Tai tęsiasi jau trečius metus. Kai mano sūnus Domas į namus atsivedė naują žmoną su dviem vaikais iš pirmos santuokos, net negalėjau įsivaizduoti, į ką pavirs mano gyvenimas. Iš pradžių jis tvirtino, kad tai laikina – pasiliks pas mane porą mėnesių, kol ras nuomai būstą. Bet praėjo trys metai, o „laikina“ tapo nuolatine. Be to – dabar jo žmona Gabija laukia nuo jo kūdikio. Ir kiekviena mano pagyvenusių diena panaši į kančią.
Gyvename įprastame dviejų kambarių bute mikrorajone. Dabar čia esu aš, mano sūnus, jo nėščia žmona ir jos du vaikai. Jau greit atsiras dar vienas mažylis. Neskųsiuos ant Gabijos – ji kreipiasi pagarbiai, nerėkia. Bet namų ruošos vengia kaip velnio ir nemoka. Nors vaikai darželyje, ji nedirba, o tik sėdi internete ar vaikšto su draugėmis. Kartais – pasidaro manikiūrą, ir net bijau paklausti, iš kokių pinigų.
Domas dirba, taip. Bet jo atlyginimo vos užtenka maistui ir komunalinėms, ypač su tokia šeima. Visa kita – ant manęs. Mano pensija ir papildomas darbas: kasdien nuo penktos ryto valandos plauku grindis dviejuose biuruose, o aštuntą jau grįžtu namo. Atrodytų, galėčiau pailsėti, bet kur! – kriauklėje kalnas indų po šeimos pusryčių, pietūs neparuošti, skalbiniai nešluoti, grindys neiššluotos. O visa tai – man.
Gabija, kol nebuvo nėščia, bent parduotuvėn nueidavo, kartais pavalgdį susidėdavo. Dabar – išvis nieko. Sako, negalva traukia. Nuveda vaikus į darželį – ir dingo. Namo su Domu grįžta jau prieš pietus, o valgyti reikia – ir virti, ir padėti, ir po to viską mesti. Ar ji tai daro? Ne, žinoma. Viskas ant manęs. Ir aš jau nebevykdau.
Kartą leidau sau pasikalbėti su sūnumi. Sakau, Domei, per daug žmonių šiame mažame bute, gal pagalvotumėt su Gabija apie nuomą? Jis tik pečiais patraukė: „Mama, pusė buto – mano, pinigų nuomai nėra. Kenk“. Ir lyg peiliu per širdį. Visą gyvenimą gyvenau dėl jo, dėl šeimos. O dabar – kenk?
Prieš mėnesį man pasitaikė hipertoninė krizė. Nukritau tiesiai virtuvėje, keptuvė nuo plytos vos nenukrito. Nuvežė greitąja. Gydytojas pasakė: reikia ramybės, poilsio, jokio streso. O kaip čia ilsėtis, kai namuose kasdien – kaip per turgų?
Vaikų, žinoma, kaltinti negalima. Bet jie, ir nėščia Gabija, ir sūnaus abejingumas mano senatvę pavertė begaline nuovargio maratonu. Po pietų bandau bent valandėlį prigulti – kojos zvimba, nugara traiškosi. Bet paskui vėl keliuosi, verdu vakarienę, valau. Vakare namai pavirsta į beprotnamį: vaikai klykia, bėgioja, mušasi, verkia. Ramybė šiame bute – jau senai pamiršta prabanga.
Vis dažniau galvoju, kad vienintelė išeitis – pasiimti paskolą ir išsinuomoti sau bent mažą vienkambarį. Kur bus tylu. Kur nieks nedaužys puodų, mės į visas puses žaislus ir nereikės lėkštės atnešti. Kur galėsiu pagaliau atsikvėpti.
Bet man baisu. Baisu likti vienai. Baisu imti paskolą senatvėje. Bet dar baisiau – kiekvieną dieną jaustis tarnaitė savo pačios namuose. Namuose, kur, kaip man atrodė, sutiksiu senatvę su šiluma ir rūpesčiu. O pasirodo – su kraujuojančiomis rankomis ir pulsu dvi šimtai.