Taip seniai, taip toli… Ar prisimeni tą dieną, kai plastikos chirurgas Vygandas Adomas Žemaitis klausė merginos vardu Austėja jos amžiaus?
Jis žinojo, kad tai ne pirma mergina, kuri su apsimestiniu šypsniu ir akimis, nukreiptomis į šalį, bandė paslėpti tikrąjį skaičių.
— O kiek jūs man duotumėte? — žaismingai atsakė Austėja.
Žemaitis žiūrėjo į ją rimtai.
— Dvidešimt devyneri, — net neblakstydama akių, melavo ji.
Trisdešimties slenksčio moterys bijodavo visada.
— Trisdešimt devyneri, jei tiksliau, — be jausmų pataisė Žemaitis, iš gailesčio vis tiek atėmęs porą metų.
— Jūsų neapgausi, daktare, — pasakė Austėja, įvertinusi jo taktą.
— Kam bandyti? Aš gydytojas, ne jūsų suitorius. Jūsų amžius man reikalingas kitiems dalykams. Jei jums būtų tikrai dvidešimt devyneri, tikriausiai čia nebūtumėte. Jūs atrodote puikiai savo amžiui. Net puikiai. Daug moterų jusu pavydėtų.
— Jūs baisus žmogus. Matote mus kaip per rentgeną, — Austėja vėl vaidino neišmanantį žaidimą.
— Tai mano darbas ir patirtis.
— Jūsų žmonai pasisekė. Jūs moteris suprantate.
Žemaitis norėjo atsakyti, kad dar neturi žmonos, bet sustojo.
— Tai kodėl atėjote? Jūs atrodote puikiai ir plastika jums nereikalinga. Kol kas.
Komplimentas uždegė Austėjos akyse įdomumo kibirkštį.
— O kokia kaina man pavyko tai išlaikyti, neklausiate? Taip, turiu turtingą vyrą. Galiu sau leisti pačias moderniausias kosmetologines procedūras ir priemones, kurios, beje, kainuoja nemažai. Bet aš pavargau valandų valandas praleisti sporto salėje, po to gulėti ant kosmetologės suodžio su kaukėmis ir stebuklingais vaistais. Aš ne gyvenu, o bandau sulaikyti laiką, jaunystę. Aš pavargau, — pakartojo ji.
— Taip paleiskite laiką. Tegul jis eina, kaip eina. Kiekviename amžiuje yra savų privalumų. Nereikia būti gražesne ar jaunesne, nei esate iš tikrųjų. — Žemaitis apdovanojo ją viena iš savo šiltų šypsenų.
— Jums lengva kalbėti. Jūs vyras. Jums nereikia kovoti su amžiumi, skaičiuoti rytinius raukšles, kalorijas ir sėdėti begalinėse dietose. Ir visa dėl figūros ir veido spalvos. O kas mus skatina į tokias aukas?
— Ir kas? — suvaidino Žemaitis.
Austėja jam patiko. Ji buvo nuoširdi, graži, gyva. Su ja buvo lengva.
— Po peilį mus skatinate jūs, vyrai. Taip, taip. Jaučiatės įsitikinę, kai šalia jūsų jauna ir graži moteris. Jei ji šalia, reiškia, jūs to verti. Ir kuo vyresni tampate, tuo jaunesnes moteris renkatės. — Austėja šyptelėjo, jos lūpų kampuose užstrigo kartumas, akys aptemdo, bet ji vis tiek atrodė nuostabiai.
— Aš iš mažo provincijos miestelio. Mama dirbo paukštienos fabrike, kaip ir tėtis. Vėliau fabriką uždarė, mama įsidarbino ligoninės šešėlyje, o tėtis ėjo dirbti į katilinę. Mūsų miestelyje sunku rasti darbą. BuvJis ilgai žiūrėjo į jos atvirą veidą, kurį gamta buvo taip dosniai apdovanojusi, ir galiausiai suprato, kad kartais geriausia plastika yra ta, kurios niekada nepadarysi.