Mums iš tavęs nieko nereikia

Jonas, susimąstyk, kol dar nevėlu! Tas berniukas visiškai nepanašus į tave! Tavo Rasa jį susilaukė nuo savo buvusio, o dabar tave kaltina! Žinok, aš tai žinau!

– Mama, baik jau! Tomas yra mano sūnus… Kodėl tu čia viską painioji? Viskas, aš važiuoju namo.

Rimantė visą gyvenimą sūnų augino viena. Tarp jos ir Jono buvo puikūs santykiai: jis niekada nebūdavo grubus, nesiginčylavo, mokykloje gerai mokėsi. Užaugęs tapo inžinieriumi, kaip ir norėjo mama. Dabar atėjo laikas pasirūpinti jo asmeniniu gyvenimu. Ji parinko jam nuotaką – gerą merginą, savo draugės Stefanijos dukrą, Viktoriją.

Mamos spaudimu Jonas ir Viktorija pradėjo susitikinėti, bet romantika tarp jų neužsimezgė, ir po kelių mėnesių išsiskyrė. Tuomet Jonas susipažino su Rasa. Santykiai prasidėjo greitai, jis iš karto pajuto su ja dvasinį ryšį. Jis vedė ją po trijų mėnesių, nepaisant Rimantės nepasitenkinimo. Po pusės metų Rasa pastojo. Gimė berniukas, jį pavadino Tomu. Viskas būtų puiku, jei ne uošvė, kuri nemėgo marčios. Praėjo ketveri metai nuo vestuvių, o ji vis dar burdavo sūnui:

– Pažiūrėk, kas iš tavęs pavertė! Išglebęs, neprižiūrėtas…

– Mama, koks gi aš neprižiūrėtas! Marškiniai truputį susiglamžė mašinoje…

– Sėsčia, pavalgyk nors! Tavo turbūt nieko nesiruošė. Taip ir alkani eisi.

– Mama, aš vakarieniausiu namie. Rasa gerai gamina.

– Aš ją pažįstu, parduotuvinės kotletai ar dar blogiau, koldūnai. O štai Viktorija jau į konditerijos kursus užsirašė. Tikri aukso kasyklos, tikri.

Jonas kaip galėjo atsilaikė motinai. Bandė ignoruoti jos pasakojimus ir priekaištų žmonai nepranešinėjo. Ji ir toliau kėsinosi į Nürmarčią. Ir vieną dieną jos taktika davė vaisių…

– Sveikas, sūnau… Kažkodėl tavo Rasa manęs negerbia… Tik tu vienas svečiuojiesi!

– Mama, kaip ji gali čia ateiti, kai tu kiekviename mažmožyje kabinėsis?

– Jei kabinėjuosi, reiškia yra už ką. Patikėk manimi! O kol čia arbatos geriausi, ji, matyt, su savo buvusiu susitinka. Žinau, kas jai buvo iki tavęs. Tas Deividas tas nevykėlis! Ir berniukas kaip jis. Jai gimdo, o tu šerti turėsi.

Tą vakarą Jonas smarkiai susipyko su motina. Jis buvo pavargęs nuo priekaištų ir kalbų. Grįžęs namo nebuvo geros nuotaikos.

– Tėti, tėti, sveikas! – pribėgo prie jo mažasis Tomas.

– Sveikas, sūnau. Kaip sekasi? Ką veikė?

– Mes su mama nuėjome į vaikų žaidimų aikštelę. Ten buvo dėdė Deividas. Jis man nupirko šokolado. Ir sulčių!

Jono galvoje žaibiškai šmėkštelėjo mintis – o jeigu motina teisi. Vakare jis iškėlė žmonai klausimą:

– Kodėl susitikai su savo buvusiuoju?

– Jonai, atsitiktinai sutikome. Mes vaikščiojome, jis ėjo pro šalį, tad pasikalbėjome. O tada palydėjo mus iki namų.

– Kodėl jis turi palydėti mano žmoną ir sūnų? Gal Tomas ne mano, o jo?!

– Jonai, ką tu šneki? Ar tu visai?

Tą vakarą sutuoktiniai smarkiai susipyko. Pirmą kartą po vestuvių. Po to jų namuose nuolat kildavo ginčai. Vieną kartą Rasa neiškentė, susirinko daiktus, paėmė sūnelį ir išvažiavo į gimtąjį miestą pas tėvus.

Vėliau įvyko skyrybos ir Jonui buvo paskirti alimentai. Jis buvo įsitikinęs, kad vaikas ne jo. Tačiau į teismą nesikreipė, nusprendė mokėti. Visų esamų aplinkybių džiaugėsi Rimantė, kuri pradėjo visą kampaniją dėl sūnaus santykių su Viktorija, kurią vadino “idealia marčia”.

