Naujametė staigmena anytai

Kalėdų stebuklas uošvei

Prie Naujųjų metų stalo pas uošvę Oną Kazimierą sėdėjau ir mėgaujausi jos garsiuoju mišrainės salotu, laukdama varpų išmušimo. Staiga mano vyras, Andrius, iš kišenės ištraukė voką ir su šypsena padavė mamai: „Mama, čia bilietai į Turkiją, juk tu taip svajei apie jūrą! Ir autobusų bilietai iki Varšuvos, kad patogiai pasiektum oro uostą“. Aš vos ne numečiau šaukšto iš nustebimo. Turkija? Varšuva? Ar tai tikrai mano Andrius, kuris paprastai dovanoja mamai gėles ir saldainius, nusprendė ją išsiųsti toli toliau? Sėdėjau, mirkčiodama, o galvoj sukosi: kaip jis spėjo viską suorganizuoti ir kodėl aš, jo žmona, sužinojau paskutinė?

Su Andriumi esame susituokę penkerius metus, ir kiekvienus Naujuosius metus švenčiame pas jo tėvus. Ona Kazimiera – energinga moteris, visą gyvenimą dirbusi mokytoja, o dabar pensijoje puoselėja savo darželį ir dalyvauja bendruomenės reikaluose. Ji mėgsta pasakoti, kaip jaunystėje svajojo keliauti, tačiau nebuvo išvykusi toliau nei į Palangą. „O jei nors kartą patekti prie jūros, pamatyti antikines piramides!“ – džiaugdavosi ji, rodydama senas atvirutes su Turkijos vaizdais. Aš visada galvojau, kad tai tik svajos, kaip „norėčiau nuskristi į Mėnulį“. Bet Andrius, pasirodo, klausėsi atidžiai. O aš kaip kvailė net nenutuokiau, kad jis ruošia tokį stebuklą.

Tą vakarą stalas gražėjo nuo valgių: mišrainė, šaltiena, kepta antis, pyragaičiai – Ona Kazimiera išties stengėsi. Sėdėjome visa šeima, kėlėme taurės, juokėmės. Gelbėjau uošvę virtuvėje, pjaustydama daržoves, ir viskas ėjo kaip įprasta. Ir staiga Andrius atsistoja, lyg norėdamas pasakysti tostą, bet vietoj to ištraukia tą voką. „Mama, – sako jis, – tu visą gyvenimą rūpinais mums, dabar tavo laikas“. Ona Kazimiera atidarė voką, perskaitė, ir akys jai užsidegė. „Andriau, ar tai tiesa? Turkija? Aš juk… aš juk tik svajojau!“ Ji vos apsilaikė nuo ašarų, atsikabino sūnų, o aš sėdėjau lyg perkūnu trenkta.

Tiesą sakant, buvau šokiruota. Ne tai, kad būčiau prieš – Ona Kazimiera nusipelno tokios dovanos, ji nuostabi moteris. Bet kodėl Andrius man nieko nepasakė? Juk kartu planuojame biudžetą, kartu renkamės dovanas! Aš uošvei dovanojau šilką šaliką ir krėmą rankoms, o jis – bilietus į Turkiją! Tai lyg aš ateičiau su romėnų gėlių puokšte, o jis – su deimantiniu žiedu. Šypsausi, sveikinau, bet viduje viskas verda. Kai likome virtuvėje vieni, šnibždėjau: „Andriau, kaip tu viską suplanavai? Ir kodėl man nieko nesakei?“ Jis tik pečiais patraukė: „Rūta, norėjau nustebinti mamą, o tu būtum pradėjusi ginčytis, kad brangu“. Ginčytis? Gal būčiau paremtę, bet bent žinokiau!

Onai Kazimierai buvo lyg ant devinto dangaus. Ji iškart pradėjo planuoti: „Reikia nusipirkti skrybėlę, saulė Turkijoje dega! Ir naują lagaminą, mano senas jau visai subyrėjęs“. Klausiausi, linksėjau galva, o galvoj galvojau: na, Andriau, na ir konspiratorius! Jis net autobusą iki Varšuvos sugalvojo, kad uošviai nereikėtų vargintis su persėdimais. Žinoma, miela, bet jaučiausi lyg mane apeitų. Juk ir aš būčiau norėjusi dalyvauti tokioje dovanoje, pridėti savo indėlį, pajusti, kad esu šio laimės dalis. O vietoj to tik plojau rankomis kaip pašalio žiūrova.

Grįžtant namo neatsilaikiau ir prasitáriau: „Andriau, tu šaunuolis, bet aš tavo žmona, galėjai pasidalinti planais. Tai juk ne paprasta dovanas, o ištisa kelionė!“ Jis pažvelgė į mane kaip į vaiką ir tare: „Rūta, nepyk, norėjau, kad mama nustebtų. O tu būtum išplyšusi“. Išplyšusi? Aš moku laikyti liežuvį už dantų! Bet ginčytis buvo beprasmiška – Andrius spindėjo iš savo sumanymo, o aš jaučiausi šiek tiek apgauta. Ne dėl pinigų, o dėl to, kad jis nesidalino su manimi šia džiaugsma.

Kitą dieną paskambinau draugei, kad išlietų širdį. Ji nusijuokė: „Rūta, tavo Andrius – stebuklų genijus! Džiaukis, kad uošvė važiuos į Turkiją, o ne į darželį!“ Nusijuokiau, bet vis tiek buvo nemalonu. Draugė patarė: „Pasakyk jam, kad kitą kartą stebuklus darytų ir tau“. Gal ir tiesa, gal reiktų užsiminti, kad ir aš nebūčiau prieš pakeliauti? Bet paskui pagalvojau: tebūnie, tegul Ona Kazimiera keliauja, ji nusipelnė. O aš pasikalbėsiu su Andriumi, kad daugiau manęs neaplenktų su sprendimais.

Dabar uošvė skambina kasdien, pasakoja, kaip renkasi maudymosi kostiumą ir skaito apie antikines prabangas. Klausausi, šypsausi, ir pyktis pamažu tirpsta. Ji tokia laiminga, kad negaliu pykti. Andrius, pamatęs, kad atšilau,

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

19 + one =

Naujametė staigmena anytai