„Nusprendėme palikti vaikus be paveldėjimo. Tebūnie jiems gyvenimo pamoka“
Su Rasa visada stengėmės būti gerais tėvais. Ne tironais, ne moralizatoriais, o tiesiog žmonėmis, į kuriuos galima pasikliauti. Auginome sūnų ir dukterį meilėje ir ramybėje. Namuose valdė pasitikėjimo atmosfera: nekišom nosies į jų telefonus, nekontroliavome kiekvieno žingsnio, nesikrikštėm, nežeminom. Visus klausimus sprendėme šeimyniškai – prie stalo, žodžiais, o ne rėksmu. Manyjau, kad būtent taip reikia auginti vaikus – su pagarba. Bet dabar suprantu: mūsų ramybę vaikai suvokė ne kaip jėgą, o kaip silpnumą.
Gal reikėjo būti griežtesniems. Atidžesniems. Bet juk tai artimi… Artimuosius ilgai žiūri per meilės, o ne tiesos prizmę. Nepastebėjome, kaip mūsų vaikai tampa šiurkščiais, šaltais, savanaudžiais. Tiesiog nenorėjome to tikėti. Ir būtų geriau.
Kartą susirgau ir likau namie. Dukra tuo metu nežinojo. Jai buvo 17. Ji atėjo su drauge ir nuėjo tiesiai į virtuvę. Ten atsidarė vyno ir pradėjo pokalbį, kurio neužmiršiu iki gyvenimo pabaigos.
Pradžioje – įprastas plepėjimas. O paskui išgirdau:
– Mes su broliu vėl iš tėčio piniginės paėmėm pinigų. Jis net nepastebėjo. Jie pas mus kaip žalias – nieko nemato ir nesupranta…
Apsikimšau. Krūtinėje viskas suspaudė. Mano dukrelė, kuri vadindavo mane „tėveliu“, apkabindavo ir šypsojosi, – dabar kalbėjo apie mane tarsi aš niekas. Ji įžūliavo, juokėsi, tyčiojosi iš manęs ir Rosos. Ir staiga supratau – tai ne vienas pokalbis. Tai veidrodis, kuriame pamačiau, ką iš tiesų užauginome.
Įėjau į virtuvę. Draugė mane iškart pastebėjo ir nutilo. Dukra kalbėjo tol, kol išgirdo mano žingsnius. Atsisuko – ir jos veidas išblyško. Žvilgsnis kaip gauto vagies. Susitikom akimis, bet nepasakėm nei žodžio. Tiesiog paėmiau iš šaldytuvo vandens butelį ir išėjau.
Tą patį vakarą uždraudžiau mūsų miegamojo duris. Kai Rasa grįžo namo, papasakojau jai viską. Sušvelninau, kiek įmanoma. Ji verkė. Tada pasakė, kad jau senai jaučia, kaip vaikai atitolino, bet tikėjosi – amžius, praeis.
Jie, žinoma, greit suprato, kas nutiko. Pradėjo puolimą: „mamyte“, „tėveli“, pagalba, rūpinimasis. Bet mes jau netikėjome. Po kelių mėnesių kaukės nukrito. Šaltis, abejingumas, uždarytos durys. Jie nustojo apsimesti.
Kai sūnui sukako 18, su Rasa priėmėm sprendimą: pardavėme didelį butą, nusipirkome vaikams dviejų kambarių, bet įrašėme jį savo vardu. Sau nusipirkome nebaigtą namą miestelio pakraštyje, per metus viską pabaigėme. Pradėjome gyventi sau. O vaikai… Jie mus pamiršo.
Ne skambučio, ne apsilankymo. Tik kai reikia ko – „padėkite pinigais“. Tai viskas. Supratome: jie neturi šilumos. Tik savanaudiškumas.
Tada priėmėm paskutinį sprendimą: palikimo nebus. Visą turtą – namą, žemę, sąskaitą – perduosime labdaros fondui. Geriau padėti tiems, kam tikrai reikia, negu tiems, kurie tiesiog mano, kad jiems „privaloma“.
Galbūt kada nors supras. Galbūt supras, kad tėvai – ne bankomatas. Kad pasitikėjimas – ne silpnumas. Kad mylėti – nereiškia užmerkti akis į išdavystę.
O kol kas – mes gyvename. Ramiai. Tyliu. Su jausmu, kad padarėm viską teisingai.