Dienoraštis: Tamsos šešėlis ir išsiskyrimo grėsmė
Dekretinės atostogos man, Gabijai, tapo pragaru, kuris beveik sunaikino mūsų šeimą. Mažame miestelyje prie Nemuno trijų metų laukimas su pirmuoju vaiku pavertė mano santuoką su Mindaugu tikru mūšio lauku. Dabar, kai gyvenimas atsitiesė, vyras primygtinai reikalauja antrojo vaiko, tačiau prisiminimai apie tuos tamsius laikus užpildo mane panika. Jo užsispyrimas gali sugrąžinti mus į pykčių ir galbūt išsiskyrimo ribą. Kaip apsisaugoti, neišardant šeimos?
Kai gimė mūsų sūnus Lukas, buvau kupina vilčių. Prieš dekretą mūsų gyvenimas su Mindaugu atrodė tobulas. Susipažinome prieš dvejus metus, dar dvejus gyvenome kartu neužsirašydami. Pykčių nebuvo – nei dėl buities, nei dėl pinigų. Pasidalindavome pareigas, aptardavome išlaidas ir visad susitardavome. Vaiką planavome, ruošėmės sunkumams, tačiau negalėjau įsivaizduoti, kokia sunki bus tikrovė. Mindaugas, kurį laikiau mylinčiu ir suprantančiu, pasikeitė neatpažįstamai, o mūsų santuoka ėmė trūkinėti.
Pirmieji mėnesiai su kūdikiu buvo pragaras. Aš, neturėdama patirties, nežinojau, kaip susidoroti su verksmu, skrandžio kolikomis, bemiegėmis naktimis. Visas mano gyvenimas suko aplink Luką, o Mindaugas to nesuprato. Jis manė, kad aš tiesiog maitinu kūdikį kas tris valandas, duodu čiulptuką ir visa diena laisva. „Tu namie, kas čia sudėtingo?“ – kartodavo jis, priekaištaudamas, kad nebevalgau sudėtingų pietų, rečiau valau, o jo marškiniai nevisada išlyginti. Kai pašildavau vakarįją sriubą, jis susiraukdavo: „Tai jau nebevalgoma!“ Bet padėti nesiruošdavo. „Aš dirbu, o tu namie sėdi, turėtum susitvarkyti“, – mėtydavo jis, nepaisydamas, kad aš išnaudoju visas 24 valandas.
Barniai kildavo dėl bet ko: dulkių lentynoje, neplautos keptuvės, vakarįjo maisto. Mindaugas net savaitgaliais atsisakydavo padėti, o mano prašymus sutikdavo rėkimu: „Mano motina su trimis vaikais tvarkėsi, daržą dirbo, kasdien virtuvę! O tu su vienu kūdikiu bute nesugebi!“ Jo žodžiai smogdavo kaip antausiai. Jaučiausi bevertė, o jo abejingumas žudė meilę, kurią jaučiau. Skausmingiausia tapo pinigų kontrolė. Kai tik atostogaujantiems vaiko priežiūrai, Mindaugas pradėjo manęs laikyti „švaistykle“. Reikalavo sąrašo, bet pirko tik tai, ką pats laiko reikalingu. Kartą išbraukė vizitą pas kirpėją: „Iš viso atrodai gerai, kam čia pinigus švaistyti?“ Jaučiausi pažeminta.
Mano tobula santuoka virto narve. Norėjau išeiti, bet negalėjau – savo būsto nebuvo, darbo taip pat. Per ašaras nusprendžiau: lauksiu, kol baigsis dekretas, grįšiu į darbą ir išeisiu su Luku. Ši mintis suteikdavo jėgų pakęsti. Tačiau prieš pat grįžtant į darbą kažkas pasikeitė. Mindaugas staiga nuvedė mane į grožio saloną, nupirko naujus drabužius, kad „atrodyčiau puikiai“. Kai Lukas pradėjo lankyti darželį, o aš grįžau į darbą, vyras vėl pasikeitė. Grįžo tas rūpestingas, mylintis vyras, į kurį buvau įsimylėjusi. Pradėjo padėti namuose, nustojo kiekvieną eurą skaičiuoti, ir aš negalėjau patikėti savo akims. Pykčiai ėmė nykti, užguitos žaizdos užgijo, ir aš pamiršau apie skyrybas. Vėl tapome šeima.
Tačiau šis trapus taikas pasidarė grėsmingas. Prieš kelis mėnesius Mindaugas pareiškė: „Gabija, noriu antro vaiko.“ Jo žodžiai trenkė kaip žaibas. Atsiminimai apie dekretą – riaušės, priekaištai, vienatvė – užliesė nauja banga. „Žinai, kaip man buvo sunku, – bandžiau paaiškinti. – Nenoriu to išgyventi dar kartą.“ Tačiau jis tik numojo ranka: „Dabar uždirbu daugiau, susitvarkysime. Man reikia sūnaus, palikuonio!“ Jo užsispyrimas augo, ir jo akyse mačiau tą patį šaltį, kuris buvo dekretinių dienų metu. Jis nesiklausė, nenorėjo suprasti, kaip mane gąsdina mintis vėl pasinersti į tą patį pragarą.
Kiekviena kalba apie antrą vaiką baigiasi įtampa. Mindaugas spaudžia vis labiau, o aš jaučiu, kaip panika spaustina krūtinę. Įsivaizduoju bemiegės naktis, jo priekaištus, pinigų kontrolę – ir man darosi fiziškai bloga. „Nesiruošiu, Mindaugai, – sakau. – Duok man laiko.“ Bet jis nesiliauja: „Tu tiesiog egoistė, galvoji tik apie save!“ Jo žodžiai skaudina, ir aš vėl matau tą nervingą, rėkiantį Mindaugą. Bijau, kad vėl atsidursime ant išsiskyrimo slenksčio, bet negaliu priversti sutikti į dekretą. Tie treji metai vos neišgriovė manęs, ir nenoriu rizikuoti savo sveikata, santuoka, siela.
Naktimis verkšlenu, skylėdama tarp baimės ir kaltės jausmo. Mindaugas svajoja apie didelę šeimą, o aš negaliu jam to duoti. Gal aš tikrai egoistė? O gal jis nemato, kaip giliai mane įskaudino? Myliu jį, myliu Luką, bet mintis apie antrą vaiką – kaip peilis. Jei Mindaugas ir toliau spaus, mūsų ginčai vėl taps tokie pat karšti, ir aš vėl pradėsiu galvoti apie išėjimą. Kaip rasti išeitį? Kaip jam paaiškinti, kad dekretas man – ne motinystės džiaugsmas, o košmaras, kurio nenoriu patirti dar kartą?
Sėdėdama tyloje žiūriu į miegKlausydama jo kvėpavimo, supratau, kad mūsų meilė tikriausiai bus stipresnė už bet kokias baimės šešėlius.