Dekreto košmaras: praeities šešėlis ir skyrybų grėsmė
Dekreto atostogos man, Onai, tapo tikru išbandymu, kuris vos neišardė mūsų šeimos. Mažame miestelyje prie Nemuno treji metai su pirmuoju vaiku pavertė mano santuoką su Mindaugu tikru mūšio lauku. Dabar, kai gyvenimas atitvėrė, vyras ragina antrojo vaiko, bet prisiminimai apie tuos tamsius laikus mane užpila panika. Jo užsispyrimas gali sugrąžinti mus prie barnių ir galbūt net skyrybų. Kaip apsiginti, neprarandant šeimos?
Kai gimė mūsų sūnus Lukas, buvau kupina vilčių. Iki dekretu mūsų gyvenimas su Mindaugu buvo tobulas. Susipažinome, dvejus metus draugavome, dar dvejus gyvenome kartu be santuokos. Neverčiausimės nei dėl buities, nei dėl pinigų. Viską dalijomės lygiai, aptardavom išlaidas ir visada sutardavom. Vaiką planavom, ruošėmės sunkumams, bet neįsivaizdavau, kokia sunki bus tikrovė. Mindaugas, kurį laikiau mylinčiu ir suprantančiu, pasikeitė nepažįstamai, o mūsų santuoka ėmė trūkinėti.
Pirmieji mėnesiai su kūdikiu buvo pragaras. Aš, neturėjusi patirties, nežinojau, kaip susitvarkyti su verksmu, kolikomis, bemiegėmis naktimis. Visas mano gyvenimas suktis apie Luką, o Mindaugas to nesuprato. Jam atrodė, kad aš tiesiog maitinu vaiką kas tris valandas, duodu šerytę ir laisva visą dieną. „Tu gi namie, kas čia sunkaus?“ – krūteliodavo jis, priekaištaudamas, kad nebevalgau sudėtingų pietų, rečiau valau, o jo marškiniai ne visada išlyginti. Kai pakaitindavau vakar girą, susiraukdavo: „Tai jau nevalgoma!“ Bet padėti nesiruošdavo. „Aš dūriuosi darbe, o tu namie sėdi, galėtum susitvarkyti“, mėtydavo jis, nepaisydamas, kad aš praleidžiu su vaiku visas paras.
Barniai kildavo dėl bet ko: dulkių lentynoje, neplautos keptuvės, vakarų maisto. Savaitgaliais Mindaugas net pagalbos atsisakydavo, į mano prašymus atsakydamas rėkimu: „Mano motina su trim vaikais tvarkėsi, daržą laistė, kasdien valgį virtė! O tu su vienu kūdikiu bute nesugebi!“ Jo žodžiai smogdavo kaip antausiai. Jautiausi beviltiška, o jo abejingumas žudė meilę, kurią jaučiau. Bet skaudžiausias buvo finansų kontrolė. Kai tik išėjau į dekretą ir nebeuždirbau, Mindaugas pradėjo manyti, kad aš „švaistau“. Reikalavo sąrašo pirkinių, bet pirkdavo tik tai, ką pats laiko reikalingu. Kartą išbraukė vizitą pas kirpėją: „Ir taip gerai atrodai, kam pinigus leisti.“ Dusdavausi nuo žeminimo.
Mano tobula santuoka virto narve. Norėjau išeiti, bet negalėjau – savo būsto nebuvo, darbo taip pat. Per ašaras nusprendžiau: palauksiu, kol pasibaigs dekretas, grįšiu į darbą ir išeisiu su Luku. Ši mintis suteikdavo jėgų pakęsti. Bet prieš dekreto pabaigą kažkas pasikeitė. Mindaugas staiga nuvedė mane į grožio saloną, nupirko naujus drabužius, kad „atrodysčiau puikiai“ grįžus į darbą. Kai Lukas ėmė lankyti darželį, o aš grįžau į ofisą, Mindaugas tapo kitoks. Vėl buvo tos rūpestingas, mylintis vyras, į kurį įsimylėjau. Padėdavo namų ruošoje, nebeskaitė kiekvieno cento, ir aš netikėjau savo akims. Barniai ėmė blėsti, įskaudimai nyko, todėl atidėjau skyrybų mintis. Vėl tapome šeima.
Bet šis trapus taikas pasidūrė pavojuje. Prieš kelis mėnesius Mindaugas pareiškė: „Ona, noriu antro vaiko.“ Jo žodžiai trenkė kaip perkūnas. Prisiminimai apie dekretą – rėkimus, priekaištus, vienatvę – užplūdo su nauja jėga. „Žinai, kaip man buvo sunku – bandžiau paaiškinti. – Nenoriu to pergyventi dar kartą.“ Bet jis nusikratė: „Dabar uždirbu daugiau, susitvarkysim. Man reikia sūnaus, palikuonio!“ Jo užsispyrimas augo, ir aš mačiau jo akyse tą patį šaltį, kaip dekretu. Jis manęs negirdėjo, nenorėjo suprasti, kaip bijau vėl pasinerti į namų kalėjimą.
Kiekviena kalba apie antrą vaiką baigiasi įtampa. Mindaugas spaudžia vis stipriau, o mano krūtį spaudžia panika. Įsivaizduoju bemiegę naktis, jo priekaištus, finansų kontrolę – ir jaučiuosi fiziškai blogai. „Nesu pasiruošusi, Mindaugai – sakau. – Duok man laiko.“ Bet jis nesiliauja: „Tu tiesiog savanaudė, galvoji tik apie save!“ Jo žodžiai žeidžia, ir aš jaučiu, kaip grįžta tas nervingas, rėkiantis vyras. Bijau, kad vėl atsidursime ant skyrybų ribos, bet negaliu priversti savęs sutikti su dekretu. Tie treji metTik nežinau, ar turiu drąsos jam išsidėstyti visas tas baimes, kurios mano širdyje kaip neužgydytos žaizdos.