Bobutė: atėjo, paglostė vaiką, nuėjo. Aš: vark, valyk, linksmink. Esu ant ribos. Kiekvienas savaitgalis virsta begaline maratono distancija, kur turiu būti tobula šeimininkė, mama ir pokalbių partnerė. Visa tai dėl uošvienės vizitų, kuri save vadina “mylinčia bobute”. Ji ateina, pažaidžia su anūku, o aš privalau kepti, šluoti ir šypsotis, lyg neturėčiau kitų rūpesčių. Ši istorija ne mano, bet ji tokia artima daugeliui, kad sukuria audrą emocijų. Žmonės diskutuoja, ginčijasi, ir aš suprantu – ne visi nori tokios “pagalbos” savaitgaliais.
Mūsų sūnui tik viena bobutė – mano vyro mama, Ona Kazimiera. Ji – klasikinė bobutė iš mažo miestelio prie Panevėžio. Anksčiau – vietinio dramos teatro aktorė, ji tiesiog myli būti dėmesio centre. Nuolatos kartoja, kaip myli mūsų sūnų, kaip ilgisi jo, kaip mielai padėtų. Bet jos “pagalba” – tai tiesiog svečiavimasis, labiau panašus į teatro spektaklį.
Ona Kazimiera išėjo į pensiją anksčiau laiko, ir dabar jai tiesiog nuobodu. Ji gyvena viena, dienos lėtai tempa, o mūsų namai jai tapo pramogos būdas. Ne, ji neateina pasėdėti su anūku ar leisti man pailsėti. Ji ateina “svečiuosi”. Ir aš negaliu atsisakyti vienintelės bobutės, tiesa? Juk ji nedaro nieko blogo. Ji turi teisę matyti anūką. Kiekvieną kartą atneša jam žaislų, laiką ant rankų, kartais net pasivaikšto su vežimėliu po kiemą keliasdešimt minučių – ir visa jos “pagalba”. Kaimynės apsišvaisčia: “Kokia nuostabi bobutė, visuomet ateina pas anūką!” Bet niekas nemato, kas vyksta už uždarų durų.
Aš nenoriu tokių “svečių” ir tokios “pagalbos”, net jei ji nemokama. Uošvienė pasirodo kiekvieną savaitgalį, kai namie yra mano vyras Tomas. Jai patinka, kai visa šeima renkasi, kad ji galėtų žėbti. Kartais ji atsiveda uošvį, Juozą, bet jis retai sutinka – jis turi savo gyvenimą, pomėgius, ir jie su žmona net miegą atskiruose kambariuose.
Įsivaizduokite: aš – jauna mama, mūsų sūnui dar nėra metų. Jis kaprizinga, auga dantys, skauda pilvelis, aš nemiegu naktimis. Bet privalau “naudotis” bobutės pagalba, nes ji jau važiuoja. Tai reiškia – valymas, gaminimas, stalo padengimas ir nesibaigiantys pokalbiai. Bandžiau pavesti valymą Tomui, bet jis niurnėja: “Aš visą savaitę dirbau, leisk pailsėti!” Ir štai aš bėgioju tarp virtuvės, vaiko ir uošvienės, kuri sėdi mėgstamame fotelyje ir murma su anūku.
Ona Kazimiera atėjo, pažaidė su vaiku, išgėrė arbatos, o aš bėgioju kaip voverė ratelyje. Gaminu pietus, patieku į stalą, valau vaiko padarytą betvarkę. Turiu būti draugiška, palaikyti pokalbį, šypsotis, kol ji pasakoja teatro anekdotus. O paskui, kai jai atsibosta, ji tiesiog atsistoja ir išeina. Kartais tai trunka tris valandas, kartais – pusvalandį. Išeina su savo nuovoka, o aš pargriuvo nuo nuovargio, žiūrėdama į indų krūvą ir išmėtytus žaislus.
Aš suprantu tas bobutes, kurios pasiima anūkus pas save savaitgaliui. Tai tikra pagalba. O pas mane? Pas mane spektaklis, kuriame aš – ir virėja, ir valytoja, ir animatorė. Bandžiau kalbėtis su vyru, bet jis tik pečiais traukia: “Na, gi tai mano mama, negalime gi jai uždrausti ateiti?” Man pataria nevalyti, negamBet kaip tai padaryti, kai ji jau stovi prie durų ir aš vėl jaučiuosi kaip kalinė savo namuose.