Baba iš niekur
Greta miegavo taip, tarsi būtų dirbusios tris pamainas be poilsio, kai duris pratrūko aštrus skambutis.
— Viešpatie, kas čia, ar iš proto išėję, taip anksti! — nuriškė ji, apsiverstusi ant šono. Tačiau skambutis nesiliavo. Erzindamas, nekantriai, lyg kas laiką peštųsi su laiku.
Susierzindama užsiverkus apatinį, Greta priėjo prie durų ir žvilgtelėjo pro akutę. Už jų stovėjo susiraukusi senutė, rankose laikanti didžiulį pūkuotą katę, o veidas – blyškus, išvargęs, tarytum gyvenimas būtų ją apleidęs.
— Kas ten?! — šiurkščiai sušuko mergina, visai nesiruošdama atidaryti. Apie tokias senutes gandai sklido – ir ne visi geri. Tačiau staiga senutė atsiduso, smuko žemyn ir pradėjo slinkti palei sieną. Katė išsivyniojo iš jos rankų ir, verkdama, įskaudinta, pradėjo rinktis aplink.
— Už ką man visa tai… — atsiduso Greta ir atvėrė duris.
— Senute, jums bloga? Dabar iškviestu greitąją, nesijaudinkite, viskas bus gerai, — sušnibždėjo ji, prilaikydama senutę. Nunešusi ją ant sofos, surinko numerį.
Katė, lyg suprasdama, atsisėdo greta ir įdėmiai stebėjo Gretos veiksmus.
— Kaip jūs vardu, senute?
— Aldona Petronė… dokumentai mano čia… — išsirūgštė senutė ir mostelėjo ranka į kuprinę.
Greta išsiėmė kuprinę, ištraukė popierius, o kai jau ruošėsi klausti toliau, senutė tyliai sušnibždėjo:
— Tik, dukre, į ligoninę aš nevažiuosiu… Manęs laukia anūkas. Turiu jam pinigus nunešti, kitaip mus su kate iš namų išmes…
— Atvažiuos gydytojas, tad jis ir nuspręs, ar jums galima kažkur eiti tokia būklėje. Dėl katės nesijaudinkite, ją pamaitinsiu ir priežiūrėsiu. O kodėl gi jūs anūkui pinigus nešate, o ne jis jums?
— Neklausk, dukre. Tai ne tau žinoti… — liūdnai nuleido žvilgsnį senutė.
Tuo metu vėl paskambino. Atvažiavo felčeris ir gydytojas. Apžiūrėję senutę, paskelbė sprendimą: skubiai į penktąją miesto ligoninę.
— Aš niekur nevažiuosiu! — užsispyrė Aldona Petronė.
— Važiuokite, senute. Aš jus aplankysiu, garbės žodis. O su kate mums viskas bus puiku – susigyvensime.
Kitą rytą Greta atsikėlė anksčiau nei įprasta. Galvoje suko vieną mintį: kodėl, kodėl ji visada įtraukiama į kokias nors gyvenimo dramas? Tačiau širdis šnabždėjo – ne veltui. Aldonoje Petronėje buvo kažkas artimo.
Greta beveik neatsimindavo savo tėvų – jie žuvo, kai jai buvo trylika. Alkoholis. Padirbtas degtinė. Nuo to laiko gyvenimas pasuko šlaitu. Vaikų namai. Ir tik viena kaimynė – senutė Marija Ilginė – padarė jos vaikystę bent šiek tiek šviesesnę. Bet ir ji mirė, kai Gretai sukako šešiolika. Nuo to laiko – viena, niekam nereikalinga.
Dabar Gretai dvidešimt treji. Ji savarankiška, protinga, nebijo sunkumų. Vakarykštė, žvelgdama į senutės dokumentus, pastebėjo adresą. Ir šiandien nukeliavo ten.
Namas Mikalojaus gatvėje buvo įprastas. Prie įėjimo sėdėjo dvi senelės. Greta užkalbino jas – ir po dešimties minučių žinojo visą Aldonos Petronės gyvenimo istoriją.
Prieš daug metų ji liko viena su anūku, jo tėvams žuvus avarijoje. Moteris jį augino, kaip galėjo. Tačiau vos subrendęs, jis susipylė su bloga kompanija. Dabar išvaroja senutę, reikalauja pinigų, grasina užmušti katę, jeigu ji neatneš. Butą po tėvų nuomoja, pats gyvena šilumoje – pas merginą. Policija? O kur gi – šeimos reikalai, spręskitės patys.
Greta virtę pykčio. Pakilo laiptais, paskambino. Duris atidarė apsirijęs, išgėręs vyrukas.
— O tu, niekšas! Kaip tu drįsti iš namų varyti seną moterį?! Kaip tau nėra gėda?! — Greta tiesiog įsiveržė į butą, suspausdama kumščius. — Dabar susirenki daiktus – ir į savo lūšną. Arba tau parodysiu! Iš tavo pulsuos šlaką!
Vyrukas tyliai linktelėjo. Po penkiolikos minučių, su kuprine pečiuose, jis išlėkė iš pastato. Greta liko. Sutvarkė. Katę pagirdė. Ir nukeliavo į ligoninę.
Aldona Petronė apsiverkė, pamatiusi Gretą.
— Čia maistas, čia viskas, ko reikia. O anūką aš išvariau. Nesigin— Nereikia ginčytis, senute, ne senų žmonių dalis nakvoti po stogu.