesuprato, kodėl taip ramiai priėmė šią situaciją. Anksčiau tokios išdavystės jos sukeldavo histeriją, skyrybų grasinimus. Dabar ji tylėjo. Viduje kažkas pasikeitė.
Povilas išėjo į balkoną išsiųsti dar vieną meilų žinutę. O Aistė tuo tarpu prisiminė, kiek kartų jau jam atleido. Uošvė visada stovėjo sūnaus pusėje:
– Vyrai kaip katės: jei jiems namie šilta ir jauku, jie grįžta. Nesuk dramos, Aistei. Jei prarasi, pati kaltas busi.
Uošvis jai pritardavo:
– Ko skundiesi? Tavo Povilas – auksinis vyras. Dirba, pinigus į namus neša. Ko tau dar reikia?
Bet Aistė puikiai žinojo, kad šis „auksinis vyras“ slapta susitikinėja kiekvieną progą. Ir kad uošvis pats seniai sekasi ant šalies. Tiesiog geriau slepia.
Ji prisiminė, kaip augo šeimoje, kur išdavystė buvo laikoma išdavimu, kur tėvai mokė jos visų pirma gerbti save. Bet Povilo šeimoje tai buvo norma – „kentėk, viskas susitvarkys“.
Draugės patarė Aistei išeiti, kol ne per vėlu. Bet kur? Su trimis vaikais, be pastovaus uždarbio? Grįžti pas tėvus – ten jau gyveno brolis su šeima. Be to, nepaisant visko, Aistė vis dar mylėjo Povilą. Mylėjo už mokyklos metų draugystę, už pirmuosius meilės prisipažinimus, už vaikus.
Gal uošvė teisi? Gal Povilas „pasišokinės“ ir nurims?
Bet ta žinutė telefone, pilna švelnumo kitai moteriai, vėl suraižė širdį. Ji suprato: metas baigti šią agoniją.
Aistė paskambino į vakarėlių organizavimo įmonę. Susitikime dalyvavo pats įmonės savininkas – Vytautas. Kai Aistė, kovodama su ašaromis, papasakojo jam apie savo bėdą, jis ją išklausė atidžiai.
– Jūs turite gyventi sau ir savo vaikams, – tyliai tarė jis. – Kam kentėti žmogų, kuris jūsų nevertina?
Būtent tada AisteiIr būtent tada Aistei išaiškėjo, kad laikas bėgti nuo šito santuokos kalėjimo, nes tik ištrūkęs iš vergovės gali atrasti tikrą laisvę.