— Giedrute, kiek gi galima! — iš koridoriau skambėjo kaimynės balsas. — Vėl verki? Per sieną girdžiu! Kas šįkart nutiko?
Giedrė nusišluostė ašaras chalato rankovė ir neryžtingai atidarė duris. Ant slenksčio stovėjo Aldona Kazlauskienė, rankose laikydama maišelį su bandelėmis.
— Na, kaip ir visada, teta Aldona… Vėl darbe viršininkas… — pradėjo Giedrė, bet kaimynė ryžtingai įžengė į butą.
— Baik verkšlenti, mergle! — nutraukė Aldona Kazlauskienė, padėdama maišelį ant stalo. — Kiek tau metų? Keturiasdešimt du? O elgiesi kaip moksleivė! Sėsk, arbatos gersim ir normaliai pasikalbėsime.
Giedrė paklusniai nuėjo į virtuvę. Aldona Kazlauskienė, nepaisant savo septyniasdešimt penkerių metų, buvo gaivesnė už daugelį jaunų. Energinga, tiesia nugara ir aštriu žvilgsniu, ji nekentė verkšlenimo ir savęs gailėjimosi.
— Pasakyk, kas tau vėl atsitiko, — įsakė ji, įjungdama virdulį. — Tik be ašarų, prie reikalo.
— Na, žinote, teta Aldona, — Giedrė susiverkė ant taburetės, — direktorius pasakė, kad mane gali atleisti. Taupo algoms, o aš dirbu buhaltere tik dvejus metus. Patirties mažai, todėl ir pirmoji po kirviu.
— Ir ką tu darai? — paklausė Aldona Kazlauskienė, ištraukdama iš spintos puodelius.
— Ką aš galiu padaryti? Laukiau, kol atleis. Parašiau CV, bet kas man reikalinga mano amžiuje? Jaunų ir taip pakanka. O ir patirties nelabai daug…
— Stok! — Aldona Kazlauskienė staiga atsisuko į Giedrę. — Štai kur tavo problema! Tu iškart pasiduodi, net nepabandžius kažką imtis. Manai, direktorius iš geros valios žmones atleidžia?
— Bet ką aš galiu…
— Gali daug! — pertraukė kaimynė. — Kiek aš tave jau pažįstu? Tu protinga mergaitė, tvarkinga, atsakinga. Prisimenu, kaip tu motiną iki paskutinių dienų prižiūrėjai, nesiskundei. O dabar dėl paprasto atleidimo į paniką įkritai.
Giedrė norėjo prieštarauti, bet Aldona Kazlauskienė jau plėšė arbata puodeliams.
— Klausyk čia, — tęsė ji, atsisėsdama priešais. — Mano vyras, tegu jam ramu, visą laiką dirbo gamykloje. Kai gamyklą uždarė, jam buvo penkiasdešimt aštuoni. Irgi galvojo, kad viskas, pabaiga, kam seniukas reikalingas. O aš jam sakau: baik verkšlenti, imkis kažko! Ir ką manai? Nuoširdžiai pradėjo dirbti suvirintoju pas privatą, o vėliau savo dirbtuvė atidarė. Iki pat pensijos žmonėms pagalbą teikė, techniką taisė.
— Bet juk jis vyras, — atsiduso Giedrė. — O aš…
— O kas tu? — užsidegė Aldona Kazlauskienė. — Ar rankų neturi? Galva ant pečių? Tai kodėl tu elgiesi kaip šliūra?
Giedrė nutilo, mechaniškai maišydama arbata šaukšteliu. Aldona Kazlauskienė, žinoma, teisi. Bet kaip paaiškinti tą baimę, tą nesaugumą, kuris užplūsta kaskart, kai reikia kažką nuspręsti savarankiškai?
— Teta Aldona, o jūs… jūs niekada nebijojote? — tyliai paklausė Giedrė.
— Bijojau, žinoma! — nusijuokė kaimynė. — Kas nebijo? Kai vyrą į karą lydėjau, maniau, iš baimės išprotėsiu. Kai vaikus gimdžiau, irgi bijojau. Bet baimė — tai normalu. Svarbiausia — neleisti jai savimi valdyti.
— Nežinau, nežinau… — papurtė galvą Giedrė. — Man atrodo, aš nieko nemoku, tik popierius perrinkti.
— Nesąmonės! — nusišypsojo Aldona Kazlauskienė. — Pamenu, kaip tu man kompiuterį sukonfigūravai? O kaimynėlei iš penkto aukšto mokesčius skaičiuoti padėjai? Ir kiek kartų man įvairius sutartis aiškinai, kai sodybą pardavinėjau?
Giedrė susimąstė. Iš tiesų, ji dažnai gelbėdavo kaimynus su dokumentais, skaičiavimais, mokesčiais. Žmonės kreipdavosi į ją patarimo, dėkodavo…
— Taip, prisimenu, — lėtai tarė ji. — Bet tai gi ne darbas…
— O kodėl ne darbas? — susierzinę kapstė Aldona Kazlauskienė. — Žmonėms reikalinga pagalba, tu moki padėti. Tai kurti savo verslą!
— Savo verslą? — išsigąstai pakartojo Giedrė. — Kas jūs, teta Aldona! Aš gi ne verslininkė!
— O kas verslininkas? — nusišypsojo kaimynė. — Manai, jie iš dangaus nukrito? Visi nuo kažko pradėjo. Štai mano dukterėčia Dovilė — buvo sekretore, o dabar savo grožio saloną turi. Pradėjo namuose, vieną-dvi kaimynes kirpdavo, o dabar trys meistrės jai dirba.
— Bet tai gi kitaip… — pradėjo Giedrė, bet Aldona Kazlauskienė ją pertraukė.
— Visai ne kitaip! Principas tas pats: pamatei poreikį — patenkink. Tu gi matai, kaip žmonės kankinasi su tais popieriais, pažymomis, mokesčiais. Visi bėgioja, nežino, kur kreiptis. O tu galėtum jiems padėti.
Giedrė tylojo, apgalvodama kaimynės žodžius. Iš tiesų, kiek kartų ji girdėjo pažįstamų skundus dėl biurokratinių kliūčių, nesuprantamų formų, dokumentų…
— Bet kaip pradėti? — nerimtai paklausė ji. — Reikia licencijų, leidimų…
— Pradėk nuo mažų žingsnių! — energingai mostelejo ranka Aldona Kazlauskienė. — Skelbimą rėsyje pakabink: padėsiu su dokumentais, mokesčiais, skaičiavimais. Pigiai, namuose. Žmonės atsiras, pamatysi.
— O jei neatsiras? — tyliai paklaus”Užinok, teta Aldona, dabar suprantu – tik nusprendus veikti, o ne verkti, gyvenimas tiesiog pradeda klostytis geriau.”