Ji laimėjo. Jonas vedė Viktoriją. Po vestuvių nauja žmona parodė savo tikrąjį charakterį. Jinai nesiliovė kabinėjęsi dėl kiekvienos smulkmenos. Norėjo gyventi prabangiai, skaniai valgyti ir saldžiai gerti.

– Va, Ieva jau antrą kailį savo vyras nupirko! O Jankauskai mašiną pakeitė į prabangos klasės. Aš kaip atsilieku, su pernykščiais drabužiais vaikštau, o dar ir su sena mašina važinėju! Koks tu vyras!

Taip praėjo ilgi penkiolika metų. Jonas dirbo dviejuose darbuose, nesustojamai dirbo, o žmona Viktorija keliaudavo į kurortus ir sau nieko negailėjo. Vaikų nenorėjo, sakė, kad pirmiausia reikia laiko sau, o paskui… Rimantė, žiūrėdama į tai, norėjo įvesti savo tvarką, bet marčios greit pastatė į vietą.

Kartą Jonui paskambino iš ligoninės. Pasirodo, Rimantė buvo atvežta greitąja, su insultu. Moteris buvo sunkiai serganti ir po išrašymo jai reikėjo priežiūros. Viktorija iškart pranešė:

– Aš neketinu leisti dienų ir naktų prie tos senės lovos. Ruošk ją į senelių namus.

– Viktorija, na, gal aš iš darbo išeisiu…

– Ar tu iš proto ėjai? O iš ko gyventi? Mes vis dar už mano mašiną kreditą mokam keturis metus…

Galiausiai Rimantė buvo išsiųsta į senelių namus, Jonas išvyko į dar vieną darbą, o Viktorija liko namie. Praėjus mėnesiui, Rimantė mirė. Jonas grįžo namo palydėti motiną, tačiau pamiršo apie savo atvykimą pranešti žmonai. Atidaręs duris savo raktu, pamatė įdomią sceną – žmoną kaimyno glėbyje. Nesukėlė skandalo. Tiesiog susirinko daiktus ir persikėlė į mamos butą.

Po Rimantės laidotuvių Jonas užsisėdo jos bute. Su kartėliu prisimindamas mamą ir jos “vertingus” patarimus. Kodėl gi jis jų nepaisė… Dabar jam per keturiasdešimt. Didelė gyvenimo dalis nugyventa. Ir kaip dabar pasirodė, nėra nei šeimos, nei vaikų, nei draugų… Net savo mašinos neturėjo – viskas buvo perkama tik Viktorijai… Vyras mąstydamas apie savo gyvenimą prisiminė apie Rasą ir Tomą. Jis taip ir nežino, kieno Tomas sūnus: jo ar buvusio Rasos. Tačiau tai jau nebesvarbu…

Juk Tomui turbūt jau devyniolika… Jau tapo suaugęs… Įdomu, koks jis dabar? – Jonas ištarė tuos žodžius į tuštumą, ir niekas, žinoma, jam neatsakė.

…Kitą rytą jis nusipirko bilietą į traukinį ir išvyko į gimtąjį Rasos miestą. Namą ir įėjimą rado be vargo. Skambino pažįstama durų, tačiau niekas neatidarė. “Tikriausiai darbe” – pagalvojo jis ir nusprendė palaukti šalia namo. Prastovėjo dvidešimt minučių, pasuko galvą ir nustebo… Į įėjimą vaikščiojo vaikinas – tikra jo paties kopija, tik dvidešimčia metų jaunas.

– Tomas… Tomas… Sūnau…

– Tu?… Ką čia veiki? – šaltai paklausė Tomas.

– Sūnau, labai dėl tavęs kaltas… Koks tu tapai… Ir į mane panašus, kaip du vandens lašai! O kur mama?

– Mamos nėra. Jau seniai. Ji žuvo prieš dešimt metų. Eismo įvykis…

– O tu? Su kuo gyveni? Ar galiu kuo nors padėti? Aš pasiruošęs, viską! Pinigų turiu. Tik pasakyk!

– Gyvenu su močiute. Mums nieko nereikia.

– Bet sūnau. Juk aš norėjau, aš…

Jonas nebaigė sakinio. Tomas nuėjo į laiptinės ir uždarė duris prieš nosį.

– Sūnau! Sūnau, atidaryk! Kaip gi taip, sūnau? Juk aš tavo tėvas! Tėvas!!!

Dar ilgai stovėjo prie uždarų laiptinės durų, verkdamas ir skirstydamas savo vyriškas ašaras veidą palei. O gal tai nebuvo ašaros, o lietus? Po to dar kelis kartus grįžo, bandydamas užmegzti ryšį su sūnumi. Prašė, maldavo, bandė pasiaiškinti. Bet Tomas griežtai atsisakė bendrauti…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

14 + 1 =

Mums iš tavęs nieko nereikia