Nebesilankau pas vaikus savaitgaliais

Aš nebevažėju pas vaikus savaitgaliais

Aš – pagyvenusi moteris, man septyniasdešimt dveji metai, ir tai, ką matau savo šeimoje, man kelia skausmą ir liūdesį. Todėl priėjau sunkią, bet tvirtą sprendimą: daugiau nevažiuoti pas vaikus savaitgaliais, kad pamatyčiau anūką Mykolą ir su juo pažaisčiau. Gana, pavoargau jaučiantis kaip nepageidaujama svečia jų namuose. Jei norės manęs matyti, tegu patys atvažiuoja pas mane. O aš nebenoriu žemintis, prašinėdama susitikimų, kurie, regis, reikalingi tik man. Mano širdis skyla, bet negaliu kitaip – laikas gerbti save, net jei tai reiškia likti vienai.

Daug metų gyvenau savo šeimai. Ugaugau sūnų, Andrių, daviau jam viską, ką galėjau. Kai jis vedė Rasmę, džiaugiausi: gera mergina, protinga, šeimininkė. O kai gimė Mykolas, mano vienintelis anūkas, tarsi atgimiau. Kiekvieną savaitgalį sėsdavausi į autobusą ir važiaudavau per pusę miesto, kad praleisėiau laiką su juo. Veždavau skanėstų, kepdavau jo mėgstamus obuolių pyragėlius, žaisdavau, skaitydavau pasakas. Mykolui šešeri, jis toks gyvas, smalsus, ir aš maniau, kad šie susitikimai svarbūs mums visiems. Tačiau laikui bėgant pradėjau pastebėti, kad kažkas pasikeitė.

Visa tai prasidėjo prieš porą metų. Andrius su Rasme tapo kažkokiais atitrauktais. Aš atvažiuoju, o jie užsiėmę: vienas kalba telefonu, kita sėdi prie kompiuterio. „Mama, pasėdėk su Mykoliu, mums reikalų“, – meta Andrius, ir aš lieku su anūku, kol jie sprendžia savo „svarbius“ reikalus. Rasme kartais net nepasisiūlydavo arbatos, tik pasakydavo: „Ona Petrovna, ten, virtuvėje, yra jūsų pyragėlių, imkite, jei norite“. Mano pyragėliai? Aš juos vežiau jiems, o dabar man juos siūlo kaip kažkokiai svetimai? Tylėjau, nes nenorėjau ginčų, bet kiekvienas toks momentas pjaustė širdį.

Paskutinis lašas buvo praėjusį mėnesį. Kaip įprasta, atvažiavau šeštadienį su sumučiu pilnu užkandžių. Mykolas nudžiūgo, atbėgo apkabinti, o Rasme pažiūrėjo į mane ir tarė: „Ona Petrovna, gal būtumėte perspėjęti iš anksto. Šiandien turime planų, mes su Andriumi ketiname į prekybos centrą“. Planų? O aš jau nebeesu jų planų dalis? Pasiūliau pasiimti Mykolą su savimi, kad jie galėtų ramiai išeiti, bet Andrius nurėžė ranka: „Na, mama, pasėdėk su juo, mes greitai“. Greitai? Jie grįžo po penkių valandų, o aš visą tą laiką linksminau Mykolą, jam virė pietus, nes šaldytuve buvo tuščia. Kai jie sugrįžo, net ačiū nepasakė, tik Rasme tyliai numurmėjo: „O, jūs vis dar čia? Mes galvojome, jau išvažiavote“.

Išvažiavau, bet namie negalėjau rasti ramybės. Atsisėdau į savo seną fotelį, žiūrėjau į nuotrauką, kurioje mudu su Mykoliu lipome baublius, ir verkiau. Kodėl jaučiuosi tokia nereikalinga? Visą gyvenimą stengiausi būti gera motina, močiute, o dabar mane vertina kaip nemokamą auklę. Prisiminiau, kaip anksčiau su Andriumi buvome artimi, kaip jis man skambindavo, dalindavosi svajonėmis. O dabar jis net nepaklausia, kaip gyvenu, kaip mano sveikata. Rasme gal ir ne bloga, bet jos šaltumas žudo. Ir supratau: taip toliau negaliu.

Kitą dieną paskambiniau Andriui ir pasakiau: „Andri, aš daugiau nevažiuosiu pas tave savaitgaliais. Jei norite matyti mane ar Mykolą su manimi, atvažiuokit pas mane. Pavoargau jaučiantis kaip nesvečia, kurios nelaukia“. Jis sutriko: „Mama, ko tu? Mes nesišalinam, važiuok, Mykolas tave myli“. Myli? O tu, Andri, myli? Aš nebesiginčijau, tik pakartojau: „Mano namų durys atviros, bet aš daugiau nevažiuosiu“. Rasme, sužinojusi apie tai, tik nusišypsojo: „Na, kaip jūs norite, Ona Petrovna“. Ir viskas. Ne žodžio, ne bandymo suprasti.

Dabar savaitgaliais sėdžiu namie, ir tylą skaudu. Pripratau prie Mykolo juoko, jo klausimų, prie to, kaip jis tempta mane už rankos: „Močiut, paskaityk!“ Bet negaliu daugiau veltis ten, kur manęs nevertina. Aš nebejauna, širdis kalba, kojos skauda, o jie net nepagalvoja, kaip man sunku trankytis per miestą su maišais. Kaimynė, tetulė Janina, sužinojusi apie tai, pasakė: „Ona, teisingai padarei. Tegul patys pasistengia, o neprisiprato, kad tu už juos viską tempi“. Bet iš jų žodžių nėra lengviau. Pasimirėstu su anūku, su sūnumi, net su Rasme, nors ji ir šalta kaip ledas.

Praėjo dvi savaitės, ir niekO prieš savaitę paskambino Andrius ir pasakė, kad jie užsuka pas mane šeštadienį – aš neskubėsiu džiūgėti, kol nepamatysiu jų savo slenį stovinčius.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × 5 =

Nebesilankau pas vaikus savaitgaliais