Namas Sūnams
Jonas buvo toks vyras, kuriam bet koks darbas buvo po ranka. Pastatė namą, užaugino du sūnus ir savo sklype pasodino daug medžių. Trumpai tariant, gyvenimas ne veltui praėjo.
Namo statybas Jonukas tvarkė pats, savo rankomis, miesto pakraštyje, privačiame name. Laikui bėgant įvedė dujinį šildymą, prijungė vandenį. Viską įrengė kaip miestiečių bute, net vonią įstatė. Tik namas buvo erdvesnis nei butas, ir be erzinančių kaimynų.
Jo protinga ir graži žmona viską spėdavo: ir pavalgyti paruošti, ir namą sutvarkyti, ir darželį prižiūrėti. Jonas jai viskuo padėdavo. Šeimoje augo du sūnūs – penkerių metų skirtumu. Gyvenk ir džiaukis.
Bet staiga žmona rimtai susirgo ir mirė, kai jaunesnysis sūnus mokėsi ketvirtoje klasėje. Ilgai gedėjo Jonas, bet susiėmė, į alkoholį nenusirito. Sunku buvo vienam, trūko moteriškos rankos ūkyje. Tačiau apie vedybas net nepagalvodavo.
Jie su žmona visada svajojo, kad vaikai gaus gerą išsilavinimą, pasieks sėkmės gyvenime, sukurs karjerą. Viską tam padarė. Vyriausiasis Tomas baigė mokyklą ir įstojo į universitetą. Susituoks – ir namuose bus šeimininkė. Jonas didžiavosi vyresniuoju sūnumi. Jaunesnis į mokslus nelabai traukė, bet tėvui viskuo padėdavo.
Ketvirtame kurse Tomas tikrai susituokė.
“Vietos daug. Aš jums namą statiau. Kam gi gyventi daugiabučyje su kaimynais? Ir girdisi viskas, ir užlieja, ir šildymą rudens pradžioj laukti reikia. O čia galima pats įjungti kada nori.” Kad ir kiek bandė Jonas įkalbėti jaunuosius nenaikinti pinigų nuomai, nieko nepadarė.
Tomo jaunoji žmona Gabija kategoriškai atsisakė gyventi privačiame name, dar ir su uošviu. O Tomas viskuo tik jos žodžius klausė – mylėjo. Truputį nuvylėsi Jonas ir susitaikė. Tegul gyvena, kaip nori.
“O tu bent vestuvėms atvesk žmoną į namą. Kam gi aš jį statiau?” – sakydavo Jonas jaunesniajam sūnui.
“Man dar per anksti apie vestuves galvoti,” – atkirsdavo pastarasis.
Rudenį Jonas užsirūpindavo daržovių, pusę atidavydavo vyresniajam sūnui. Bet tas nelabai imdavo, sakydamas, kad Gabijai gėda, nes ji nei augino, nei rinko, nei konservavo.
“Aš ne svetimiems žmonėms duodu, o savo vaikams. Tegul negėdijasi. Imkite ir valgykite, kitaip visiškai įsižeisiu,” – sakydavo Jonas, įkišdamas sūnui didelį maišą. – “Suvalgysit – dar atnešiu.”
Jaunesnysis sūnus baigė mokyklą, bet mokytis toliau nenorėjo – į kariuomenę išėjo.
Kartą atėjo pas tėvą vyresnysis sūnus. Bet pokalbis nekliedžiavo – Tomas vis kažką aplink burnavo. Matė Jonas, kad sūnų kažkas graužia, bet bijo ar gėdijasi pasakyti. Negalėjo išlaikyti, paprašė, kad išsipasakotų.
“Gabija laukia vaiko. Berniukas bus,” – pasakė vyresnysis sūnus ir žiūrėjo, kaip tėvas reaguos.
O Jonas apsidžiaugė, sveikino.
“Bet ne dėl to tu atėjai, kad šitą naujieną praneštum. Nesuk, sakyk,” – paskubino jį sūnus.
“Su vaiku išlaidų bus daug, o atlyginimas tik mano. Gabija po mėnesio išeis motinystės. Sunku bus mokėti už nuomą,” – pradėjo aiškintis Tomas.
“Tai atvažiuokit pas mane gyventi. ArJonas tylėdamas atsisėdo ant suolelio ir žvelgė į savo tuščią namą, kuris, paaiškėjo, buvo statytas ne sūnams, o jo pačio vienatvinei svajonei.